Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe grasut?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Andreea4

Andreea4
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 07:10

  • Buna mamici as dori a va cere o parere.Bebelusa mea are 6 luni si 9 kg sa nascut cu 3300..i am redus laptele praf la 3-4 mese pe zi..dimineata la 11 mănâncă mar si suc iar la amiaza supa de legume..numai ca toata lumea imi spune ca e prea grasă.. ii dau lapte praf milupa si am încercat si altele dar numai pe asta la acceptat.. toti zic sai dau lapte de vaca ca o sa nu mai ia in greutate mult.. dar stiu ca nu i bine pana la 1 an..si cand le zic toti apropiatii imi spun ca am sa imi fac un copil obez.. astept păreri :(

 

Miniaturi atasate

  • IMG_20150414_163038.jpg


#2
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 07:41

Buna,

 

Nu mai asculta de gura lumii. Important este ca bebelina ta sa creasca sanatoasa.

 

Dr. pediatru ce ti.a spus? Daca dr. este multumit atunci trebuie sa stai linistita. Unii bebelusi iau mai mult in greutate, altii mai putin.

 

Cred ca bebelina ta nu este ft lunguta de aceea poate ca unora li se pare ca e mai grasunica. Cand o sa inceapa sa mearga, sa alerge o sa vezi ca o sa te mai linistesti, o sa se aseze altfel.kg.

 

Daca bebelinei I se face foame ce faci? te limitezi la cele 3-4 mese de lp?

 

 

Bebele meu are peste 7 kg la aproape 4 luni si papa numai san. Dar nu imi.fac probleme atata timp cat el este voios, sanatos.



#3
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 07:44

in locul tau nu I.as introduce laptele de vaca, dar totusi intreaba medicul pediatru



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 08:39

stai linistita, o sa mai slabeasca in momentul in care isi va da drumul la mers.

lasa gura lumii sa toace in continuare, e sport national in tara asta.

cel mult poti elimina cartoful din supa de legume.

pediatra fetitei mele are o vorba : copiii sunt ca ramele. au perioade cand sunt scurti si rotunjori si perioade cand se lungesc si se subtiaza.



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 11:18

Felicitari pentru fetita! Sa creasca mare si sanatoasa!  [flo2]

 

Multi or sa iti dea sfaturi si or sa isi dea cu parerea, important este ce considerati voi parintii ca e mai bine pentru ea. Fie-mea avea cam 8.200-8.400 la 6 luni. 

 

Ca sa iti faci o idee rapida cat de dezvoltata e fetita fata de alti copii de varsta ei, Organizatia Mondiala a Sanatatii a facut grafice cu felul in care se dezvolta copiii in primii ani de viata. Uite aici e graficul pentru fetite de pana la 6 luni si greutatea lor; la 6 luni, majoritatea fetitelor au in jur de 7.400g (linia verde cu 50%). La 9 kg fetita ta se incadreaza intre percentila 85 si 97 - adica face parte din cei 3-15% care sunt mai grasuti decat media.

 

Cand mergi la control cu ea intreaba pediatrul daca esti ingrijorata - un pediatru cu experienta care a vazut mii de copii sigur te va linisti.

 

 

 

 



#6
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 11:24

Sa-ti traiasca fetita! :)

 

Fi-miu la 4 luni avea 8 kile, hranit exclusiv cu lapte matern, era grasut si DRAGALAAAS.

 

Si eu m-am stresat, dar a fost fara motiv.

Si acum, la 3 ani jumate are 18 kile, dar nu e gras, pur si simplu e lat, solid.

 

Fiica-mea (face 11 ani in august) pana la 5-6 ani era la limita de sus cu kg si inaltimea.

Dupa 6 ani, a fost si este undeva la mijloc.

 

Depinde si de conformatie, de osatura...cred ca e micutza inca si abia la un an, dupa ce merge, poti sa-ti dai seama.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 14:09

Oh, ce fetita frumoasa ai!

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea in orice clipa a vietii!

 

Nu e prea grasa. E durdulie. E ok asa.

are doar 6 luni. Va creste in inaltime, va merge in picioare, va incepe sa se miste si o sa fie OK.

Momentan nu trebuie sa-i reduci mesele. Nici cartoful, nici nimic. Cartoful exceleaza in minerale plus ca este un bun suport pentru introducerea celorlalte alimente.

 

Laptele integral de vaca nu l-as introduce pana la 9 luni. Si atunci l-as introduce ca lapte praf de vaca integral neindulcit pana la 1 an.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -