Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mesaj pentru cei care sustin campania anti-vaccinare

vaccinarea imunizarea copiilor pro-vaccinare anti-vaccinare

47 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 07:10

Buna!

Si eu cred acelasi lucru... se schimba doar "negustorii"... ca e vaccin, sau pastila, ca e homeopata, ca e hidroterapie sau bioenergie, fiecare vrea sa vanda un produs!! 

Totusi, cum sa mai alegi informatia corecta?? nu contest ca vanzatorul chiar crede ce iti spune, dar fiecare acopera doar un aspect, un punct de vedere...cand asculti argumentele fiecaruia ai impresia ca acela are dreptate... apoi apare rasturnarea de situatie si afli altceva nou... am simtit ca imi vajaie capul cand am fost in situatia de a decide vaccin sau nu, hai ca e varsta si trebuie dat raspunsul la doctor, sa stie daca face comanda!!!

Am ales acum sa fie, dupa ce am studiat propria schema de vaccinare si am fost multumita de rezultat (adica sunt sanatoasa!), dar cum sa decid asupra noilor vaccinuri??!! Sincer, ma simt ca o bucatica de cascaval de care trag mai multi soareci....



#12
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 18:36

Buna!

Si eu cred acelasi lucru... se schimba doar "negustorii"... ca e vaccin, sau pastila, ca e homeopata, ca e hidroterapie sau bioenergie, fiecare vrea sa vanda un produs!! 

Totusi, cum sa mai alegi informatia corecta?? nu contest ca vanzatorul chiar crede ce iti spune, dar fiecare acopera doar un aspect, un punct de vedere...cand asculti argumentele fiecaruia ai impresia ca acela are dreptate... apoi apare rasturnarea de situatie si afli altceva nou... am simtit ca imi vajaie capul cand am fost in situatia de a decide vaccin sau nu, hai ca e varsta si trebuie dat raspunsul la doctor, sa stie daca face comanda!!!

Am ales acum sa fie, dupa ce am studiat propria schema de vaccinare si am fost multumita de rezultat (adica sunt sanatoasa!), dar cum sa decid asupra noilor vaccinuri??!! Sincer, ma simt ca o bucatica de cascaval de care trag mai multi soareci....

 

Eu una aleg sa urmez sfatul medicului. Ca sa imi aleg medicul am trecut printr-un proces de selectie, am cautat recenzii pe net, am fost la cabinet si am cautat sa vad daca medicul respectiv se incadreaza in asteptarile mele (trebuie sa existe o comunicare cu pacientul si sa fie dispus sa-mi dea detalii  despre afectiuni, tratamente etc). Odata medicul ales am incredere in el. Asa ca daca recomandarea lui este sa ma vaccinez o fac, daca recomanda un tratament de antibiotic pentru o infectie bacteriana voi lua antibioticul nu iarba calului.

Dar aici medicul iti prezinta afectiunea, iti spune cauzele si apoi iti ofera variante de tratament, alegerea fiind in final a ta. Am ales de exemplu pentru baietelul meu care avea o usoara infectie de ureche sa nu ii dau antibiotic si sa astept sa vad cum evolueaza, iar infectia a disparut singura in final.

 

Ce incerc sa spun este ca nu trebuie sa devii fundamentalist, si hodoronc-tronc sa refuzi orice medicament alopat pentru ca "cineva" sustine acum ca sunt otravuri. Medicamentele din farmacia moderna sunt foarte utile, te asigur eu ca in caz de probleme grave medicamentele alopate sunt mult mai eficiente si iti pot salva viata. La ce iti foloseste ca "nu te otravesti" daca mori inainte ca medicametul homeopat sa-si faca efectul. Nu te opreste nimeni sa incerci sa-ti ridici imunitatea cu pastilute herbal, sunt sigura ca nu-ti fac rau insa sa crezi ca e mai bine sa-ti faci imunitatea contactand polio, hepatita, pojar sau alte "bucurii" de gen e oarecum ridicol. Poti incerca sa te calesti stand ud fleasca in maldarul de zapada in viscol. Te poti cali dar la fel de bine poti muri de hipotermie asa ca poate e mai bine sa nu te risti. 


Editat de Madanic, 07 aprilie 2015 - 18:38 .


#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 00:22

Ai dreptate! Cred ca  e foarte util sa ai incredere in medic!! pentru ca acum avem posibilitatea de a-l alege, dupa plac!

Si foarte important e sa intrebi cate iti trec prin cap, sa intelegi ce zice, de ce prescrie aia, si daca nu-i dau ce e, si daca ii dau si... , dar cum se teansmite cutare... 

Eu una intreb toate prostiilecare-mi vin, nu sa enervez omul, ci doar sa ma lamuresc! 



#14
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:10

Ce topic sanataos!  [:)] [flo2] Multumesc 

pentru mesajele bine argumentate.

 

Si mesajul meu este unul similar: in primul rand am incredere in medici. 

Cu privire la imunizarile noi (de exemplu HPV) cred ca trebuie inteles ca:

1. Exista proceduri foarte stricte despre cum ajunge un vaccin sa fie aprobat cu testari masive

2. Daca vaccinul respectiv a fost aprobat in tari civilizate (Olanda, Germania, USA) cred ca nu putem sa ne gandim ca procedurile si verificarile nu au fost facute pe masura.

3. Da! Exista un risc! In todeauna exista! In plus, exista un risc suplimentar pentru ca este "ceva nou". Orice schimbare vine cu riscuri. Dar ce ne-am face acum daca in 1955 cand vaccinul anti-polio a fost introdus lumea era la fel de circumspecta? Este oare nevoie de o epidemie (cum a fost/este cea cu Ebola in Africa) ca sa acceptam aceste realitati?



#15
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:18

Recomandare pentru parintii circumspecti:

The Vaccine Book: Making the Right Decision for Your Child (Sears Parenting Library)

carteDrSears.jpeg

 

 



#16
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:32

Doresc sa mai adaug ceva pentru a avea dezbaterea echilibrata: exista cazuri in care o reactie a unui vaccin are o urmare tragica. Ei bine, nu poti sa acuzi un parinte care si-a pierdut un copil din cauza unui vaccin ca este inversunat anti-vaccinare. Totusi, aceste cazuri sunt foarte rare si trebuie considerate exceptii si nu trebuie folosite in campanii de acest gen:

 

http://www.news10.ne...ebate/25397937/



#17
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 12:57

Si ce faci cand medicul iti recomanda sa nu faci un vaccin? Cum mai poti acuza acei parinti ca nu au facut vaccinul copilului cand de exemplu e alergic la componente ale acelui vaccin?
Mi se pare ca pe ambele parti si a sustinerii vaccinarii in masa si a introducerii obligativitatii, amenzi, neprimirea copiilor la scoala, ca si pe cea impotriva vaccinarilor ca sursa de otrava pentru copii se exagereaza si se vaneaza la greu vrajitoare.
Si se uita ca intotdeauna calea de mijloc si dialogul sunt de preferat amenintarilor si judecatilor de genul ... nu faci asa esti un criminal.

#18
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 15:07

Din păcate finuta surorii mele a murit în decembrie la 6 luni în urma unui vaccin:( Deși celor 2 copii mai mari le-ale-am făcut toate vaccinurile din schema obligatorie, pentru cel de-al treilea copil am ales să nu le mai fac pe toate. Împreună cu pediatra am hotărât care sa le facem și când.



#19
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.447 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 15:54

Din păcate finuta surorii mele a murit în decembrie la 6 luni în urma unui vaccin:( Deși celor 2 copii mai mari le-ale-am făcut toate vaccinurile din schema obligatorie, pentru cel de-al treilea copil am ales să nu le mai fac pe toate. Împreună cu pediatra am hotărât care sa le facem și când.

 

Condoleante .

 

Vreau sa te intreb care a fost diagnosticul ? Parca la 6 luni e un rapel . Ce s-a intamplat cu fetita ? :(



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 16:48

Bună! 

Eu am retinut urmatorul aspect: copilul trebuie sa fie sanatos in momentul efectuării vaccinului. Ca parinte voi fi foate atenta la acest aspect si cred ca voi nota simptomele si starile ei in apropierea vaccinarilor, ca sa discut cu medicul. 

In rest, am incredere in medicina, ca totusi s-au descoperit atatea si s-au eradicat atatea boli!





Etichetat si cu vaccinarea, imunizarea copiilor, pro-vaccinare, anti-vaccinare

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -