Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intre exorcizare si ratiune


43 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 09:44

vorbe intortocheate ,ca de obicei...

 

a-alinta,"posedat de" si dumnezeu sunt doua cuvinte cu sens antagonic,asa ca alaturarea lor este clar sa produca neplaceri.

 

De fapt cred ca asta este scopul,sa produci explozii cu asemenea afirmatii,parca sunt cu tinta expresiile tale.

 

Oricum acel phuu ofensator pentru tine(nu ma mir d ealtfel)era adresat lui Black...care are alte viziuni si mod de exprimare.



#12
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 aprilie 2015 - 12:09

Eu am văzut acum mulți ani, în timpul unei slujbe la mănăstirea Pentru Vodă din județul Neamț.  Era o biata măicuță tânără pe care o țineau câteva de mâini și picioare și ea striga din toți rărunchii și avea tot felul de ieșiri necontrolate. Acești oameni ar trebui duși la medic înainte sa-i poarte pe la mănăstiri. O colega care a mers de multe ori la slujbe de Sf. Maslu îmi povestea ca vezi acolo lucruri ce nici în filmele cele mai horror nu vezi.

Eu nu prea cred în oameni posedați,  cred ca e vorba mai mult de afecțiuni psihice care ar trebui tratate de doctori si nu de preoți. 



#13
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 aprilie 2015 - 10:30

din vechime,inca de la aparitia religiei..oamenii trebuiau speriati cu ceva....pentru a urma "invataturile popilor"....pentru a urma orbeste.pentru a fi convinsi sa dea tot manastiurilor si bisericilor.la ce trebuie averi bisericii daca EL A TRAIT SIMPLU,IMBRACAT CU STRAIE SIMPLe....si a mancat simplu?

Credinta in dumnezeu nu inseamna automat credinta si in altele.de rautatea umana ma izbesc zilnic,oameni fatarnici, care amneinta  apoi merg la biserica sau cheama preotul sa faca sfestanii......mi-e sila de oamenii astia care nu au nici o treaba cu multe chestii dar se amesteca fara sa stie ,jignesc,se poarta urat apoi cheama popii.

Apai frate....ce sa mai crezi?



#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 02:17

ca exista sau nu in biserica orotodoxa acest ritual nu stiiu, dar inclin sa cred ca exista.

 

am vazut cu ochii mei in urma cu vreo 20 de ani, la manastirea de la Frasinei  din vilacea o fata -adolescent care se spunea ca ar fi fost posedata.

nu am vazut ritualul...ca eram unddeva la intrare si nu am avut voie sa intru (eram imbracata nepotrivit...nimerisem acolo pe neprevazute), dar am vazut cum au scos dintr-o camera pe aceasta tinara tipind si facand urit de tot...groaznic as putea spune.

erau si parintii cu ea si ei plangeau....si maicutele comentau ca ar ffi fost posedata.

am vazut si cand au adus-o innapoi pe brate  era estenuata...

 

ca era sau nu posedata in realitate habar nu am...daca a fost 'teatru' -assta era rol de Oscar...dar nu pot sa cred ca maicutele...si toti de pe acolo sa fi regizat asa ceva.

daca a fost o boala mentala, iar nu stiu...posibil...


Editat de michelle-usa, 20 aprilie 2015 - 02:27 .


#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 02:24

ba eu cred ca exista demoni si diavol...doar ii pomeneste destul de des si in Biblie...si cred si in aceste puteri/posedari ale lor.

 

desigur cca manifestarile posedarii sunt diferite , boli mentale, controlul mintii, crime, ura, rautate...etc.

 

mai cred ca un credincios nu poate fi atacat e aceste posedari din partea demonilor/diavolului.



#16
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 12:50

Michelle vrei sa spui ca cine e credincios va fi ferit de boli mentale, ura, rautate ?
Ca sincer tare-mi e greu sa cred asta.

#17
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 13:34

  Daca e sa tragi linie... nu stiu cate crime s-au facut in numele Diavolului si cate in numele lui Dumnezeu. (Posedati sau nu).



#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 22:27

am scris mesajul anterior in repezeala si chiar ca  a iesit scris f aiurea mai ales fiind vorba de un topic destul de dificil.

scuze!

 

ce am vrtu sa spun este ca , eu cred ca un credincios nu poate fi posedat de o forta a raului...poate fi atacat, dar nu posedat. un credincios este bine inarmat cu tot ce-I trebuie pt a rezista acestor forte :rugaciune, credinta,cuvint, adevar si bineinteles Duhul Sfint.

 

cred ca exista demoni, spirite rele....si Satan pt ca , cred in invataturile Bibliei si sunt mentionati acolo . nu cred in stafii, ori spirite care nu isi gasesc locul...din astea...

 

ce inseamna posedare, nu stiu cat de bine pot sa explic ce cred atita timp ccat nu este in raza mea interese, sa spun asa. inclin sa cred ca e foarte vast folosit si la diferite nivele in diferite scopuri importante.

 

si avind in principal scop haosul si a impiedica ca persoana si/sau cei din jurul sa nu accepte mantuirea si a produce o prapastie cat mai mare intre om si Dumnezeu.

 

influenta demonica poate fi recunoscuta in viata de zi cu zi; prin ura oamenilor, refzul de a ierta, deceptie, birfa...crime, furturi... 

 

acceste spirite rele cred ca pot poseda/controla corpul anumitor personae (care si de ce...si cum le aleg ...habar nu am) si pot avea puteri deosebite.

 

citeam cindva, ca orice injuratura in care numele diavolului este pomenit...este ca o rugaciune pt el...

 

e bine ca oamenii sa nu aiba de aface cu ocultul  (carti, boards...etc) asta fiind uneletele acestor spirite rele....sa nu  le deschidem usa suffletului/corpului nostrum.

 

acum scriind la mesaj mi-am adus aminte cum spunea cineva, un pastor, ca deceptia este de fapt o unealta f des folosita de satan.

 

cand punem la indoiala cuvintul lui dumnezeu, sau cand ne spunem ca mai avem timp sa ne manatuim...sau ca nu e important, ori nu e adevarat...astea sunt ginduri care nu vin de la Dumnezeu.


Editat de michelle-usa, 20 aprilie 2015 - 22:35 .


#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 aprilie 2015 - 22:43

eu nu cred in  asa ceva. cred in bolile psihice care au legatura cu modul cum ai fost crescut inca din pantecele mamei. multe mame sunt atente la ce mananca dar nu sunt atente la ce gandesc, ce simt , pentru ca pe langa mancare transmitem si sentimente.

 

si daca as crede in asa ceva as putea crede ca suntem posedati si de dumnezeu, ca doar numai in numele lui au avut loc atatea crime. 

 

un credincios este posedat (in sensul bun al cuvintului) de Spiritul Duh....daca nu ar fi asa ...nu ar fi credincios cu adevarat. avem nevoie de forta duhului sfint in noi pt a face fatza paccatului din lume.

 

cat ddespre ce au facut unii si altii in numele DOmnului ...asta nu inseamna ca chiar Dumnezeu i-a pus ...si e "responsabil' sa zicem asa.



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 aprilie 2015 - 03:35

toti cei care suntem nascuti avem "viata",  adica spiritul duh.  nu poti avea inspiratie si expiratie daca nu traiesti.

 

ce facem noi dupa aia sta doar in vointa noastra. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -