Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copii tinuti in sistem


17 raspunsuri la acest subiect

#11
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 11:29

Copii sunt marisori ca au crescut.Dar au fost adusi de bebelusi sa fie crescuti acolo.Sunt familii care adopta si copii mai mari.Nici nu ai sansa sa adopti un bebe.Abia la un an si ceva se deschide procedura de adoptie pt un copil.Multa lume e de acord sa fie crescuti in sanul bisericii,si multa lume nu intelege sistemul, adoptia sau pe cei care vor sa adopte.Va doresc sa nu ajungeti in situatia asta.

 

Am fost in situatia asta, asa ca eu personal iti inteleg supararea si frustarea.

 

Sunt de accord ca sistemul este unul nu tocmai de laudat iar legislatia e aiurea si nu tocmai in favoarea copiilor si a celor dornici sa adopte.

 

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu noroi in cei care, intr-un fel sau altul, le ofera unor copii o viata mai buna decat au fost in stare sa le ofere cei care I-au conceput si nascut, fie ei si slujitori ai bisericii.

 

Repet, consider ca intre  a petrece ani intr-un centru de plasament, astept\nd o minune si a trai in astfel de asezaminte in care le sunt oferite niste conditii decente, este de preferat a doua varianta.

 

Faptul ca tu si, poate, inca vreo 5-10% din totalul celor care vor sa adopte, sunt de accord sa adopte si copii mai mari, este demn de toata lauda, insa din pacate este departe de a rezolva problema acestor copii care, odata declarati adoptabili, ar insemna sa fie purtati pe la asistenti maternali sau dintr-un centru de plasament in altul.



#12
Ennni

Ennni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 15:47

Nu sunt declarati pt ca cei care ar trebui sa i declare stau la birouri si se joaca solitaire si nu pot fi deranjati. Foarte trist.

In BH este un ong care a preluat cumva acest lucru, am coleg care a adoptat o fetita de 3 luni, asta dupa ce a asteptat sa fie sunat de catre dpc ani de zile.

 

Szivarvany ai vazut tu ca joaca solitaire?? Intotdeauna mi s-a parut cel putin bizar cum lanseaza unii afirmatii despre angajatii de la stat si ii baga pe toti in aceeasi oala.

 

Pentru ca lucrez in sistem (fix la comnpartimentul adoptii) as dori sa corectez o informatie lansata de tine si anume faptul ca ONG-urile nu au cum sa preia nicicum acest lucru, legea interzice categoric implicarea ONG-urilor in procesul de adoptie (cu exceptia organizarii cursurilor pentru viitorii parinti adoptatori), iar un copil la varsta de 3 luni nu este si nu poate deveni adoptabil conform legislatiei in vigoare, deci colegul tau sunt sigura ca nu a adoptat copil de 3 luni acest lucru fiind imposibil legal.



#13
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 15:58

Szivarvany ai vazut tu ca joaca solitaire?? Intotdeauna mi s-a parut cel putin bizar cum lanseaza unii afirmatii despre angajatii de la stat si ii baga pe toti in aceeasi oala.

 

Pentru ca lucrez in sistem (fix la comnpartimentul adoptii) as dori sa corectez o informatie lansata de tine si anume faptul ca ONG-urile nu au cum sa preia nicicum acest lucru, legea interzice categoric implicarea ONG-urilor in procesul de adoptie (cu exceptia organizarii cursurilor pentru viitorii parinti adoptatori), iar un copil la varsta de 3 luni nu este si nu poate deveni adoptabil conform legislatiei in vigoare, deci colegul tau sunt sigura ca nu a adoptat copil de 3 luni acest lucru fiind imposibil legal.

Eu iti spun ce a spus el, ca faceau cei de la dpc aici. Adica dupa 4 ani de asteptat s-a ales cu nimic. La noi in judet este o organizatie, am sa intreb numele exact, unde sunt avocati etc si intr-adevar copila a fost luata in plasament la ei si urmeaza adoptia definitiva. Acum fetita are 9 luni.

Imi pare rau daca am lezat pe careva, pur si simplu asta e situatia celor care vor sa adopte copii romani sub 1 an. E imposibil, niciodata nu sunt copii adoptabili in sistem pt ca nu au actele in regula acesti copii si raman asa pana la 18 ani cand ajung pe drumuri.

Daca ar fi altfel, nu am avea ce barfi pe forumuri si toata lumea ar fi fericita.

 

 

edit: sau sa spun cat ar fi costat cautarea unui copil roman bun de adoptat din sistem, cat i s-a cerut lui ?


Editat de szivarvany, 07 aprilie 2015 - 15:59 .


#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 17:15

Din cate stiu la Valea Plopului parintele ajuta inclusiv mamele care nu au cum isi sustine copiii (abuzate, ramase pe drumuri, tot felul de drame). Din cate imi amintesc eu de cand am fost acolo o data inainte de 2008, e un fel de familie-sat. Se stiu, se ajuta unii pe altii. Copiii sunt acolo mult mai ingrijiti, iubiti si educati decat intr-un centru de plasament, si de multe ori chiar au un parinte alaturi de ei.



#15
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 20:34

Legal,nu exista copil adoptabil pana intr-un an.Chiar daca e abandonat in spital,pana i se cauta rudele ,pana se implinesc toate formalitatile legale pt a fi declarat adoptabil copilul trece de un an.Este adevarat ca nimeni nu are voie sa se implice in procesul de adoptie,dar cum la noi in Romania orice e posibil.....Familiile atestate nici nu viseaza la bebelusi.Asta stim cu totii si nu e un secret.Ca trecem noi varsta 0-5 ani...e altceva,dar stim ca cel mai tanar copil poate avea cam 1 an si un pic.Asta e realitatea si legea.Sunt si asistenti sociali dedicati muncii,dar de multe ori nu au ce sa faca,legea nu le permite sa faca dosare la prea multi copii.

Si revenind la copii crescuti de biserica.Ideea e alta,sa-i creasca,sa-i tina,dar sa aiba dosare de copii adoptabili.Multe familii au vrut sa ofere copiilor un camin.Nu te poti atinge de ei.

Chiar credeti ca le e mai bine acolo decat intr-o familie cu un mama si un tata?Eu nu cred.Aia nu e viata.

Cum am zis,au mancare,au haine,au caldura,dar nu au sentimentul ca apartin cuiva.Si nici nu si-l doresc.

Dar subiectul e trist si din pacate fara rezolvare.



#16
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 09:38

LIV88, da, foarte adevarat ceea ce spui.
 
Am auzit de multe ori zicand ca da, le e mai bine acolo decat intr-un centru de plasament. Da si nu.
 
Da, le este mai bine ca intr-un centru de plasament, dar nu le este mai bine ca intr-o familie.
Nu, nu le este mai bine copiilor foarte micuti carora le-ar fi mai bine la asistent maternal.
Nu, nu le este mai bine deoarece li se neaga dreptul la o familie. Toti copiii abandonati sau de care parintii nu au grija ar trebui luati in evidenta protectiei copilului si declarati adoptabili (bineinteles acolo unde se poate).
 
Asadar sub umbrela binefacerii acelor copii li se neaga dreptul la a avea o familie, de ce? Sunt de acord sa ramana acolo in continuare insa ar trebui ca sa aiba dosare de adoptie deschise. Si nu este de ajuns ca au mancare, au haine, sunt bine ingrijiti. In momentul in care ei nu au o persoana de care sa se ataseze (dat fiind ca cei care au grija de ei sunt multi si se schimba des) consecintele asupra dezvoltarii lor psihice ulterioare pot fi dramatice. Cei de acolo spun ca toti copiii au familii, da au, dar in momentul in care familia nu are grija de el, atunci acel copil trebuie sa intre sub protectie sociala.
Si este normal sa nu isi doreasca sa plece de acolo deoarece asa au fost crescuti, nu cunosc altceva, nu stiu ce inseamna o familie.
 
In schimb salut cu entuziasm ideea de a ajuta mamele + copii, astfel se previne abandonul, copilului ii este bine alaturi de mama lui oricat de saraca si needucata ar fi ea, iar un sprijin material din partea oricui poate rupe cercul vicios, iar copilul respectiv poate sa evolueze.
 
Parerea mea este ca daca tot vor sa faca un bine sa il faca pana la capat, sa nu li se nege copiilor un drept fundamental, acela de a avea o familie. 
 
In ceea ce priveste comentariul la adresa mamelor care isi abandoneaza copiii. E usor sa zicem ca nu sunt mame, etc... Dar s-ar putea ca la randul lor sa faca parte din acesti copii (crescuti la biserica sau nu) si nu sunt ele de acuzat. Nu, pentru ca asa au crescut, nu, pentru ca nu stiu sa faca altceva, nu, pentru ca atunci cand au fost bebelusi au fost privati de iubirea materna, iar creierul lor nu s-a dezvoltat cum trebuie. Vinovati sunt altii, vinovate sunt autoritatile ca nu le pasa si nu iau masuri, vinovati suntem noi ca nu facem nimic pentru aceste categorii sociale. 


#17
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 13:15

anil  [flo2] 



#18
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 18 august 2015 - 09:30

Am aflat ca este greu sa porti o discutie civilizata cu oamenii care intr-o masura sau alta decid soarta acestor copii. Am intrebat care e situatia lor, daca sunt adoptabili, etc. si mi s-a raspuns pe un ton (agresiv e putin spus) de catre cei care isi spun reprezentanti ai acestor asociatii. In esenta nu au spus nimic, la intrebarile mele au raspuns cu acuze la adresa mea cum ca spun doar minciuni (culmea am pus doar intrebari...nu am afirmat nimic) si multe altele pe care nu vreau sa le reproduc aici.
 
Nu stiu care este situatia lor legala, nu imi e clar daca sunt sau nu adoptabili, dar imi este clar ca daca vrei sa stii mai multe despre ei devin agresivi si ma intreb de ce...



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -