Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)

gemeni si tripleti

265 raspunsuri la acest subiect

#81
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 13:56

Arefam, o capsula de 200 seara. Dar la inceput, pana am avut crinone , apoi cand l am terminat  3 arefam 200/zi. Apoi de pe la 17, am scazut la 2 si dupa alte vreo 2 sapt am ramas pe 1.

Dr zicea ca daca va da semne colul ca se scurteaza sau se deschide suplimentam iar, dar nu a fost nevoie pana acum.

Doza de clexane mi a lasat o tot de 0.4, urmarind d dimeri.

Speram sa scap si eu la un mom dat de clexane si de prog dar nu cred ca mi le scoate. Nici nu mai conteaza, important e sa ajungem cat mai aproape de termen. 

Va pup!



#82
marie_83

marie_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 14:54

Kassandra nu am avut prb cu colul nici nu stiu daca as fi avut fara cerclaj,am nascut prematur la 34s dar din cauza tensiunii marite.Am avut contractii de la 20 si ceva de saptamani,poate fara cerclaj s-ar fi scurtat/deschis colul,nu stiu.Acum fiecare trebuie sa-si asculte dr.ca el stie cel mai bine cum e cazul sa procedeze.



#83
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 15:33

Sunt de acord cu tine, Mari.

Unde ai nascut?



#84
marie_83

marie_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 02 iulie 2015 - 21:57

Am nascut la Universitar in Buc.Tu unde o sa nasti,in Sibiu?



#85
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 06:53

Kasandra si eu sunt mamica de gemene in 23 de saptamani si nu am nici un cerclaj.. dr meu nici nu mi-a pomenit vreodata de asta... colul meu e inchis si oarte ok.. activa sunt maxim... dar cred ca e foarte bun progesteronul pe care il iau. Mie mi-a dat dr Utrogestan 200 m =g 1 pastila la 8 ore intravaginal... si se vede... :)

La ultima eco m-a asigurat ca nu e nici o problema sa nu ducem sarcina pana la capat... cat o insemna asta 38 sau 40 de sapt ? ma rog el stie... si bebei stiu ei cand vor sa iasa :P

Daca ai colul inchis si destul de OK, ni cred ca e cazul sa faci cerclaj... Dar de ce vrei neaparat sa il faci?



#86
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 08:31

Mari, tot la Universitar voi naste si eu. Ti am trimis PM. 

Un week end minunat tuturor!



#87
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 03 iulie 2015 - 09:11

Va pup,

 

Noilor venite,viitoare mamici,sarcini usoare si profitati de liniste.

 

Fetele mele au facut ieri 1 an si 3 luni,sunt 2 copii f tonici si extrem de sociabili,daca ar fi dupa ele ar vrea deja la gradinita,cum vad o gradinita plang dupa copii.Papa bine,alearga(evident in directii diferite),au cantece preferate,pe youtube,au cuvinte in vocabular,se inteleg bine,f rar mai apare cate o cearta pe cate vreo jucarie sau atentie,au dintisori,nu f multi,momentan le ies canini,cu somnul de noapte nu-s inca reglate complet,avem nopti mai ok si altele cu multe treziri,ziua au inceput sa doarma in simultan de mai multe luni ca era o provocare sa reuseasca,acum dorm 2 ore impreuna si e alta atmosfera si pentru ele si pentru mine.Sunt extrem de matinale ca se culca f devreme seara.Baita o facem la cada,am trecut de mult de la cadita lor,le place mai putin spalatul pe cap..mai toti fac asa.

Si inca stam in trasura,adica landou,detesta carucioarele duble si am 2,treaba e ca in landou stau ok cat sunt treze,daca ar adormi n-au loc,asa ca tot astept momentul sa le placa vreun carucior din al lor,cred ca la toamna chiar va fi imposibil sa le mai tin in landou ca nu mai tine ala,am sarit gabaritul de 17 kg de o jumatate de an.Si ar mai fi ceva..au rau de masina,sunt f plangacioase la drum,evit sa le fatai cu masina daca nu e musai ca e o mare problema momentan,s-a declansat raul asta cam dupa 1 an cand probabil ca stiau ca masina le provoaca rau si se puneau pe plans de cand vedeau scaunelele,au fost dati cand ne-am oprit din mers ca era prea mare circul.

Si surioarele sunt in vacanta...o da,de cand astept momentul ca a fost un an scolar greu si plin de note,au medii f bune si-s multumita de ele,la anul va fi si mai greu ca vine examenul...brr.

 

pe unde va plimbati in co?



#88
Kassandra22

Kassandra22

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.444 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 12:18

Buna fetele dragute!

 

Gadrianaus, pe tine pana cand te-a tinut foamea crunta? Eu nu mai pot nici fizic nici psihic. Trebuie sa manc intr-una si tot foame mi. Nu am nici zi nici noapte. Is obosita ca nu pot sta nici in picioare. 

 

Legat de cerclaj, sper sa nu am probleme mai tarziu, eu fiind si mica (150cm) si sa duc sarcina cat mai mult.



#89
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 18:00

Kasandra, pe mine foamea nu ma lasat nici acum la 23 de saptamani.. e adevarat ca pe la 16 sapt a inceput sa se reduca sentimentul.. dar, eu nu am avut nici stari de oboseala de la inceput..

eu am fost si sunt foarte activa. Atat de activa ca de multe ori am insomnii... poate ca e si asta un simptom al sarcinii.

Legat de Cerclaj... Kasandra eu am 157 cm... doar cu 7 cm mai mult ca tine..:)


Editat de gadrianaus, 05 iulie 2015 - 18:00 .


#90
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 18:03

Bubu.. de curiozitate cati copilasi ai...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -