Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mai este gimnastica un sport popular in Romania? Mai urmariti campionatele la TV?

gimnastica sport

8 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 08:00

Am vazut pe site reclama Petrom care duce la acest site unde Petrom sustine echipa Romaniei de gimnastica.

 

Mi-am adus aminte de copilarie cand urmaream cu toata familia si cu sufletul la gura olimpiada, campionatele  monidale si europene de gimnastica. Inca imi mai aduc aminte o serie de nume Emilia Eberle,si mai tarziu Daniela Silivas, Lavinia Milosovici.  Se bateau cu  Elena Davidova, Maxi Gnauk,  Svetlana Boghinskaia, si altele.

 

Stiu ca rezultatele si performanta contribuie la popularitatea unui sport.  Din pacate gimnastica romaneasca nu mai este ce a fost. Dar ma intreb: mai urmariti campionatele de gimnastica la TV? Mai este gimnastica un sport popular in Romania?

 

Mai este ceva important care a contribuit dupa parerea mea la scaderea popularitatii gimnasticii si a sportului in general: formatul actual al stirilor din sport. La stirile din sport nu mai vezi sport, ci ce masina si-a cumparat Mutu, in ce club a petrecut Marica, jonglerii de la Romanii au Talent, ce face Gigi Becali la puscarie, si niste catei si pisici luati de pe YouTube. Iar daca este ceva despre sport, este numai fotbal (sau 95% din stiri sunt numai despre fotbal).

 

In incheiere spun: Apreciem initiativa PETROM si ne alaturam si noi campaniei #suntemcuvoi. Desprecopii.com este sustinator al echipei Romaniei de gimnastica! #suntemcuvoi. Hai Romania!

suntemcuvoi_cover.png



#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 08:39

  Din pacate de fotbal nu prea mai are nimeni loc. Si nu ma refer la sportul propriu zis ci la ce a mai facut amanta lui x, ce valiza a mai plimbat y, cum a fugit z din cantonament sa se insoare si cine a mai fost arestat.

  Revoltata fiind, prind la un moment dat un redactor de la Gazeta Sporturilor si il intreb de ce doar fotbal. Raspunsul a fost "de business". Mi-a dat cateva cifre din raportul de accesari pe saptamana anterioara. Cel mai "tare subiect" - evident din fotbal avea "nu mia stiu cate" accesari. Primul subiect care se referea la alt sport se afla pe locul 11 la o diferenta uriasa ca numar de accesari. Din pacate trebuie sa traiasca si sa dea ce se cere. Prea putin isi permit sa educe gustul publicului.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 12:47

Eu urmaream gimnastica si cunosc numele insiruite de tine. Cam de prin '88 incoa' Adica nu am prins-o pe Nadia (1976-1981 cand s-a retras) sau pe Eberle si Ekaterina Szabo in '84 (doar am auzit de ele).

In schimb le-am prins pe Silivas, Milosovici, Aurelia Dobre, Gina Gogean, Simona Amanar, Maria Olaru, Andreea Raducan, Catalina Ponor, Sandra Izbasa (ultimele vor avea un come-back la Rio)...

Acum o urmarim la Larisa Iordache, varful actualei generatii.

 

Din strainatate, le stiu pe toate rusoaicele si americancele cu care concurau ale noastre: Boghinskaia, Elena Susunova, Svetlana Horkina, Podkopaieva, Oksana Chiusovitina (care mai concureaza si acum, la vreo 40 de ani - in orice caz, pare fara varsta, o stiu din 1990 de pe vremea URSS), Shannon Miller,  acum este Simone Billes si altele. Mai erau si chinezoaicele, dar zau daca am retinut un nume de la ele, ca seamana toate  [:-)))]



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 14:30

Am vazut pe site reclama Petrom care duce la acest site unde Petrom sustine echipa Romaniei de gimnastica.

 

Mi-am adus aminte de copilarie cand urmaream cu toata familia si cu sufletul la gura olimpiada, campionatele  monidale si europene de gimnastica. Inca imi mai aduc aminte o serie de nume Emilia Eberle,si mai tarziu Daniela Silivas, Lavinia Milosovici.  Se bateau cu  Elena Davidova, Maxi Gnauk,  Svetlana Boghinskaia, si altele.

 

Stiu ca rezultatele si performanta contribuie la popularitatea unui sport.  Din pacate gimnastica romaneasca nu mai este ce a fost. Dar ma intreb: mai urmariti campionatele de gimnastica la TV? Mai este gimnastica un sport popular in Romania?

 

Mai este ceva important care a contribuit dupa parerea mea la scaderea popularitatii gimnasticii si a sportului in general: formatul actual al stirilor din sport. La stirile din sport nu mai vezi sport, ci ce masina si-a cumparat Mutu, in ce club a petrecut Marica, jonglerii de la Romanii au Talent, ce face Gigi Becali la puscarie, si niste catei si pisici luati de pe YouTube. Iar daca este ceva despre sport, este numai fotbal (sau 95% din stiri sunt numai despre fotbal).

 

In incheiere spun: Apreciem initiativa PETROM si ne alaturam si noi campaniei #suntemcuvoi. Desprecopii.com este sustinator al echipei Romaniei de gimnastica! #suntemcuvoi. Hai Romania!

attachicon.gifsuntemcuvoi_cover.png

 

adevarul este ca in copilarie, pe vremea lui ceasca, nici nu prea aveai cu ce sa-ti clatesti privirea la tv. eram satui de telejurnale, cantarea romaniei, planuri cincinale, congrese, samd.

orice emisiune/transmisiune iesita din afara sabloanelor era urmarita cu mare atentie, savurata ca o delicatesa, pentru ca era pe undeva o frantura de libertate, o lume altfel, la care cei mai multi doar visau ca vor ajunge candva...



#5
mimimami

mimimami
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 14:58

Eu urmaream gimnastica si cunosc numele insiruite de tine. Cam de prin '88 incoa' Adica nu am prins-o pe Nadia (1976-1981 cand s-a retras) sau pe Eberle si Ekaterina Szabo in '84 (doar am auzit de ele).

In schimb le-am prins pe Silivas, Milosovici, Aurelia Dobre, Gina Gogean, Simona Amanar, Maria Olaru, Andreea Raducan, Catalina Ponor, Sandra Izbasa (ultimele vor avea un come-back la Rio)...

Acum o urmarim la Larisa Iordache, varful actualei generatii.

 

Din strainatate, le stiu pe toate rusoaicele si americancele cu care concurau ale noastre: Boghinskaia, Elena Susunova, Svetlana Horkina, Podkopaieva, Oksana Chiusovitina (care mai concureaza si acum, la vreo 40 de ani - in orice caz, pare fara varsta, o stiu din 1990 de pe vremea URSS), Shannon Miller,  acum este Simone Billes si altele. Mai erau si chinezoaicele, dar zau daca am retinut un nume de la ele, ca seamana toate  [:-)))]

si eu, si eu!

si Horkina era tot asa, fara varsta, stiu ca avea peste 40 cand inca mai lua medalii la sarituri. si facea si paralelul cu succes...

 

in ultima perioada nu prea am mai urmarit. dar acum chiar am sa ma uit sa le vad pe fetele noi, lotul nou, si sper sa ma reindragostesc de acest sport.

in ultimii ani ma uit cu fiicamea la patinaj, chiar daca nu avem reprezentanti notabili.



#6
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 07:23

in ultima perioada nu prea am mai urmarit. dar acum chiar am sa ma uit sa le vad pe fetele noi, lotul nou, si sper sa ma reindragostesc de acest sport.

 

Da, si eu am decis sa urmaresc. Vezi ce face o campanie media bine gandita :)

Pe pagina campaniei au si o aplicatie haioasa ca sa le cunoasti pe gimnastele din lot:

https://www.facebook...286810548148413

 

Va recomand si pagina Federatiei Romane de Gimnastica care este foarte bine facuta:

http://www.romgym.ro/



#7
AYUMI

AYUMI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 674 mesaje

Postat 15 septembrie 2015 - 05:51

Da,urmaresc cu mare drag!Mai ales ca acum a revenit in lot si Catalina Ponor.


Editat de AYUMI, 15 septembrie 2015 - 05:51 .


#8
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 februarie 2016 - 23:54

Si eu urmaresc cu placere gimnastica,patinajul artistic,inotul.

Astept cu mare nerabdare Jocurile Olimpice.



#9
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 15:36

Da! Cu drag si cu mari emotii!

Si ma uit si la meciurile de handbal, baschet, tenis, patinaj, ski.... acum avem sport din belsug! Sunt canale dedicate sportului, de ce ar trebui sa vad la Siri ca a fost Tamas la biserica cand pot sa vad toate meciurile din campionatul Spaniei, daca vreau! Ca si fotbalul e frumos...depinde doar cine joaca!





Etichetat si cu gimnastica, sport

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -