Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Exista in Romania cultul cafelei? Puneti zahar in cafea? Discutie despre cafea.

cafea

149 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:29

Pentru cei mai tineri: pe vremea lui Ceausescu nu se gasea cafea sau se gasea cu greu. Oamenii o fierbeau la ibric, se bea cu zat, si la disperare consumau naut sau celebrul nechezol.

 

Acum lucrurile s-au schimbat: din ce in ce mai multe baruri si restaurante din Bucuresti si din tara pun pret pe calitatea cafelei si a masinii care o prepara. Au aparut targuri, evenimente in domeniu, a aparut meseria de BARISTA, concursuri de BARISTA unde romanii sunt chiar campioni europeni, si castiga concursuri.

Coman-Cristian.jpg

 

Unii spun ca degustatul cafelei este ca si degustatul vinului. Cum vinul nu se strica cu apa minerala, nici in cafea nu pui zahar! Se "accepta" cafeaua cu lapte (late, cappuccino) cu tot felul de esente, alcol, s.a.m.d.

 

 

Cupping.jpg?1429688301

 

  • Voi sunteti pasionati de cafea?
  • Credeti in cultul cafelei sau sunt numai fitze?
  • Cum beti cafeaua? Cu lapte? Cu zahar? Cate pe zi?
  • Reusiti sa recunoasteti arome, care este mai tare, care este mai slaba?

 

Personal sunt un mare bautor de cafea, nu cantitativ dar ca ritual si ca gust. Beau 2-3 cafele pe zi cu diverse arome si in diverse formate.  Asta cand sunt acasa caci atunci cand merg la clienti nu beau sa ma chinui cu o cafea mai proasta de la masina institutiei. La Microsoft aveam Starbucks sau echivalent in incinta (numai pentru angajati). Multe companii au cafenea la parter sau un bar/cafenea in vecinatate. Beau pe zi: un capucino dimineata si un expreso dublu dupa pranz (pe la 15.00 sau 18.00). Am mai multe masini de cafea in casa pe care le folosesc alternativ dar cel mai des folosesc capsule Nespresso.

Nespresso_2311832b.jpg



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:39

da, am cultul cafelei. o ador si incerc multe feluri de cafea. nu pun niciodata zahar in cafea.

beau cam 3-4 espresso pe zi. incerc sa nu depasesc 4, totusi.... [:)]



#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:40

eu sunt un mare amator de cafea. beau 2-3 pe zi . Fara zahar, fara lapte fara nimic. 

Imi place cafeaua la ibric asa ca prima cafea e fiarta pe aragaz intr-un ibric turcesc de la maam lui :)

Sunt foarte atenta la calitatea cafelei, disting gusturi mai rau ca la vin si in general urasc cafelele astea comerciale.

La birou cu Nespresso si la noi. Si aici am favorite la gust si desi  nu se compara cu cafeaua la ibric e un inlocuitor facil si usor de folosit in conditii de birou.



#4
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:44

Singura  masa  preferata  a mea ..e micul  dejun,e prima cafea  a zilei, o ador!

Apoi iar pe la 2....Un expresso. 

Bun si asta!

Nu m.am zgarcinit  niciodata la cafea, nu ma interesează cat Costa ,ador  o cafea buna! 



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:44

eu as vrea sa-i intreb pe cunoscatori : pe vremuri, din cafeaua boabe rasnita (alvorada, pentru cine isi mai aminteste), cand faceai cafea la ibric, se forma acel caimac (spuma) consistent.

ei bine, in zilele noastre, folosind cafea macinata (jacobs, tchibo), daca prepari cafeaua la ibric, nu se mai formeaza deloc acel caimac. acest lucru se intampla doar cu cafeaua macinata/vidata sau e valabil si pentru cafeaua boabe care se gaseste de cumparat ? are legatura disparitia caimacului cu faptul ca aceasta cafea macinata e "multifunctionala", poti s-o prepari la ibric, filtru de cafea, expressor (cu sita) ? sa fi eliminat producatorii formarea spumei, tocmai pentru a se putea folosi si in aparate, nu doar la ibric ?

mai exista cafea, care preparata la ibric, formeaza spuma deasupra ? 



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:50

jacobs si tchibo astea sunt mari porcarii, ma intreb uneori daca e cafea in ele.

cred ca mai buna la gust era Elite la ce se gasea in romania.

 

o cafea buna face caimac si in ziua de azi, dar tine si de felul in care e macinata( tb sa fie fina)



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 10:51

ca sa raspund si la topic : nu ma pasioneaza si nu am cultul cafelei, o beau dulce (cu indulcitor) si lapte, tarie medie spre slaba, 2 cani mari de cafea in prima parte a zilei si atat. nu pot sa beau cafea fara lapte, mi se pare prea "acida", parca mi se strepezesc dintii, nu stiu cum sa explic.

o singura data am baut expresso, la scurt timp dupa aceea mi-a luat-o inima la galop si imi trosneau urechile. de atunci am zis pas la orice cafea tare, amara.

e normal sa existe pasionati si cunoscatori, ca in orice domeniu.

pot sa disting arome si tarii diferite.

detest ness-ul. mi-e dor de inka, asa cum era in copilarie (se gaseste si acum, dar gustul e total diferit).



#8
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 11:08

Si noua ne place cafeaua, in special espresso.

Si dupa ce am cumparat la sugestia Roxanei un espressor Lelit, sotul meu a facut si o pasiune din prepararea si degustarea cafelei. Acum putem sa diferentiem si gusturi...

Dezavantaj: de cand am cumparat espressorul, cafeaua de dose/capsule ni se pare un mare fas. Plus ca suntem mai exigenti cu gustul si calitatea cafelei pe care o bem.

Bem cafea fara zahar, cateodata cu ceva alcool.



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 11:09

Eu beau cafea. La lucru din diverse aparate si amestecaturi, dar acasa o fac ca acu 30 de ani, pe foc, in expresorul de aluminiu (inca nu mi-am luat un aparat misto ...). Prefer cu lapte.



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 aprilie 2015 - 11:09

  Beau cafea si nu beau apa (stiu, nu e bine, dar nu pot bea chestii fara gust). Cafeaua mea e lunga, in cana mare, fara lapte si fara zahar.

   Acasa avem ibric de alama (si alte ibrice, evident) iar cafeaua e facuta pe aragaz. La tara vrea sotul meu sa faca o tava de nisip pe care sa o puna pe gratar si sa facem cafea la nisp. Cumparam cafea boabe si o macinam noi. Folosin cafea gata macinata doar daca primim vreun pachet cadou.

   La munca folosesc aparatul pus la dispozitie de o firma de cafea. Imi iau un expreso si il lungesc cu apa. In aparat am vazut io ca se pune cafea boabe si e macinata in momentul comenzii.

  Cafeaua de la Starbucks nu imi spune nimic... nu vad de ce sa dau banii daca nu mi se pare mai buna ca alta.

  Imi doresc sa iau un aparat la care sa folosesc capsule, ca in poza pusa de tine, dar nu m-am indurat inca sa fac efortul financiar. Barbatu-meu are din-asta la job si nu vrea si acasa :)





Etichetat si cu cafea

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -