Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vaccinarea copiilor se face la medicul de familie

vaccin vaccinare medic de familie

30 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 17:11

Modificări în Sănătate de la 1 aprilie 2015. Unde se vor vaccina copiii

 

Daca pana cum vaccinarile se faceau la scoala de la 1 Aprilie 2015 - vaccinarea copiilor se va face la cabinetul medicului de familie.

 

Vaccinarea copiilor

 

Vaccinările cuprinse în calendarul naţional de vaccinare, precum şi a vaccinării la grupele la risc vor fi asigurate exclusiv de către medicii de familie. Acestă decizie este justificată de faptul că vaccinarea prin campanie şcolară prezintă dezavantaje cauzate de lipsa cabinetelor medicale în şcoli, dificultăţile în urmărirea antecedentelor vaccinale ale copiilor, existenţa unor copii neşcolarizaţi, existenţa, în cadrul aceleiaşi clase a unor copii cu ani de naştere diferiţi, a unora repetenţi sau veniţi prin transfer din alte unităţi de învăţământ.

 

cum vi se pare dragi parinti - e mai bine asa sau era mai bine cum era?

 

[dc]



#2
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 22:30

Mie mi se pare mai bine.

Plus: starea de sanatate a copilului, care nu e foarte atent verificata de asistenta scolii in momentul vaccinarii.



#3
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 08:30

Da, e mult mai ok :) . Mi se pare mai igienic, mai sigur si, fiind un act medical, respecta intimitatea micului pacient



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 09:14

personal nu-mi convine, deoarece trebuie sa pierd timp cu mersul la medicul de familie al copilului, alt timp pierdut in sala de asteptare (pentru ca nu prea se respecta programarile si intervin uneori si urgente, cand pacientii intra peste rand), risc de imbolnavire a copilului (pentru ca in sala de asteptare pot fi si copii bolnavi, nu veniti doar pentru vaccinare).

la scoala fetitei mele exista cabinet medical, procedura de vaccinare se desfasoara in conditii de igiena (am asistat la ambele vaccinari pe care le-a facut fetita pana acum).

era mai practic, mai simplu, cu mai putina bataie de cap pentru parinti daca vaccinarea obligatorie ramanea in sarcina medicului de la scoala.



#5
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 13:27

Asta este varianta pt care am optat si pana acum, am considerat ca este mai sigur asa asa din toate punctele de vedere: controlul clinic facut copilului, conditiile de pastrare a vaccinului, verificarea datei de expirare, urmarirea copilului dupa vaccinare (cam o ora dureaza tot).



#6
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:00

  Fiecare varianta are avantaje si dezavantaje. Un parinte care se ocupa cu atentie si urmareste calendarul vaccinarilor - va merge la vremea potrivita la medicul de familie. Insa in patura defavorizata sau doar gandindu-ne la parintii care nu duc copiii prea des la medic ori care nici nu au medic de familie... se va ajunge ca numarul copiilor ramasi nevaccinati sa fie in crestere. Nu cred ca asta a fost intentia ci scaderea importantei/numarului (respectiv si fondurilor) alocate cabinetelor scolare si personalului medical din scoli.



#7
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:20

Anya, ai dreptate. Insa din toata schema de vaccinare, doar cateva rapeluri fac parte din campaniile scolare. Cele care se administreaza pana la 6 ani depind de parinti, asa incat...



#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 16:20

Nu e deloc o miscare buna.

#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 17:21

   Ce sa zic... eu nu mi-am vaccinat copiii la medicul de familie. De fapt pe cel mic nici nu l-a cunoscut, desi a fost pe lista ei pana la varsta de 7 ani (cand am schimbat).  Evident ca sunt vaccinati copiii, dar am facut-o la pediatru, in particular, iar dupa varsta scolara au fost vaccinati la scoala.

  La medicii de familie sa sta cu orele pe culoare, se obisnuieste sa se dea dreptul... tare mi-e ca e inca un motiv in plus sa fie evitati.



#10
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 01 aprilie 2015 - 18:18

Si noi la fel, tot la medicul pediatru. Am completat cerere cu refuz de vaccinare la scoala, si asta a fost tot.

 

In mod normal, se impune un control serios inainte de vaccinare. Suplimentar, medicul poate verifica in carnet (isi reaminteste ce vaccinuri a facut pana atunci), se uita peste ultimele analize, confirma cu parintele ca nu i s-a administrat nici un alt vaccin in ultima luna... sunt intrebari la care un copil nu poate raspunde. 

 

Nu stiu daca mai sunt cazuri, insa intr-o perioada unii parinti se plangeau ca nici macar nu erau anuntati cand li se facea vaccin copiilor, aflau abia dupa ce se intampla. Si asta nu era deloc ok.

 

Daca ar ramane la scoala, ar fi necesar sa se faca cateva schimbari


Editat de Adriana mica, 01 aprilie 2015 - 18:20 .




Etichetat si cu vaccin, vaccinare, medic de familie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -