Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghetarul cu drog de miel si oualele rosii de Paste - reloaded

ghetar pinguini madagascar

804 raspunsuri la acest subiect

#791
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:28

buna dimineata insorita (inca)!

 

ref la femeia de 65 de ani care e insarcinata cu 4.

ce m-a uimit pe mine: 

 

- are 13 copii …  TREISPE … daca duce sarcina cu bine va avea 17 copii.  

 

- sigur ii place sa fie insarcinata, maternitatea pare a fi starea ei naturala  (drept ca si io as fi stat insarcinata for ever, dar asta fiindca mi-a fost frica sa nasc :)) 

 

- banuiesc ca simte asa, ca o menire a ei, sa aduca pe lume cat mai multi copii, chiar daca a recurs la inseminare si alte procedee pt a-i avea

 

-ii plac copiii. E/a fost profesoara, deci e/era inconjurata de copii, ai ei sau nu,  toata ziua

 

-eu cred ca e generoasa, isi pune corpul la bataie ca sa mai aduca cateva vieti pe lume; poate ajunge sa-i si creasca pana pe la 15 ani, dupa care, vedeti si voi, ca-si cam fac de cap adolescentii astia :))  Plus, nu-i lasa asa de capul lor, are o intreaga familie sa se ocupe de ei, spre deosebire de fetita romancei de 67,  care era singura cu mama. 

 

 

Ref. la invitati  - mie imi place casa Ellei, ia sa ma invit eu la ea :)) ca si asa prin capitala  (ca orice ardelean)  dau din an in Pasti, nici casa poporului n-am vazut-o… 

 

Apropos de case,  ne bate gandul sa ne bagam la un mortgage pt un apartament, ca sunt dobanzile mici (si chiriile mari)

Fetele din DE poate aveti experienta, recomandari, sugestii...



#792
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:34

Julia, incerc de o jumătate de ora sa iti trimit un PM.Am incercat de doua ori si mie imi apare ca fiind trimis incomplet.Vrei te rog sa verifici sa vezi ce primesti tu? Ca sa stiu daca mai incerc..



#793
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:35

E greu cum zice Buflea cu musafirii. 

E foarte greu sa ai pe cineva pe cap o luna.

Depinde si cine e persoana.

Depinde si de capacitatea gazdei de a se detasa de faptul ca are pe cineva in casa.



#794
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:39

Am primit o felicitare frumoasa semnata Julia.

Nimic rosu - din pacate.

 

Alo, peste Oceanul! Se aude? Nimic, nimic nu ati primit?



#795
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:43

Elyda, am primit doua pm-uri de cate o propozitie si atat. Semnaleaza admin-ul daca nu merge, poate a umblat cineva la 'fire'..



#796
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 09:59

Nu stiu inca multe amanunte ... Este o singura persoana si nu cred ca sta toata luna la mine ...am auzit ceva de inchiriat o masina, deci poate mai viziteaza si alte partzi ... o sa aflu saptamana viitoare.

 

Problema este ca, dupa ce am aflat ca am musafiri in iunie, s-au mai anuntzat si altzii in iulie ...alora le-am spus NU din mai multe motive ...in primul rand ca au mai fost la NY, respectiv la mine si in al doilea rand, ca pur si simplu anul asta nu este un an bun pentru mine (financiar si psihic) sa ma ocup de musafiri ... nu au primit bine vestea, a aparut o raceala, conversatii sacadate si minime ... ceea ce m-a afectat foarte tare.

 

Nimanui nu ii pasa de ceea ce simtzi, cand e vorba de ceea ce simt ei, chiar daca confortul lor se bazeaza pe deranjul meu. Si NU, nu pot sa le dau flit, desi asa ar merita ...de aia ma si afecetaza situatia asta.

 

Chiar, acum ca am deschis cutia Pandorei ... voi cum manageriati vizitele astea neinvitate ??? Sau numai mie mi se intampla ?

 

Buflea, eu le-as zice clar NU. Frumos si elegant, fara prea multe detalii. Mi se pare o totala lipsa de bun simt sa te inviti la cineva, chiar si numai cateva zile, apoi 1 luna intreaga!!! Mie mi-e jena si sa accept invitatiile pt mai mult de 1 weekend, pt ca stiu cum e sa ai musafiri si sa trebuiasca sa te ocupi de ei.

 

In plus, cred ca anul asta, dupa atatea evenimente, chiar aveti nevoie de pauza, mai ales daca e perioada cat sunt copiii plecati in Romania. 

 

Fii ferma si nu te lasa cotropita!



#797
elyda

elyda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.011 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:04

Da...nu pot trimite mesaje private asa ca o sa scriu aici ce doream .

 

Julia,dupa lupte seculare care au durat o saptamana☺, am reusit ieri sa pun la posta felicitarea pentru domnisoara Zambet de soare.

Sper sa ajunga pana pe 19,dar daca nu se intampla minunea, contez pe tine sa ii spui ca desi întârziată, este trimisa cu drag si gânduri bune.

 

O zi insorita tuturor. 



#798
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:04

E greu cum zice Buflea cu musafirii. 

E foarte greu sa ai pe cineva pe cap o luna.

Depinde si cine e persoana.

Depinde si de capacitatea gazdei de a se detasa de faptul ca are pe cineva in casa.

 

buflea, ar trebui sa discuti din nou cu cei care si-au anuntat sederea timp de o luna la tine si sa le spui pe scurt ca anul acesta este unul dificil pentru voi, atat financiar, cat si psihic, si ca nu va puteti asuma aceasta responsabilitate.

si sa te tii tare pe pozitie, indiferent de argumente - ca vor fi plecat in excursii, ca se gospodaresc singuri, etc.

cu atat mai mult cu cat nu i-ai invitat tu, ci s-au autoinvitat, cu atat mai mult cu cat e vorba despre o luna, nu o saptamana (cand poate ai fi facut efortul sa suporti "straini" in casa).

la cati bani dau musafirii respectivi pe biletele de avion, inchiriere masina, excursii, cumparaturi, etc., cred ca isi pot permite sa inchirieze si o camera la un hotel decent. 

sau, daca e mai ieftin asa, te oferi sa le inchiriezi tu pentru o luna un apartament, o garsoniera, ceva (presupun ca e dificil sa faca ei acest lucru, in calitate de turisti), iar cu banii stabiliti cum procedati.


Editat de CorinaDani, 16 aprilie 2015 - 10:06 .


#799
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:11

Nasuc [:)]

 

Mie imi place sa am musafiri, dar nu pe perioade indelungate; maxim 1 saptamana e ok...au venit prieteni pe la noi si mi-am luat si concediu pt ei, i-am plimbat prin Elvetia - asta e jobul meu preferat [:)] fratelo a fost si el de cateva ori, dar asta e altceva...o luna mi se pare insa ft mult...si eu as zice nu...daca se supara, asta este...ei au de pierdut, nu eu...si mie mi-e aiurea sa merg sa stau pe capul altora...asa ca noi mergem la hotel...

 

Rall, multam pt poza cu ochelarii [flo2]  acum am ceva asemanator, doar o idee mai mici, ramele tot negre...perechea veche e cu rame metalice, mici si rosii; astia sunt ochelarii pt vacante...si de rezerva, in caz de ceva...



#800
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 16 aprilie 2015 - 10:49

morgen

 

 

ultima zi de leneveala.  [pk]

 

da, voi spune baba cand vreau eu, ptr ca nu spun in batjocura. este o forma de exprimare. 

si este intradevar baba doamna, aseara m-am uitat cu atentie la ea in timpul reportajului, are ceva probleme..... mai multe nu spun. pana la urma  e problema ei ce face, poate sa nasca copii pana la 80 de ani daca asta doreste. 

 

 

Viviana, am trimis alta. sper sa ajunga. 

 

 

Denisa, sanatate multa, ai grija si de tine. 

 

 

nasuc, bafta cu proiectul casa. am mai scris despre subiectul asta, la nemtoaice si am primit posete in cap. eu, noi ne-am informat temeinic pe tema asta, am fost la momentul respectiv la cateva banci si am intrebat, am discutat cu doi Makleri. in primul rand ai nevoie de un avans, egal ce cumperi, la casa e nevoie de mai mult la apartament mai putin, dar e nevoie. unele banci cer sa ai 30% din suma, asta la casa, la apartament nu stiu exact. 

 

apoi trebuie sa ai si tu si sotul, unbefristeter Arbeitsvertrag. in functie de venitul anual primesti imprumutul de la banca. banca iti cere apoi sa aloci o suma lunar sau anual ptr eventuale reparatii, un fel de fond de rulment, ce se aduna intr-un cont si la nevoie de reparatii sa fie acolo. ptr ca daca ceva se strica in casa, iti platesti singur. 

in plus poti sa mai ai un Bausparvertrag, unde poti economisi tot ptr casa, ai voie sa platesti o data pe an o suma in plus, din suma totala imprumutata. 

cam asta imi aduc aminte ce iti cere banca. pe de o parte.

 

pe de alta parte, daca ai prieteni sau cunostinte cu casa, intreaba-i pe ei cum se deruleaza proiectul casa. ce inseamna cumpararea unei case, la ce sacrifici sa te astepti. 

noi am primit semnale pozitive dar si destule negative. in sensul ca de la o varsta nu mai e asa simplu si devine o impovarare financiara ptr familie. venitul trebuie sa-ti ramana acelasi pe tot parcursul anilor cat platesti rata, trebuie sa fi sanatos si sa nu ajungi in incapacitatea de a nu mai putea lucra. 

banca mai ia in considerare si cati copii ai, si ca vor merge la scoala, si suma pe care o cheltuiesti cu ei...... si ca vor studia. banca iti socoteste chiar si mersul la teatru sau opera de cateva ori pe an. 

 

cam asta......





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -