Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cezariana vs naturala


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Omamica2015

Omamica2015
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 21:12

Buna tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!

 

Sunt o mamica in devenire, am 37 saptamani, pe 20.05 ar tb sa nasc, dar dr meu (de la un spital de stat) vrea sa nasc cezariana marti, pe 05.05 (chiar inainte de ziua mea de nastere).

Imi doresc f mult sa nasc natural, asa am vrut mereu si pana acum a fost totul super, am avut o sarcina usoara, fara complicatii. Totusi, dr insista sa fac cezariana, pe motiv ca sunt niste riscuri, insa clar nu mi-au fost prezentate. Se refera la acei indici de hranire, oxigenare, insa nu inteleg de ce nu-s ok daca totusi pe ecografie mi-a scris ca-s in parametri normali, iar fetita (da, voi avea o fetita) a luat in greutate de la o eco la alta. Mi-am facut eco si la Regina Maria, acolo au zis ca-s ok indicii si ca sg lor prob ar fi lichidul amniotic, care e la limita inferioara a normalului si din cauza asta tb monitorizata sarcina saptamanal (n-au mentionat de nicio cezariana de urgenta).

 

Cam asta e povestea mea pe scurt. Intrebarea este ce-ati face in locul meu? Ati accepta cezariana gandindu-va ca stie dr ce zice, avand in vedere ca are o experienta vasta si-un renume SAU ati mai cere sfatul si altui dr?

 

Multumesc,

Ramona

 



#2
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 21:50

Cezariana la 37-38 de saptamani, fara sa ti se spuna exact care sunt motivele pentru care ar trebui sa o faci, si ce riscuri ar fi daca ai incerca nasterea naturala? Eu una as mai vorbi cu un alt medic, as mai cere un sfat.


Editat de DarkBendis, 30 aprilie 2015 - 21:51 .


#3
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 21:54

Lichidul amniotic se poate reface ,bea cat mai multe lichide .Daca bebe nu e in risc  de suferinta fetala nici platita nu as naste mai repede cu doua saptamani decat DPN -ul si mai ales prin cezariana .Lasa bebe sa vina cand e" copt" si stie el mai bine decat orice medic cand e si timpul de venit si modalitatea prin care sa vina .Sarcina usoara in continuare .



#4
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 01 mai 2015 - 09:02

Eu am nascut pe 13 martie prin cezariana, dar asa am vrut eu. Doctorita a zis sa il lasam cat mai mult ca e cel mai bine, asa ca am nascut cu 4 zile inainte de DPN. Sfatul meu este sa nasti cum crezi tu ca e bine pentru tine si copil. Multi doctori prefera cezariana caci la nastere naturala ii deranjezi chemandu-i de acasa noaptea sau la o ora cand lor nu le convine. Prin cezariana le este lor usor ca o programeaza apoi pleaca acasa.



#5
yo_mama

yo_mama
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 06 mai 2015 - 14:49

Eu am doua nasteri. Una naturala, una cu cezariana (din motive medicale), in ordinea asta. Iti spun sincer ca trebuie sa mai ceri si parerea altui medic, pentru linistea ta. Daca tu vrei sa nasti natural (ceea ce din experienta mea, este cel mai bine), nu te lasa si lupta pana la capat. Este vorba despre copilul tau si corpul tau. 



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 10:26

Daca are prea putin lichid ii poate pune in primejdie viata copilului. Daca vrei sa stai linistita mai cere o parere.

 

Cand e nastere naturala medicul nu e deranjat ca sa vina de acasa, ca in  mod normal rezidentul care e la spital pazeste pacienta si il suna pe medic in asa fel incat sa vina, sa stea 10 minute si s aplece inapoi acasa. :))))

 

Eu una as naste prin cezariana,, dar nu planificata. asta daca tot ne spunem preferintele. :).



#7
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 mai 2015 - 11:29

Cere si parerea altui medic dar daca spune acelasi lucru nu risca .

Si eu am nascut un copil la 37 de saptamani pentru ca avea niste probleme, indusa nu cezariana la mine  dar acum copilul e mare si e foarte bine . Nu mi-as fi iertat in veci daca as fi vrut neaparat sa ajung la termen si ar fi patit ceva.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -