Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 118

fiv medlife albu

447 raspunsuri la acest subiect

#31
Alice1983

Alice1983

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 21:37

Buna fetelor,

Am de vanzare 15 fiole de Celestan 4mg, le-am cumparat la indicatiile dr Albu in loc de DEXA, dar din pacate la mine nu au fost necesare. Expira 01/16 si este 20 lei fiola.

Cine este interesat astept un mesaj.

O seara frumoasa!



#32
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 01:10

Multumesc pentru întâmpinare si urare, Maria!  

Offf, Imi pare foarte rau pt beta hcg negativ. Stiu cum e. Iti doresc succes maxim la urmatorul fiv. Da, e bine sa crești vitamina D. Am inteles ca are un rol foarte important in implantare, face endometrul mai receptiv. Eu stiu ca cel mai usor ar fi sa creștem valoarea vitaminei D stand la soare, dar nu prea a fost soare sau a fost frig pana acum.

 



#33
Madlene2

Madlene2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:30

Buna fete :*

 

Maria, imi pare tare rau :(

 

Marushelu37, eu am luat aproximativ 2 luni cate 3x1000 vingatoletten/zi.

Ar trebui sa repeti analiza, saptamana viitoare eventual sa stii cum stai inainte de punctie.

Dupa embriotransfer nu se mai ia vingatoletten, e toxic pt bebe. Eu acum dupa ce am repetat analiza si a iesit 50, mai iau doar 1 pastila / zi pana la ET.

Mult succes!



#34
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:35

salutare

In perioada asta anului rata de abortie a vIt D de la soare e f scazuta, din cauza unghiului in care cad razele, fara sa mai punem la socoteala cate zile avem senin. Ca regula, daca umbra e mai lunga decat inaltimea noastra, nu producem prea multa vit D. Ce mai influenteaza producerea de vit D de la soare ? Culoarea pielii, varsta, altitudinea, norii, gradul de poluare (!!! Bucuresti)

Eu cu Vigantoletten nu am reusit sa o cresc intr-un ritm cat de cat, asa ca am trecut la niste pastilute uleioase si picaturi - Vit D e in categoaria vitaminelor lposolubile, adica sunt solubile in lipide si solventii lor, insa nu si in apa.  Am luat initial 2000 UI/zi, crestea lent, am trecut la 4000 UI/zi, dar cu monitorizare la 2 luni sa nu sar prea mult calul si cu suplimentare de co-factori pt a ajuta metabolizarea. La cantitate asa de mare organismul nu reuseste o sa metabolizeze asa ca o luati degeaba daca nu il "ajutati" putin. In plus, coeficientul de utilizare digestivă a vitaminelor liposolubile este dependent de digestia şi absorbţia grăsimilor alimentare. Daca exista o problema de metabolizare a lipidelor, atunci implicit exista si o problema de asimilare a acestor vitamine. 

 

Printre cei mai importanti co-factorii sunt: Magneziul, Vitamina K, Zincul, Borul si Vitamina A. Dintre acesti, cel mai sigur de luat, in cazul nostru, este Magneziul.

Zn - asta se cam asigura din carnita, suplimentarea e recomandata mai mult pt vegetarieni. Atentie insa in cazul in care luati imunosupresoare, nu prea se pupa cu Zn

vit A - si pe asta o cam obtineti din dieta, nu prea necesita suplimentare, e toxic in sarcina.

vit K - nu prea se impaca cu trombofiliile si cu tratamentul cu heparina (Clexane etc)

Borul - nu este recomandat ca supliment in afectiunile renale sau cand rinichii nu functioneaza asa cum ar trebui. Nu exista recomandari privind DZR.

Se poate lua Vit D si in sarcina si alaptare, despre dozele am citit diverse variante, in nici un caz insa asa de mari ca preconceptional. Este o vitamina f importanta pt fat, dintr-o mama cu deficienta va iesi un copil cu deficit, ma gandesc ca din cauza asta se si da la noi nascuti Vigantoletten. Li se pare mai usor sa imbuibe bebelusul decat sa analizeze si sa pregateasca viitoarea mama.

 

Am prob cu netul, tot retusesz la mesaj cand mai prin o unda [soricel]


Editat de QiaoBing, 10 aprilie 2015 - 10:25 .


#35
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 11:23

Mersi pentru raspuns si sfat Madlene. Ai dreptate, ar trebui sa repet analiza. Nu stiam ca e toxica pt bebe, probabil de aceea nu m-a lăsat dr.Albu sa fac vitamina D injectabil. (L-am intrebat eu daca nu ar fi ar fi bine sa fac si o injectie cu vit D si a zis Nu) Mult succes si tie Madlene!

Mersi pentru raspuns Si pentru toate detaliile, QiaoBing! Citisem si eu ceva referitor la vitamina D de la soare si retinusem si chestia cu umbra. Inainte sa ies afara ma uit pe fereastra sa vad ce umbra lasa cosul de gunoi din fata blocului.

Editat de Marushelu37, 10 aprilie 2015 - 12:09 .


#36
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 15:41

Scrisesem mai mult dar nu s-a postat tot. Sper sa nu apara de doua ori.  Ma bucur ca dr. Albu face verificarea vitaminei D, de care nu mai auzisem la alte clinici pe la care am mai fost. Am citit apoi ca rata de succes a fiv-ului e mai mare daca vitamina D are un nivel normal. Asa ca avem mai multe sanse fetelor ca luam suplimente cu vitamina D. 

 



#37
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 21:03

Toata viata noastra ii vom multumi minunatului Om si profesionistului medic Albu Dragos pentru baietelul superb pe care ne-a ajutat sa-l concepem prin FIV la Medlife Grivita !

...Agu,subscriu!

Sarbatori Fericite cu multa lumina in suflet  sa avem fetelor!

Pup fetele d'albe

A.mami fericita de Maria -Sofia(19.01.2014)



#38
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 12 aprilie 2015 - 00:25

QiaoBing iti multumesc ca te ocupi de acest forum Si iti doresc ca urmatorul Fiv sa reușească pana la capăt!

Va doresc tuturor Paste Fericit! Si un Beta hcg mare si in crestere!

 



#39
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 12 aprilie 2015 - 08:57

Hristos a inviat. Paste fericit dragelor alaturi de cei dragi ! 

 

Noi suntem alaturi de voi cu gandul si cu pumnishorii stransi stransi chiar daca nu mai scriem noi ..;) Bafta feletelor in focuri si nu numai..



#40
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 12 aprilie 2015 - 10:01

QiaoBing tu ai citit mai mult cred despre Fiv. Ai mai auzit ca ar fi bine ca trei zile dupa transfer femeia sa nu se vada cu alti barbati, in afara de sot, din cauza feromonilor care ar putea bloca implantarea embrionului? E singurul studiu despre asta. Nu am mai gasit ceva de genul asta. Probabil inca mai trebuiesc studii. Sau e o bazaconie. http://www.jaypeejou...ID=214&isPDF=NO


Editat de Marushelu37, 12 aprilie 2015 - 11:33 .




Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -