Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se mai intampla in politica romaneasca?

politica

56 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:17

De cand a plecat mama spre Romania, nu prea mai sunt la curent cu stirile politice de pe televizoare -

Asadar, nu stiu daca aceasta acalmie ma priveste pe mine personal sau pe toata societarea romaneasca. Totusi nu inteleg de ce Ponta e inca la putere si e atat de mult calm, nimeni nu se intreaba cum a ramas PSDul inca la butoane?  ...iar cand mai aud ceva spus de el parca tot in opozitie e...

 

Apoi il vad pe junele ala cu par alb - Teodorescu - care spune niste aberatii (pentru mine desigur...) --- cum ca trebuie dat bon fiscal la bacsis ... o doamne, de parca asta a ramas singurul lucru de facut in Romania.

 

Apoi ca se face un drum catre nu stiu ce manastire, apoi ca primarul dante din Iasi ca isi urmarea amanta ... iar Ponta intreaba de ce nu are dreptul sa o faca ...

 

Si apoi, calm..Iohanis parca nu exista.

 

voi cum vedeti acum ce se mai intapla in politica romaneasca? Ii mai pasa cuiva?



#2
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:42

Sigur ca le mai pasa:parlamentarilor sa schimbe legi, in favoare lor desigur, sa se renunte la arestul preventiv de ex.

 

Ponta intreaba ca sa justifice actiunile lui Nichita, ca na, nu poti sa-ti urmaresti iubita? Ba poti cretinule care esti, dar nu cu politia locala platita din banii mei si ai tai.

 

Cat despre bonul fiscal la bacsis, nu stiu cum se fiscalizeaza prin cele tari la care noi visam, dar n-o sa ajungem prea curand, tocmai din cauza celor care spun: vai, ce n-au gasit sa-i ia p'aia  care fura mai mult" Ba ii intreaba si pe aia de sanatate, doar ca stirile alea nu fac trafic. Anaf-ul a devenit un fel de baubau, sunt huiduiti, in cel mai scurt timp si agresati fizic.

 

Eu la Praga de ex am primit bon fiscal cu 10% bacsis trecut pe el.

Am citit ca in SUA tips-urile sunt declarate cumva, pentru ca se considera venit si conteaza la pensie, asa e fetele din state?

 

Vrem o tara ca afara insa sa nu schimbam nimic! Asta vrem!



#3
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:49

Cand un club din Mamaia are incasari de 50000E intr-o noapte, dar da bonuri de 20000 e o treaba nu?

Orice evaziune e evaziune si punct, sa nu ne mai plangem ca nu avem drumuri, scoli, spitale daca incurajam evaziunea.

Cand asfaltam un drum spre poligonul de la Cincu, doar pentru ca or sa se desfasoare acolo operatiuni NATO, cand de ani de zile toata lumea se plinge de starea drumului si tu primar nu faci nimic, ce dracu mai cauti la primarie?



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:51

Eu nu am vazut bacsisul pe nici un bon la restaurantele din Olanda ... ma rog, o fi vazut Teodorescu undeva asta prin lume si i s-a parut cool - dar parca e prea ceva de detaliu - nu cred ca asta e ceva prioritar pentru economia romaneasca.

 

In schimb va dca parlamentul tace di drege cum vrea el - ce s-a mai intamplat cu Sova si Tariceanu? Tot cum vor ei au facut?



#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:55

Da pe mine ma crezi cand spun ca la Praga am primit bon cu bacsis pe el? [:)]

Cu Sova a ramas ca-n gara! Acum se vorbeste despre o reluare a votului, nu stiu cand o sa si realizeze!

Si in Olanda bacsisul nu este fiscalizat nici cum? Nu sunt declarati banii aia nicaieri?

Il alte tari cum e cu bacsisul?



#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 11:58

Nici nu-ti inchipui tu cat de generalizata este evaziunea fiscala, si nu neaparat la marile magazine, cat mai ales la cele mici.

Un singur magazin de la mine de la mosie are vanzari de 40-50 mil pe zi si bate pe casa de marcat maxim 2 mil.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:04

valentina, si atunci de este huiduit ANAFul?



#8
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.323 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:18

Pentru ca ne place aia cu "las-o ba ca merge asa"

Nu stiu ce sa mai spun, dar tare sunt dezamagita de directia in care ne indreptam, daca e coruptie de ce e, daca vrem corectitudine, " da sa inceapa cu aia nu cu noi" si tot asa...

L-au chemat si pe Adi Minune sa dea niste declaratii, ceva referitor la perioada cand era consilier local, a batut cineva toba pe tema asta? Nu!

Serile trecuta butonam si l-am auzit pe un nene la A3 ca vezi domne sa ma lase cu iubite si amante, sa se ocupe dna de treburi importante. Treburi imp de ex este si faptul ca Voiculescu si-a instrainat toata averea cu putin timp inainte sa fie condamnat, si nu mai are de unde sa recupereze prejudiciul ANAF.



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 12:34

Eu nu am vazut bacsisul pe nici un bon la restaurantele din Olanda ... ma rog, o fi vazut Teodorescu undeva asta prin lume si i s-a parut cool - dar parca e prea ceva de detaliu - nu cred ca asta e ceva prioritar pentru economia romaneasca.

 

In schimb va dca parlamentul tace di drege cum vrea el - ce s-a mai intamplat cu Sova si Tariceanu? Tot cum vor ei au facut?

La noi scrie daca bacsisul (de 10%) e inclus sau nu pe bon si daca nu e inclus fie lasi cash, fie prin credit card, fie nu lasi deloc. Aici nu esti obligat sub nici o forma sa lasi bacsis.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 13:10

Pai daca e inclus cum nu esti obligat? 





Etichetat si cu politica

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -