Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccinarea copiilor se face la medicul de familie

vaccin vaccinare medic de familie

30 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 11:20

adriana, la scoala fetitei mele, inainte de campania de vaccinare, am primit un fluturas de instiintare, pe care trebuia sa-l completam cu raspunsuri la cateva intrebari : daca este alergic la ou (si inca ceva, parca), daca in ultima luna a fost bolnav si a primit tratament.

uite ca n-am retinut exact ce alte intrebari mai erau pe acel fluturas.

later edit : pe fluturas era completat numele medicului si numarul de telefon, pentru intrebari suplimentare sau pentru a-l contacta daca apar reactii adverse.

a, si trebuia acordul parintelui + semnatura pentru efectuarea acelui vaccin. erau si cateva informatii de ordin general cu privire la efectele adverse ce pot sa apara si ce anume trebuie monitorizat, pentru a contacta / merge la medic daca apar simptome alarmante.

cu alte cuvinte, din punctul meu de vedere, ca parinte am fost instiintat, am oferit niste informatii de baza importante. si oricum, in ziua vaccinarii, asistenta medicala i-a controlat pe copii (s-a uitat in gat, le-a palpat ganglionii de sub mandibula si din spatele urechilor).

iar parintii ai caror copii au avut ghinionul sa fie bolnaviori fix in ziua vaccinului, nu i-au mai adus la cabinetul medical scolar, au mers ulterior pentru vaccinare.

din cate am inteles, pentru copiii din sistemul scolar, dozele de vaccin sunt trimise de catre directia de sanatate (sau cum s-o numi institutia), la scoli, pe baza unor situatii/raportari. cu alte cuvinte, medicul de familie al copilului nu primeste acele doze de vaccin, iar ca sa-l cumperi n-are nici-un haz (e gratis in schema nationala de vaccinare) sau poate nici nu se gaseste "la liber".


Editat de CorinaDani, 02 aprilie 2015 - 12:57 .


#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 13:35

Nu e deloc o miscare buna.

Si eu am aceeasi parere.

Intr-un fel, vaccinarea la scoala - era un mod mai sistematic de vaccinare. Asa, ramane la latitudinea parintilor sa mearga la medicul de familie, ceea ce implica un risc major ca unii parinti nu vor considera ca merita efortul.

 

Cred ca rata vaccinarii va scadea dramatic. Nasol!



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 13:37

Sa nu uitam ca nu toti parintii sunt:

1. responsabili

2. normali la cap

3. la curent cu stiinta

4. constienti de riscul NEVACCINARII



#14
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 15:17

Corina, e ok asa. Inseamna ca ramasesem eu in minte cu exemple din discutii mai vechi pe tema asta.

 

Intr-adevar, prin scoala se asigura un mod mai sistematic de vaccinare, insa DOAR pt cele cateva rapeluri care se fac de la 6 ani in sus. Nu stiu daca acest lucru poate contribui semnificativ la stoparea curentului antivaccinare. Cele mai multe vaccinuri se administreaza in primii ani, depind (ca si pana acum) exclusiv de decizia parintilor.



#15
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 16:19

Poate in teorie este o idee buna dar in practica romaneasca cred ca este o mare problema. De ce? Pentru ca exista medici de familie "ignoranti" care o sa "bifeze" ca s-a facut vaccinul, nu o sa informeze proactiv parintii, si pana la urma o sa ramana copii nevaccinati.

 

In plus este aspectul costului. Nu stiu daca medicii de familie urmeaza sa fie platiti pentru vaccin dar cu siguranta parintele se simpte sa-i dea ceva, ca la doctor.

 

Cred ca scoala in Romania este inca un loc important de intalnire si care are experienta de a face management si a  monitoriza multe procese legate de copii.

 

In Olanda exista o institutie separata care monitorizeaza sanatatea copilului. Aceasta institutie organizeaza si urmareste vaccinarea. Copiii sunt invitati sa se prezinte la vaccin. Faptul ca aceasta institutie este direct responsabila de vaccinare ea isi face treaba.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 16:41

Aah, sunt sigura ca nu medicii contribuie la scaderea ratei de vaccinare!!
Iar asta cu medicii ignoranti care zic ca fac vaccinurile si nu le fac... pe bune...?

#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 08:10

Rox, de ce zici tu ca nu e o miscare buna?



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 08:21

Poate in teorie este o idee buna dar in practica romaneasca cred ca este o mare problema. De ce? Pentru ca exista medici de familie "ignoranti" care o sa "bifeze" ca s-a facut vaccinul, nu o sa informeze proactiv parintii, si pana la urma o sa ramana copii nevaccinati.

 

 

Se trece codul unic de pe vaccin atunci cand este facut. Nu cred ca este totusi chiar asa usor nici macar in Romania sa fenteze asta. Sau macar as vrea sa cred ca nu le e asa usor.

 

Eu personal cred ca se va micsora si mai mult numarul copiilor vaccinati daca se lasa in grija parimtilor, educatia parintilor in aceasta privinta  nu ajuta.

 

Edit : "copiii vaccinatio " nu "nevaccinati"


Editat de mamica11, 03 aprilie 2015 - 08:59 .


#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 08:52

Se trece codul unic de pe vaccin atunci cand este facut. Nu cred ca este totusi chiar asa usor nici macar in Romania sa fenteze asta. Sau macar as vrea sa cred ca nu le e asa usor.

 

Eu personal cred ca se va micsora si mai mult numarul copiilor nevaccinati daca se lasa in grija parimtilor, educatia parintilor in aceasta privinta  nu ajuta.

 

Cred ca ai vrut sa zici ca se va micsora numarul copiilor vaccinati -si ma refer la cei de varsta scolara. Pentru cei presolari medicii de familie nu s-au interesat nici pana acum, de ce ar face-o de acum inainte?

Unde trec medicii codul de pe vaccin? Teoretic pe carnetul de vaccinare dar practic...daca nu insisti nici acolo nu trec. In catastifele lor? Sunt curioasa medicul la care am avut eu copiii ce a trecut ca sa se justifice sefilor in conditiile in care nici nu a vazut cum arata unul dintre copii timp de 7 ani.



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 08:53

Aah, sunt sigura ca nu medicii contribuie la scaderea ratei de vaccinare!!
Iar asta cu medicii ignoranti care zic ca fac vaccinurile si nu le fac... pe bune...?

 

fosta pediatra a fetitei mele a procedat la oarecum similar : cand fetita trebuia vaccinata la 6 luni, in jurul craciunului, s-a nimerit sa fie racita destul de rau, am ajuns cu ea la vaccin abia la finele lunii ianuarie. vaccinul i l-a facut, dar cand am mutat fetita la alt pediatru - surpriza, in fisa ei figura ca facuse vaccinul pe 23 decembrie. si n-as fi bagat de seama poate daca nu o rugam pe noua pediatra sa-i treaca vaccinurile si in carnetul de vaccinari. 

deci da, se fac si vaccinari din burta, pe hartie, ca sa dea bine la raportari sau ce alte situatii se faceau in 2007.

noua pediatra si asistenta mai aveau putin si se cruceau cu ambele maini, spuneau ca n-au mai intalnit asa ceva in peste 20 de ani de activitate. le-am spus ca de fapt asta era motivul principal pentru care am dorit mutarea la alt medic, deoarece fosta pediatra mi-a lasat impresia ca e foarte superficiala, grabita, necomunicativa. la controale cand fetita era bebe se limita s-o cantareasca, s-o pipaie la fontanela, sa se uite un pic in gat si urechi si atat. nu tu masurat, ascultat la plamani/inima, samd. pe cand noua pediatra o lua si o bibilea pe toate partile timp de 15-20 minute cel putin, sa se asigure ca totul e in regula si se dezvolta normal.





Etichetat si cu vaccin, vaccinare, medic de familie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -