Sari la conținut

Sari la conținut


Nasucul nou nascutului


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Allexys

Allexys
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 08:19

Buna ziua,

Sunt noua pe aici dar v-am citit timp de noua luni de zile si mai "vanjos" de trei saptamani de cand cu bebe acasa. Daniel, bebe, are 3 sapt si de cateva zile horcaie din cauza mucisorilor care par din gat mai mult decat din nasuc. Nu are probleme la somn, doarme cu gurita inchisa, la supt la fel, deci poate respira...dar are momente in care horcaie pur si simplu. Am facut spalaturi cu ser fiziologic si de trei dimineti folosesc si batiata bebelusului sa ii extrag ce are pe acolo. Primele doua zile a iesit ...azi dimineata deloc...horcaitul persista. Nu are niciun alt simptom de raceala, mucisorii sunt incolori sau albiciosi, nici o urma de galben sau verzui. am ceva retineri sa continui cu batista bebelusului ca stiu ca e recomandata la raceli si mi-e prea frica sa nu ii fac rau..dar pompita manuala nu a avut niciun rezultat. Am tot citit pe net ca e normal ca ei sa aiba anumite secretii dar mi-e sa nu ii ramana in gat sau la baza nasului si sa ma trezesc cu o infectie pe mai incolo. Ce as putea sa fac mai mult sa scot "monstruletii" de acolo? Precizez ca e alaptat la san si ca pediatrul nostru e dus cu pluta si va fi schimbat in curand (si-a scos copilu propriu la plimbare doar dupa 2 luni jumate pe motiv ca nu e imunizat deloc pana atunci - nu vreau sa imi dea tratamente care nu ne sunt necesare inca). Va multumesc anticipat si multumesc de atentie!

#2
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 12:00

Alexys- aceeasi problema am avut-o si eu cu fetita mea pe la 2 luni cred. 

I-am luat apa de mare Marimer Baby- ii poti pune inainte de fiecare alaptat- si apoi il intorci putin pe burtica ca sa-i coboare.Dupa care il tragi tu usor. 

Si de asemenea aveam de la fata cea mare aparat SALIN -il gasesti in farmacii. E f bun, emana ioni de sare in timpul somnului. Noi il tinem in priza toata noaptea , cu usa inchisa (el are o suprafata de acoperire ca sa fie eficient) si de atunci nu mai stiu ce sunt aia muci.

Este indicat de la 0+. n-ai de ce sa-ti faci probleme

Sanatate multa.



#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 31 martie 2015 - 15:56

Inteleg ca i-ai pus ser fiziologic si ai incercat sa scoti ceva cu pompa manuala.

Ai incercat si cu un betisor din acela cu vata? ii face sa stranute si asa se pot curata narile.

Cand am nascut eu primul copil nu exista batista bebelusului si totusi se descurcau mamele cumva. Chiar si betisoarele sunt in peisaj de cateva decenii. Pana la betisoare o varianta era sa te folosesti de un colt de batista rasucit.



#4
Allexys

Allexys
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 21:08

Multumim de sfaturi! Am ameliorat foarte bine problema cu cate o picatura de ser in fiecare nara cand pare mai infundat si am pus borcane cu apa pe calorifere si prosoape ude...situatia e muuuult mai buna..cred ca umiditatea era de fapt principalul vinovat ca acum suntem foarte bine. 

 

Otiliav sa iti raspund si tie..cu betisoare am incercat dupa ce am citit postul tau dar se uita la mine de parca ii dadeam lamaie, fara sa stranute...

 

Multumesc inca o data si copiii sanatosi tuturor!




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -