Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea unei pierderi de sarcina ( 47 )


199 raspunsuri la acest subiect

#21
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 10:57

Catty-tot incerc sa iti scriu un mesaj si nu reusesc...Cand am citit prin ce ai trecut m-am ingrozit!Draga mea sa nu mai spui ca ar fi trebuit sa te lase medicul sa mori...VIATA e un dar unic de la Dumnezeu si trebuie traita asa cum e ea,grea...ai atata lume care te iubeste.sotul tau,familia,prietenii,pe noi...de aici vei gasi putere sa mergi mai departe ai sa vezi!Iti vei realiza visul pe cale naturala sau prin adoptie,intr-un mod sau altul ti-l vei realiza!Nu iti fa probleme de cum va reactiona familia sotului taudaca veti adopta un copilas,tu si sotul sa ii dati iubire maxima iar daca socrii nu stiu sa se comporte atunci nu ii vei vizita si gata,tu sa fii fericita conteaza nu ei!Tu ai indurat toate astea si nu ei,asa ca lasa-i si nu te gandi,sa te doara in cot de ce zic sau cum reactioneza ei!Iar eu nu cred ca,kilogramele au vreo legatura cu ce s.a intamplat.Esti o fata buna si sunt sigura ca Dumnezeu te va ajuta sa fii fericita iar noi vom fii mereu alaturi de tine orice ai decide(numai sa nu te mai gandesti la prostii).Nu mai fii trista desi stiu ca situatia e foarte grea acum.Inainteaza actele pentru adoptie si ai sa vezi cat de fericita ai sa fii si poate ca in timpul acesta se va intampla si minunea,nu ai de unde stii.Si nu te mai gandi ce zic altii care nu inteleg ceea ce simti,prin ce ai trecut...sunt atatia copilasi care nu au nici o vina,care au fost pur si simplu parasiti si au nevoie de o mangaiere,un cuvant dulce,o familie iubitoare,o casa...Din pacate asa e viata,niciodata nu vom stii ce ne rezerva a doua zi.Prin ce ai trecut tu acum e pur si simplu ingrozitor.Nu mai suferi te rog eu...ti s-a dat intr-un fel o a doua sansa la viata,te rog priveste aceasta sansa si descopera rolul ei.Poti sa mergi,sa vezi,sa auzi,sa gandesti...ai un sot iubitor...priveste lucrurile astea cand esti trista...sunt multi care nu le au si se chinuie sa traiasca pe langa durerea psihica si cu cea fizica...Tu ai toate atuurile pentru a fi o mamica foarte buna,iar un copil adoptat nu este o rusine ci un act nobil cum spunea si Irenecam.Poate ca asemenea palavrageala nu vrei sa auzi acum dar nu vreau sa te mai vad atat de trista,ci vreau sa te aud ca vei face ceva sa fii fericita.In cei doi ani cat trebuie sa astepti poti adopta un copilas si ai sa vezi ca ai sa fii implinita si ai sa ne scrii cat de fericita esti!Nu stiu de ce ti s.-a intamplat asa ceva,as vrea sa iti pot spune...nu am inteles nicioadata de ce lucrurile rele li se intampla oamenilor buni dar stiu ca orice ar fi trebuie sa luptam ca viata ne este data doar o singura data si nici o zi,nici o clipa nu se va mai intoarce.Ai grija de tine si te rog nu mai plange!Si pe langa suferinta ta nu te mai consuma si pentru socrii astia ai tai pe care nu ii inteleg.Concentreaza-te pe fericirea ta si a sotului...restul sa iti fie indiferent!suntem cu toate alaturi de tine nu uita asta nicioadata si sa ne scrii in continuare,sa vorbesti despre ceea ce simti ajuta uneori sa stii...te imbratisez si sper ca nu te-am suparat cu mesajul meu!




#22
Ninia81

Ninia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:10

Buna dimineata, fetelor!
Consi[pup], a trecut burtica! Deja sunt la penultima zi a cm-ului, asa ca o sa scap!
Alinushca, cum esti?[pup], Dana[pup], ce faceti?Flavia[pup], teo, nu te enerva f. tare cu vecinul[pup], c. myry[pup], alina 1980[pup], L58[pup], Michelle[pup], si restul fetelor, va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!


Ninia
http://tt.lilypie.com/YoTbp2.png

#23
Teo2rina

Teo2rina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 996 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:11

catty,scumpo, oricine iti intra in casa si incearca ceva impotriva ta, a voastra, a copilasului pe care probabil il veti adopta, da-l afara pe usa. poti incerca si pe geam, dar astia nu merita atata efort. voi doi contati si copilul, atat, nu facmilia, astia nu reprezinta nicio familie. te inteleg foarte bine, am o cumnata... nici nu stiu cum sa mai zic despre ea.si am indurat multe si, la un moment dat am spus: pana aici! am tras o cearta de n-a mai avut nimic de comentat. tu nu esti stearpa si nu intereseaza pe nimeni in afara de voi doi de problemele pe care le aveti. capul sus si pune piciorul in prag, nu-i mai lasa sa zica ce vor. spune-i scorpiei de soacra ca te plictiseste si oricum nu reuseste sa te enerveze asa ca poate sa taca. viata asta e plina de greutati si-asa, dar sa ti-o mai faca si mai urata neica nimeni, ca altfel nu le pot spune astora.

Marina, o [gravi] in [9cer] cu [baietel] Mihnea-Adrian 23+

#24
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:16

Teo2rina-am sa iti tin pumnii azi!
L5845-La multi ani sotului tau,multa sanatate si tot ceea ce isi doreste!Sa aveti parte de o zi minunata!
Ninia81[pup]





#25
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:23

Multumesc mult fetelor. Nu stiu ce m-as face fara voi, Ma doare cumplit ca nu am constiinta impacata ca am facut tot ce se poate. Organimsul meu m-a tradat. Daca mai rezista putin si nu imi facea figuri poate mai aveam o sansa. Oricum toata lumea a spus ca nu o sa mai scap DUPA INCA o anestezie generala.
Luni in reanimare la fata care statea langa mine i-au adus copilul. Eu plangeam pt ca deja aflasem ce si cum. Si fata aia care auzise discutia cu dr meu a rugat asistenta sa imi rate si mie baietelul ei. Cred ca a inteles ca asta era ultima mea sansa sa vad un nou-nascut. Cand am vazut cat era de mic si de firav si cum dadea din manute mi-am dat seama ca pt mine fericirea asta nu va exista. Nu am putut spune decat "e tare frumos. sa aveti grija de el".
Cum sa fac sa treaca durerea asta cumplita? Unde sa merg?

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"



#26
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:25

Catty, imi pare rau ca treci prin asa vremuri grele. Dar lasa-te provocata de lupta care se asterne in fatza ta. Nu esti stearpa. Trebuie doar sa ai mai multa grija de sanatatea ta decat altii inainte sa poti concepe un copil al tau! Cat despre adoptie... uite, priveste lucrurile inves: intr-adevar poate familia nu o sa il accepte deplin de la bun inceput. Poate o sa le ia o vreme. Dar crezi ca unui copil dat spre adoptie ii e mai bine la o casa de copii sau pe strazi decat alaturi de o mama care va da tot ce are ea mai bun ca sa il creasca frumos si puternic? Nu cred! OF, ce greutati ai! Sa dea Dumnezeu sa iti revii si sa te pui pe lupta cea buna!

#27
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:36

Catty, in primul rand linistete-te. Apoi intra pe forumul dedicate adoptiilor. O sa vezi ca oricum nu poti adopta peste noapet un bebe, ar tb sa te interesezi deja de toata procedura. Apoi dedica-ti timpul al tau si al sotului tau in cautarea ingerasului vostru. Nu va fi simplu si sa nu fiti descupaniti in fata primului impas. Asta trebuie sa fie prioritatea ta si ne ce s-a intamplat ieri la doctor. Bineinteles, sanatatea ta este vitala, mergi la controale, incepe o dieta sanatoasa, fa tot ce iti sta in putinta sa rezolvi problemele care au aparut. Si daca DD va vrea sa creasca un bebe si la tine in burtica, foarte bine. O sa faci un fratior/surioara la copilasul care probabil va asteapta undeva. Cand o sa-l tii in brate, o sa simti acelasi lucru pe care l-a simtit mamica de ieri, fii sigura de asta. O sa fii o mamica formidabila!
Consi


#28
consi_s

consi_s

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:41

Lau, LA MULTI ANI SOTULUI TAU!

Ceva planuri pt diseara?[alcool][cina2]?


#29
catty

catty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:47

CONSI m-am interesat deja de procedura adoptiei. Ceva imi spunea ca sunt in neregula chiar inainte de laparo. Am citit si pe forum una, alta. Oricum dr ne-a sfatuit sa demaram procedurile pt ca va dura ceva vreme. Pana atunci eu trebuie sa imi pun ordine in ganduri si in suflet. Poate ca eu voi si fericita cu un copilas adoptat, dar oare sotul meu va accepta un bebe care nu este al lui? Va putea trece peste "rusinea" de a nu putea avea un copil al lui? Asta ma framanta si nu stiu ce sa fac

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"



#30
L5845

L5845

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.729 mesaje

Postat 31 octombrie 2007 - 11:51

catty vreau sa-ti spun sa nu te mai gandesti la prostii din astea, cum ca de ce nu te-a lasat medicul sa mori...ca vin cu [neand].[pup] M-a indurerat mult mesajul tau, pentru nu-mi imaginam ca ne asemanam destul de mult la situatii. Te rog mult sa te linistesti si sa-ti apreciezi viata, asa buna, rea cum e, pentru ca e unica. Sunt atatia oameni dragi in jurul tau, care te iubesc si te apreciaza si care se bucura de tine, nu te otravi singura cu ganduri. Iar familia sotului tau, daca nu va accepta un copil adoptat de voi, inseamna ca nu stiu ce insemna sa doresti, sa ai si sa cresti un copil, au trait degeaba pana acum. Important este ca sotul tau sa fie alaturi de tine si impreuna cu siguranta veti reusi, indiferent prin ce metoda, sa aveti un copil al vostru. Si sa nu uiti un lucru, sunt foarte multi care au copii, dar ii abandoneaza si nu le pasa de ei, cei care sunt parinti cu adevarat sunt cei care sunt alaturi de ei permanent, sunt cei care le stau la capatai cand sunt bolnaviori si cei care le fac tort de ziua lor, astia sunt parinti, nu altii.

Asa ca lasa gandurile negre, incearca sa te regasesti si sa mergi cu incredere si speranta ca intr-o buna zi, aceea in care vei avea un copilas alaturi de tine, vei uita de toate necazurile, rautatile si tot ce te-a ranit. Ai rabdare, ca desi personal si mie mi-e groaza de gandul asta, pentru ca mi-e greu sa am rabdare, dar...toate la timpul lor. Te [pup] si te strang in brate. Ai grija de tine si de sotul tau, ca voi sunteti importanti acum.[pup]





Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!



Lau-Meli [8**] si [biz]

Poze

Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Doi zapaciti!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -