Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oradea - oras pilot in furnizarea de energie electrica privata.


25 raspunsuri la acest subiect

#11
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 09:12

. Oricine (chiar si tu) in clipa in care are de ales intre doua sau mai multe optiuni o va alege pe cea mai rentabila.

 

De ales ai tu, locuitor al Oradei, eu locuitor al Jalei de Jos doar am de platit mai mult Kwh ce isi sare pretul direct proportional cu  puterea instalata de catre domnul binefacator .

Cu cat mai multi MW energie verde instalati in frumosul vest, cu atat mai multe cifre pe factura mea in frumosul sud. Romania are direct pe factura tuturor cetatenilor nedebransati (sic) taxa pentru certificatele verzi plus supraproductia la nivel national ce -mi va mari factura implicit.

Eu nu am de ales. 

 

Concluzia: articolul asta laudativ este scris la comanda , asta pentru ca nu vreau sa cred ca e scris de un fraier de aceea , nu are ce cauta la subfoumul asta ci la politic. E vorba de cel mai tare din parcare .

Bine, nu ca ar fi singurul  ce e pus aici aiurea dar na,  imi cazura ochii pe el ieri :)

 

 


Editat de mamica11, 29 aprilie 2015 - 10:12 .


#12
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:23

 

Cu cat mai multi MW energie verde instalati in frumosul vest, cu atat mai multe cifre pe factura mea in frumosul sud. Romania are direct pe factura tuturor cetatenilor nedebransati (sic) taxa pentru certificatele verzi plus supraproductia la nivel national ce -mi va mari factura implicit.

Eu nu am de ales. 

 

 

Mamica, eu nu asa vad lucrurile. Din doua motive:

1. N-are de-a face vestul cu sudul si investitiile pe zone in energie. De fapt, daca ma gandesc mai bine, investitiile in energia verde sunt mai importante in sud.

2. Afacerea de la Oradea nu are de-a face cu investitia in energia verde. Daca am citit bine, omul ala a cumparat parcurile si a creat cadrul folosirii energiei produse.

Afacerea cu construirea instalatiilor este alta si altcineva e vinovat pentru pretul nesimtit al certificatelor verzi, ce scumpesc factura.

Deci vorbim de doua afaceri diferite.

Iar supraproductia nu poate fi exportata din cauza constrangerilor din UE.

 

Concret, daca un investitor (ca acela de la oradea) poate oferi energie mai ieftina (indiferent cum e produsa) facand concurenta sistemului national, eu zic ca asta-i de bine.



#13
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 10:51

 

 

 

Concret, daca un investitor (ca acela de la oradea) poate oferi energie mai ieftina (indiferent cum e produsa) facand concurenta sistemului national, eu zic ca asta-i de bine.

 

Nu, nu -i de bine. Supraproductia in momentul astain Romania costa cetateanul si am spus de de.

Bineinteles ca nu are importanta sud, nord, vest  unde instaleaza . Era o gluma.Decat poate daca te gandesti  la partea cu iluminarea, atunci ar avea importanta, Baraganul e mai bun cred sau poate la un viitor export si atunci se pare ca binefacatorul  a inteles ca vestul priveste usor peste gard intr -o Ungarie in care exista suprataxe la producator indiferent cat de verde ar fi energia lui ( spre eeosebire de Ro ) dar sa speram ca nu la asta se gandeste omul pentru ca da, si exportul peste parleaz se va vedea pe factura celor din tara. Din toata tara. Pretul in UE la energie este obligatoriu corelat in interior cu exteriorul deci cu cat mai scump se vinde supraproductia afara cu atat mai mult se plateste kwh in tara. Dar poate nu...poate nu s-a gandit si la faptul ca este destul de mica distanta pentru a nu avea pierderi mari pe transport spre Ungaria ci s -a gandit doar la binele oradenilor



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 aprilie 2015 - 11:16

Mamica,supraproductia costa oricum, indiferent cine-i producatorul.

Doar ca la doi administratori, pretul poate fi diferit.

Deci e de bine [:)]

 

(Inca o data: afacerea paguboasa este crearea parcurilor de productie, certificatele alea trebuiesc platite. Parcurile sunt predate apoi oricui se arata disponibil)



#15
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 08:46

Glumesti. deci pe tine nu te deranjeaza faptul ca platesti mai mult pentru ca statul alege sa mareasca chiar supraproductia  adaugand   chiar concesionarea terenurilor primariilor , nestoparea eliberarii de noi certificate, lansarea articolelor laudative despre energie verde si orase pilot(deci mai asteptam si altele, e un lucru bun din cate vad eu in articolele astea ...) etc?

Si asta pe buzunarul tau?

Pai atunci la mai mare:)

 

Personal nu sunt de acord cu nici un cent dat de mine pentru ca o investitie a fost facuta si gata raul nu mai poate fi reparat si atunci continuam cu altii.

 

Si da, Romania exporta energie si asta ridica pretul in tara deja nu stiu de unde ai tu idee ca "supraproductia nu poate fi exportata" doar nu degeaba si milionarul asta e la granita .exporturile de energie electrică crescand de aproape patru ori, în primul trimestru al acestui an, comparativ cu perioada similara a anului trecut.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 10:18

Undeva se pierde logica. Avem doi furnizori de energie electrica A si B.

A - imi spune vrei KW cu 5 lei?

B - imi spune  vrei KW cu 3 lei?

 

Dupa tine ar trebui sa spun sa nu existe decat furnizorul A care vinde KW cu 5 lei si eu sa fiu fericit ca nu am alta optiune.

Ei bine eu spun Ok prefer sa platesc 3 lei pe acelasi KW si de restul de 2 lei mananc inghetata.

 

 

Categoric pentru mine logica ta este total ilogica.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 10:22

 

Si da, Romania exporta energie si asta ridica pretul in tara deja nu stiu de unde ai tu idee ca "supraproductia nu poate fi exportata" doar nu degeaba si milionarul asta e la granita .exporturile de energie electrică crescand de aproape patru ori, în primul trimestru al acestui an, comparativ cu perioada similara a anului trecut.

Hai ca asta e tare de tot. A cumparat parcurile fotovoltaice langa granita ca sa treaca in fiecare noapte 10000 KW in portbagajul masinii personale si sa le vanda peste granita la bazar. Cool!  [:)]



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 10:41

Nu ma refeream la faptul ca a exportat el (inca) . Oricum statistica se referea la primul semestru 2014. Ma refeream exact la ceea ce a spus Rufus:

"supraproductia nu poate fi exportata"  Fals. Supraproductia in Romania se exporta si asta il costa pe amaratul ce primeste factura pentru consum casnic.

 

La binefacatorul vostru  e bineinteles perspectiva doar. Bineinteles ca s-a orierntat cu zona, altfel lua in Baragan doar e luminozitatea mai mare.

Exportul de energie electrica renteaza doar daca distanta de transport este pana intr-o limita. De aceea si se exporta val adica ee produsa in  tara1 spre tara 2 cu pret a1 , apoi productie a  tarii 2 spre tara3 cu pret a2, apoi tara3 spre tara4 cu pret a3,  etc. Intotdeauna a1<a2<a3 etc . De ce tara 3 ce poate plati cel mai mult nu ia de la tara 1 ce vinde ieftin direct? Pentru ca distanta mareste enorm pretul si nu renteaza. Poate acum s-a inteles mai bine.

Romania exporta Ungariei, Bulgariei si Serbiei.


Editat de mamica11, 30 aprilie 2015 - 11:18 .


#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 10:54

Explic iar a zecea oara de ce exemplul tau cu cei doi furnizori A si B 3 si 5 lei e bun doar pentru tine in zona ta (si doar pe termen scurt va fi asa chiar si in zona aia sunt sigura de asta)

Deci: tu spui ca vine milionarul si iti da cu 3 lei tie ca stai langa panoul lui. Si tu te decuplezi de la 5 si treci la 3. Poti asta. Deocamdata iti convine pana in 2017 cel putin el e mana in mana cu puterea deci ar trebui sa nu se schimbe nimic.

Mie insa care stau  mai departe nu imi da oferta asta. Eu continui sa iau cu 5 lei.\

Pentru un timp scurt insa . Pentru ca decupland consumatori vechi din reteaua mea cu 5 lei automat imi urca mie pretul. ramanem, mai putini. Se creaza supraproductie. Supraproductia este platita. De catre cine ? De catre cei ce raman in retea.

Daca omuul incepe si sa exporte in conditii de varf de luminozitate mareste si mai mult pretul in tara (dar acum -sic ) ti-l va mari si tie si de la 3 lei la un moment dat vei fi obligat sa iei cu 4 lei cu cat va da el in Ungaria sau in Serbia daca ii trosnesc iar inundatiile pe sarbi de exemplu ca anul trecut sa zicem si maresc importurile de ee din Romania. Am explicat de ce: preturile la acelasi vanzator de ee in EU nu pot fi altele in tara si altele afara. E lege.

 

Solutia nu este sa dea parcurile altuia (pe ce principii?) pentru ca nu avem ce face daca tot sunt facute  asa dand  posibilitatea doar unora sa ia cu 3 lei ca stat. Taxe dau toti .

Ungaria de exemplu a bagat suprataxe (mari spre foarte mari ) producatorului astfel incat toate maririle astea sunt de acolo acoperite si nu se vad in factura, altii au facut altceva ... romanii aleg sa faca "orase pilot" si sa convinga lumea ca alta solutie nu exista pentru ca " ne obliga UE"


Editat de mamica11, 30 aprilie 2015 - 11:13 .


#20
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 aprilie 2015 - 11:08



Glumesti. deci pe tine nu te deranjeaza faptul ca platesti mai mult pentru ca statul alege sa mareasca chiar supraproductia  adaugand   chiar concesionarea terenurilor primariilor , nestoparea eliberarii de noi certificate, lansarea articolelor laudative despre energie verde si orase pilot(deci mai asteptam si altele, e un lucru bun din cate vad eu in articolele astea ...) etc?

Si asta pe buzunarul tau?

Pai atunci la mai mare:)

 

Offf...scriu chiar asa de incalcit? [:)]

Afacerea nr.1: legislatia permisiva si pretul mare al certificatelor, duce la construirea acestor parcuri in numar mare. Firme de tot felul inlocuiesc porumbul cu panouri, pe care le predau apoi spre exploatare regiilor de electricitate. Isi iau banii si pleaca. Regiile furnizoare exploateaza parcurile respective, stabilesc pretul, etc. Evident ca nu-mi convine ca pretul energiei creste, desi destui iti vor spune ca putem face efortul asta in folosul viitorului planetei, etc.

Afacerea nr.2: vine investitorul din oradea si cumpara 7 parcuri pe care sa le administreze, la concurenta cu furnizorul traditional care ofera acelasi curent; pretul cu care furnizeaza el energia este mai mic, pentru ca asa i-a dat lui din calcule (este mai rentabil). De asta beneficiaza consumatorii casnici si cei industriali. Pentru infrastructura are nevoie de spatiu si atunci inchiriaza aceste spatii de la autoritatile locale, carora le ofera niste avantaje suplimentare. Da, este vorba de beneficii doar pentru cei de acolo, pentru inceput; dar este chiar asa deranjat ca da, unii oameni au beneficii si altii nu, vorbind de sistemul privat al afacerilor? Sau oradenii ar trebui sa refuze un pret mai mic, pentru ca bucurestenii nu au in zona pe unul care sa faca acelasi lucru?

Acum faci diferenta intre cele doua afaceri? Solutia ar fi stoparea investitiei in energia asta verde (afacerea nr.1), insa asta nu se poate ca avem teme de la UE, sau micsorarea pretului certificatelor, care tot nu se poate pentru ca avem angajamente semnate.

Asa ca, in situatia data, avem acelasi curent si doi furnizori: unul e mai ieftin altul mai scump (afacerea nr.2). Tu ai ezitari ce ai alege?

Despre asta se discuta la subiect.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -