Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Turcia 36

fiv turcia acibadem tayfun

225 raspunsuri la acest subiect

#211
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 15:29

Ancutzz offff!!! Nici nu știu ce sa iți spun fata draga. Intr-adevăr faptul ca nu trec de 8 săptămâni te pune pe gânduri.  Apropo de latura genetica nu știu unde și cum ai făcut cariotipul, poate ar fi bine sa întrebi un genetician,  nu doar sa faci un cariotip simplu. Mă gândesc ca ti-ar da mai multe explicații și poate mai multe de analizat. Apoi poate nu ar strica sa faci și acum analiza produsului de concepție.  A doua cauza ar fi, după mintea mea, cea legata de uter, poate exista ceva ce nu permite dezvoltarea dincolo de 8 săptămâni,  nu neapărat vizibil, Nk uri mari de ex sau alte defecte de structura ce nu se văd "ochiometric" la histero. Iarăși greu de analizat și dovedit....

 



#212
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 18:22

Ancutzzz offf mi se rupe inima!  [:(]  [:(]  [:(] nu stiu ce sfaturi să-ți dau. Sper sa găsești dr care sa te ajute sa duci sarcina viitoare cu bine pana la capăt. Nu pot sa înțeleg ce se întâmpla...totul e bine, apoi se-ntampla ceva. Offf te îmbrățișez strâns de tot [pup]



#213
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 18:59

Loli NK le-am avut 8% si l-am întrebat pe Tayfunel si a zis ca nu mai e necesar sa fac intralipid in afara celui facut la punctie. Genetic nu stiu ce as putea afla in plus din ce am întrebat nimeni nu poate stabili 100% ca s-a oprit sau nu din cauze genetice asa ca nu-mi rămâne doar sa sper ca nu e o cauza genetica. Știe cineva un doctor in Bucuresti care sa se fi confruntat cu pierderi repetate de sarcina asa ca la mine? Sincer nu stiu ce sa fac mai departe - o sa merg in toamna probabil sa iau cei 3 embrioni congelati acasă. Ce ma sfătuiți e bine sa aștept pana in Septembrie sau e mai bine sa fac FET mai devreme ? Puteți sa-mi spune-ți si mie care e procedura la FET - nu am mai facut pana acum. Mulțumesc 



#214
Alios

Alios

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 15:46

Buna, eu sunt de la Fiv Grecia...dar va citesc si pe voi. Ancutz, eu am pierdut doua sarcini obtinute natural, prima la 8 sapt , a doua la 9-10 sapt. La a doua sarcina am facut cariotipul copilului si a iesit o mutatie genetica. Am fost sfatuiti sa ne facem si noi doi cariotipul si mie mi-a iesit o translocatie intre doi cromozomi( copilul preluase de la mine o parte din mutatie). In plus, am si trombofilie factor v - mutatia R506Q heterozigot si MTHFR heterozigot. Am facut tratament cu Clexane 0,4 la a doua sarcina si se dezvolta mult mai bine decat prima la care nu stiam de trombofilie. Am ales sa fac Fiv in Grecia ptr ca ei fac si analiza PGD inainte de embriotransfer. In acest mod pot evita o sarcina cu un bb care are mutatia mea genetica. 



#215
Alios

Alios

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 15:51

Loli NK le-am avut 8% si l-am întrebat pe Tayfunel si a zis ca nu mai e necesar sa fac intralipid in afara celui facut la punctie. Genetic nu stiu ce as putea afla in plus din ce am întrebat nimeni nu poate stabili 100% ca s-a oprit sau nu din cauze genetice asa ca nu-mi rămâne doar sa sper ca nu e o cauza genetica. Știe cineva un doctor in Bucuresti care sa se fi confruntat cu pierderi repetate de sarcina asa ca la mine? Sincer nu stiu ce sa fac mai departe - o sa merg in toamna probabil sa iau cei 3 embrioni congelati acasă. Ce ma sfătuiți e bine sa aștept pana in Septembrie sau e mai bine sa fac FET mai devreme ? Puteți sa-mi spune-ți si mie care e procedura la FET - nu am mai facut pana acum. Mulțumesc 

Nu poti transfera cei trei embrioni congelati la o clinica care sa le faca analiza PGD?



#216
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 16:32

Buna, Alios noi am facut atât cariotipul genetic pentru noi cat si la un din sarcini am facut cariotipul din embrion - nu a ieșit nici o anomalie. Cat despre trombofiliei in urma testelor am descoperit ca am mutația 1298 in gena Mthfr heterozigota si mutația 675 4g in gena Pai homozigotă - de aceea am facut clexane de 0,6, Aspenter/ coraspin si am luat Taxofit si feminin 1. O sa întreb la turci daca se face test de preimplantare genetica insa eu nu cred ca asta este cauza. Poate asa ne este scris sa nu putem avea un copil al nostru. Oricum mulțumesc si mult succes la greci 



#217
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 18:22

Ancutzz, ma ierti ca indraznesc, da o sansa embrionilor pe care ii mai ai congelati iar daca nu se poate , merita sa iei in calcul si ovo donate sau embrioadoptia. Poate ca embrionii nu au puterea necesare pt a evoulua. Stiu ca pe acest forum nu prea este agreata aceasta optiune, dar bucuria de a avea un copil, de  a-l creste, de a-l iubi depaseste bariera biologica. Sau asa e parerea mea.

 

Imi cer scuze pt eventualul deranj creat, anticipat, e doar o sugestie.

 

Salut intregul harem. [flo2]



#218
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 19:18

Hatice, sultana draga, te imbratisez!!! Dumnezeu sa fie cu voi si sa fie cu reusita urmatoarea incercare, indiferent de decizia luata!

Cat despre mutarea embrionilor de la Acibadem in alta parte, e exclus, nu se accepta tranferul de la / la alte clinici nici a spermatozoizilor, nici a embrionilor.

Pupici multi tuturor!!!

 



#219
ancutz22

ancutz22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 19:28

Harice o sa merg cu siguranța dupa puisorii noștrii insa pana atunci, as vrea, sa fac tot ce e omenește posibil sa fie bine. Nu ai de ce sa îți ceri scuze - eu am învățat multe de aici si nu as putea sa ma supăr pe niciuna dintre voi. Nu stiu insa la cine sa mai merg si ce analize sa mai fac. De asemenea nu stiu cum e mai bine sa fac FET ul cat mai repede sau sa aștept pana in toamna. Mult succes si tie


Editat de ancutz22, 19 mai 2015 - 19:29 .


#220
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 19:51

Multumesc Bebel!

 

Ancutz ai putea urma exemplul Deliei si sa iti faci NK-urile la nivelul uterului.Sau un RMN pelvin pt a depista un eventual hidrosalpinx  endometrioza, adenomioaza.Poti intreba medicul care te cunoaste cel mai bine daca considera necesar sau sa le faci din proprie intiativa.


Editat de Hatice, 19 mai 2015 - 19:51 .




Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -