Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Turcia 36

fiv turcia acibadem tayfun

225 raspunsuri la acest subiect

#221
amaradia

amaradia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 15:21

Ancutzz, sunt foarte multe cauze care duc la o sarcina oprita din evolutie.

 

O sarcina oprita din evolutie poate fi cauzata de cauze genetice, de insuficienta/defect de faza luteala, din cauze tiroidiene,

din cauza diabetului zaharat, din cauze uterine, din cauza infectiilor, a trombofiliei, anticorpi antispermatici, din cauze chimice.

 

Sa le luam pe rand, ca am senzatia ca te-am zapacit putin [:)]

 

Cauza genetica: aproape 50% dintre embrionii cu aspect normal au anomalii cromozomiale, ceea ce-i face neviabili pe termen lung.

Dupa implantarea unui astfel de embrion, sarcina se poate opri in evolutie in diferite momente in functie de severitatea afectarii materialului genetic

 

Cauza de insuficienta/defect de faza luteala: mediul nefavorabil existant la nivelul endometrului. Pana cand nivelul de progesteron poate fi sustinut in limitele necesare de catre trofoblast (placenta la inceputul trimestrului 2), corpul galben este singurul responsabil pentru secretia de progesteron.

 

Cauza tiroidiana: Hipotiroidismul si hipertiroidismul se asociaza cu rate scazute de conceptie si frecvente sarcini oprite in evolutie. Disfunctiile tiroidiene sublinice nu sunt considerate ca fiind explicative pentru pierderile recurente de sarcina, dar se accepta ideea ca pot fi implicate in oprirea sarcinii in evolutie.

 

Cauza diabetului zaharat: diabetul zaharat necontrolat creste riscul de pierdere a sarcinii. Diabetul subclinic si diabetul gestational sunt factori de risc pentru pierderea sarcinii, dar efectul negativ este mai mic decat in cazul diabetului existent anterior.

 

Cauza uterina:

Sinechiile uterine pot impiedica implantarea embrionului sau afecteaza dezvoltarea in primele saptamani de sarcina. Defectele de duct Mullerian, cum este uterul septat, sunt raspunzatoare de o parte din sarcinile oprite in evolutie in trimestrul 2 de sarcina.

Fibroamele uterine au un comportament imprevizibil in timpul sarcini, putand opri sarcina in evolutie daca sunt in apropierea implantarii embrionului sau daca vascularizatia placentei este afectata de prezenta nodulului fibromatos.

Incompetenta / insuficienta cervicala este reprezentata de dilatarea prematura a orificiului cervical si este responsabila de unele pierderi de sarcina in trimestrul 2 si 3.

 

Infectiile sunt acceptate ca si cauze pentru sarcinile oprite in evolutie tarziu, deci pot fi responsabile si de pierderile de sarcina in primul trimestru. Cele mai frecvente microorganisme implicate in sarcina oprita in evolutie sunt toxoplasmoza, variola, rubeola, citomegalovirus, salmonela, brucela, mycoplasma, clamidia, ureaplasma.

 

Trombofilia: Anticorpii antifosfolipidici si anticorpii anticardiolipinici sunt responsabili de pierderile de sarcina in trimestrul 2 atunci cand se poate identifica prezenta lor.

Cele mai frecvente asocieri ale sarcinii oprite in evolutie cu trombofilia mostenita apar in cazul factorului V Leiden (Q1691G A), protrombinei (20210G A), homozigotilor pentru polimorfismul 677C T al genei MTHFR (metilen-tetrahidrofolat-reductaza).

 

Anticorpii antispermatici: Anticorpii antispermatici apar la 50% dintre barbati dupa vasectomie si scad fertilitatea masculina chiar si dupa inversarea vasectomiei. Cateva studii au identificat anticorpi antispermatici cu frecvente mai crescute la femeile cu pierderi repetate de sarcina.

 

Cauza chimica:

Exista numeroase substante chimice considerate ca avand efect negativ asupra sarcinii daca intra in contact cu gravida, dar sunt putine cele aceptate de toti autorii. Medicamentele administrate in timpul sarcinii, in special in primul trimestru, pot fi responsabile de o parte dintre sarcinile oprite in evolutie.

Cafeaua a fost asociata cu un risc suplimentar de 0,15% in oprirea evolutiei sarcinii, dar numai daca a fost consumata in cantitati de peste 300 mg/zi. Fumatul este un factor de risc dovedit pentru avortul spontan.

 

Sper ca toate aceste informatii sa-ti foloseasca cumva, iar data viitoare sa auzim cum ca mai ai putin si nasti.

 

Te pup si te imbratisez  [flo2]



#222
amaradia

amaradia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 15:25

Multumesc sultanelor pentru gandurile voastre frumoase si pentru incurajarile voastre.

 

Va pup pe toate [pup] [pup] [pup] [pup]



#223
amaradia

amaradia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 15:31

Qiao, [pup]

 

Vreau si eu sa schimbati enuntul de la "reusite depline"

 

mami fericita de gargarita frumoasa nascuta pe 26 iulie 2013

 

Multumesc



#224
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 17:04

Mulțumesc Amaradia de sfaturi insa eu toate aceste cauze le-am verificat deja - cu excepția cauzei genetice care nu se poate verifica in totalitate - poate doar prin test de preimplantare genetica - pe celelalte le-am avut in vedere. Tocmai asta e problema mine ca se opresc in jur de 8-9 saptamâni si nu pot stabili cauza - medicii la care am fost au zis ca asta este ca au fost si cazuri care au pierdut 10-12 sarcini pana au putut duce o sarcina la capăt 



#225
Giulia1981

Giulia1981

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 22:20

Ancutzz imi pare foarte rau de ce s-a întâmplat .iti doresc multa putere sa treci peste si sper ca totul sa fie bine.  Noi am fost astăzi si am facut dublu test. Avem 12 saptamani si suntem bine. Peste vreo 5 saptamani mergem din nou la ecograf poate vedem atunci ce este. Ruxandra ce mai faci? Te -ai hotărât cand te duci in Turcia? Greturile si varsaturile au început mai rau iar doctorul a zis ca poate fi si de la fiere.Sa astept o sapt sa vedem daca trec daca nu sa fac un control. O seara plăcută tuturor. Va pup.



#226
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 08:51

un nou iatac va asteapta





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -