Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#11
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:37

ti-am si raspuns iridesaa...tot pe PM [flo2]



#12
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 14:37

ti-am si raspuns iridesaa...tot pe PM [flo2]



#13
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 20:57

Buna fetelor! Sincer nu ma asteptam sa gasesc atatea comentarii, ma bucur enorm ca am cu cine sa discut ... sunt la inceput! 

Am reusit sa depun dosarul, acum o saptamana, la sect. 6, Bucuresti. Mi s-a spus ca peste 10 zile voi fi sunata pentru cursurile pt obtinerea atestatului, va fi 1 zi pe saptamana timp de 120 zile.

Mi s-a spus ca sunt multe familii si cursul il voi face la Apusului sau pe Prelungirea Ghencea. Am intrebat daca nu se poate sa fac 2 zile/sapt. , in ideea sa termin mai repede, mi s-a parut foarte mult 120 zile, si mi s-a spus ca depinde numai de domnul director cum va organiza, ca sunt multe dosare.

Eu am optat pentru 2-4 ani, fetita sanatoasa fizic si psihic. Mi s-a spus ca este bine sa mai cresc putin varsta ...

Este cineva din Bucuresti, care a depus dosarul? Mi-ar face mare placere sa pastram legatura :)

Am intrebat cand vin acasa pt evaluarea conditiilor si nu mi s-a raspuns, am simtit ca au ocolit intentionat raspunsul. M-au sfatuit sa-mi fac treburile ca inainte, concediile ... sa nu ma simt incurcata de ei ...

Eu am inceput sa fac o curatenie generala, ca de sarbatori (spalat perdele, etc) ... zic sa gaseasca cat mai bine :)

Sa fie multumiti :) 



#14
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 21:21

Apropo' de ferit, eu nu m-am ferit, am spus la munca, la vecini, oricum se va afla, daca il iau mai mare nu am cum sa ascund, de unde apar cu un copil de 4 anisori, de ex., e clar ca am adoptat :)

 

Imi este frica sa adopt un copil foarte mic, din cauza bolilor, prefer mai mare pentru ca ii pot evalua mai bine starea de sanatate.

 

La DGASPC mi s-a mai spus sa fiu foarte hotarata in momentul cand il iau acasa pentru 90 zile, sa nu il aduc inapoi, pt ca nu e bine pentru copil sa fie luat si returnat; mi s-a spus ca pot sa-i fac analize pentru linistea mea  ...

Voi ce ati trecut in motivatie ?

Eu am trecut povestea noastra, 2 FIV esuate si OATS.

 

Pentru ce categorie de varsta ati optat? Fetita sau baiat ? :)

Noi pe fisa am bifat  indiferent la sex, dar in motivatie am scris ca dorim o fetita ... suntem nehotarati, pana la urma ce-o fi, sanatos sa fie!

 

Abia astept sa mai scrieti, voi scrie si eu de fiecare data cand am noutati.

Pe curand!



#15
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 01 iunie 2015 - 21:32

Eu sper ca de sarbatori sa am copilasul  [aerob]  ... nu vreau sa ajung sa fac dosarul cu nr 2 ... este descurajant :(

 

PS: am inteles ca sunt mai multi baieti adoptabili decat fetite si multi copii mai mari decat mici ... 



#16
monil

monil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 10:39

Buna Speranta_2015

 

Si eu sunt din Bucuresti, sector 4. Am atestat de 6 luni si inca nu m-au sunat. Sper in vara asta sa primesc telefonul mult dorit. Am optat tot pentru 2-4 ani indiferent de sex, sanatos, am exclus etnia roma. Cred ca era bine sa trec la varsta 5 ani dar acum asta este.

Trebuie sa fim optimiste, cu toate acestea cu 4 luni inainte sa iti expire atestatul sa pregatesti un nou dosar pentru a avea continuitate pe listele de asteptare. Macar sa pregatesti un nou dosar si sa apara copilul intre timp. Si eu sper sa mai vorbim sa vedem cum se misca lucrurile.

Nici eu nu am ascuns faptul ca vreau sa adopt un copil, parintii, prietenii, cunostintele noastre au fost incantati de idee. Iar daca vecinii sau mai stiu eu cine are ceva de comentat...gura lumii sloboda, nu  ma intereseaza. 

Sa auzim numai de bine.



#17
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 21:35

Bună Monil  [flo2]

 

Am aflat de pe forum ca e bine cu 120 zile înainte sa-ti expire atestatul sa începi sa umbli pt reînnoire.  Nu știam,  e bun forumul, o sa încerc sa citesc tot ce s-a scris pana acum, sa fiu la zi cu informațiile :)

Nici despre ORA nu știam,  ca s-a desființat și acum se numește altfel,  tot de pe DC am aflat .

Îmi pare rău că nu ai primit niciun telefon, nu te lasă,  o data pe luna da câte un telefon,  știi vorba aia, copilul care nu plânge,  nu primește de mâncare ... trebuie sa dam din coate, sa ne strecuram ... sa reușim. 

Ce nu știu eu este dacă eu locuiesc în sect 6 îmi caută copil doar pe raza mea, adică în sect 5 , de ex., nu caută ? Sau în afara Bucureștiului ?

După ce obținem atestatul ( eu, ca tu îl ai :) )nu putem sa depunem și noi o copie a lui în diverse zone / centre maternale ... așa citisem pe undeva, ca o tipa a depus ea atestatul în mai multe locuri și așa a reușit sa găsească mai repede, nu a stat doar în baza DGASPC -ului.

Voi ce știți , putem sa depunem atestatul în mai multe locuri ?

Dacă vrei, facem schimb de nr de tel. în privat și mai vb, ne mai sfătuim , mai ales ca suntem din Buc. 

Mi-ar face plăcere sa țin legătura cu mai multe fete în situația mea, care sunt din Buc.  

 



#18
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 21:35

Bună Monil  [flo2]

 

Am aflat de pe forum ca e bine cu 120 zile înainte sa-ti expire atestatul sa începi sa umbli pt reînnoire.  Nu știam,  e bun forumul, o sa încerc sa citesc tot ce s-a scris pana acum, sa fiu la zi cu informațiile :)

Nici despre ORA nu știam,  ca s-a desființat și acum se numește altfel,  tot de pe DC am aflat .

Îmi pare rău că nu ai primit niciun telefon, nu te lasă,  o data pe luna da câte un telefon,  știi vorba aia, copilul care nu plânge,  nu primește de mâncare ... trebuie sa dam din coate, sa ne strecuram ... sa reușim. 

Ce nu știu eu este dacă eu locuiesc în sect 6 îmi caută copil doar pe raza mea, adică în sect 5 , de ex., nu caută ? Sau în afara Bucureștiului ?

După ce obținem atestatul ( eu, ca tu îl ai :) )nu putem sa depunem și noi o copie a lui în diverse zone / centre maternale ... așa citisem pe undeva, ca o tipa a depus ea atestatul în mai multe locuri și așa a reușit sa găsească mai repede, nu a stat doar în baza DGASPC -ului.

Voi ce știți , putem sa depunem atestatul în mai multe locuri ?

Dacă vrei, facem schimb de nr de tel. în privat și mai vb, ne mai sfătuim , mai ales ca suntem din Buc. 

Mi-ar face plăcere sa țin legătura cu mai multe fete în situația mea, care sunt din Buc.  

 



#19
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 21:44

Cum este la curs ... predau sau iți pun și întrebări , am emoții, vreau sa știu dinainte,  sunt mai emotiva de fel :)

Mi-e teama ca dacă nu dau răspunsul dorit de ele ... 

 



#20
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 03 iunie 2015 - 12:37

Buna fetele,

 

Si eu pe aici, mai citesc din cand in cand dar nu prea aveam ce sa spun

Am si eu atestat de cateva luni, nici un semn, sunt din ce in ce mai dezamgaita.

Sunt si mai speriata cand vad ca voi ati optat ptr 2-4 ani si tot vi s-a spus sa mai cresteti varsta; noi an optat ptr 0-2 ani, indiferent de sex si etnie, deci banuiesc ca ne trebuie vreun miracol....

Sunt tare trista si dezamagita de tot ce se intampla....Daca ma mai intreaba cineva care stie ca nu putem avea copii de ce nu infiem ca sunt atatia copii abandonati, cred ca fac urat .. [alcool]

 

Speranta, stai linistita, la cursuri nu e ca la un examen. O sa va intrebe diverse dar nu cred ca depinde atestatul de raspunsurile pe care le dai acolo (decat poate daca spui  cine stie ce chestie ilegala sau imorala ceea ce nu e cazul [flo2] )

Cursantii am vazut ca nu prea vorbesc, la noi a vorbit mai mult psiholoaga; nici eu nu prea am vorbit ca ma inecau emotiile [:I]

Asa ca stai linistita, mergi cu inima deschisa ca o sa fie bine.

Daca mai ai intrebari, sunt aici [flo2]





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -