Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)

gemeni si tripleti

265 raspunsuri la acest subiect

#121
DeeaKaty

DeeaKaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 29 august 2015 - 08:15

Buna Gadrianaus.

Dureri de spate care se lasa in picior am si eu, dar cedeaza daca iau no spa. Astea cica sunt normale din cauza marimii sarcinii, dar crampele nu prea sunt normale. Incearca sa iei no spa si daca cedeaza durerea si crampele in jumatate de ora nu e nimic grav(cel putin asa imi spune medicul care ma supravegheaza), dar daca nu cedeaza fuguta la medicul tau sau la urgente. Cate saptamani de sarcina ai? Cat despre botez nu stiu ce sa iti spun pt ca si eu sunt in aceiasi situatie ca tine.

La baietel a fost mai simplu, era doar unul. [:)]

Voi luati doua perechi de nasi?noi inca nu suntem hotarati.

Sarcina usoara in continuare.



#122
kristina24

kristina24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 29 august 2015 - 11:55

Bună Gadrianaus, nu erau mari durerile în schimb nu îmi dădeau voie sa ma mișc f mult, adică doar câțiva pași și nu mai puteam înainta.. Parca se bloca ceva.. Simțeam eu ca ceva nu e în regula. Du-te cât mai repede la doctor, nu vreau sa sperii pe nimeni, dar paza bună... Eu am o prietena care a insistat f mult sa ma duc la doctor, pt ca eu aveam programare abia săptămâna viitoare și nu vroiam să o deranjez pe doamna doctor.. Dar bine am făcut ca m-am dus pt ca se putea întâmpla ce era mai rău.. M-a trimis de la consult direct la spital, nici pe acasă nu am mai trecut.. Și era în toiul zilei, eu fiind invoita o ora de la birou.. Am stat internata de marți pana ieri după-masă. Nu știu cât costa la Medlife cerclajul, dar presupun ca în jur de 600 lei cât am văzut eu e la regina Maria. Eu am făcut la Giulesti unde nu am plătit nimic. Nici doctora mea și nici anestezistul nu au acceptat nimic.. Sănătate multa!


Editat de kristina24, 31 august 2015 - 09:51 .


#123
kristina24

kristina24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 29 august 2015 - 12:00

PS: am avut o colega de salon cu dureri de spate care se lăsau pe picior, au internat-o tot de urgenta, criza de sciatica. I s-a spus ca e periculos pentru sarcina și ca îi poate provoca contracții premature, ea având 22 saptamani. Au ținut-o o noapte pe injecții, dexa și ketonal parca și au trimis-o la neurochirurg plus medical 2săptămâni cu repaus la pat.. 



#124
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 11:07

Salutare fetelor! multumesc pt sfaturi. Acum am venit de la doctor. Se pare ca e totul OK.

Colul are in continuare 2.4si ceva cm deci e cu aproximativ un cm mai mic de la ultimul control- 12.08- si e inchis... Fetele mele sunt amandoua cu capul in jos... :) pe stanga amandoua... una in spatele celeilalte.. :)))

Durerile se pare ca sunt de la faptul ca se dilateaza uterul si in plus sarcina, care este destul de inaintata, burta, care arata deja de 9 luni.. apasa pe col... si e normal sa am dureri. Mi-a recomandat sa cumpar un brau din acel pt burtici mari... care se pune sub burtica - nu pe burtica ci sub- dar la pharma life de la medlife este 140 ron... Iar eu nu am banii astia in acest moment... asa ca, stau cuminte in pat asa cum mi-a recomandat dr. Plimbari dimineata si seara nu foarte lungi, daca simt ca obosesc sa ma asez si dupa ce ma odihnesc, sa merg mai departe...

Deea am 32 de saptamani azi... :) si nu, nu facem cu doua perechi de nasi... Noi am fost norocosi sa gasim o pereche care sa vrea sa le boteze pe amandoua si sa ne si cunune... E cheltuiala maxima pt nasi iti dai seama, mai ales ca noi facem si religioasa in acelasi timp..si deci 2 perechi de lumanari... doua slujbe... ufff... Am zis ca daca e, participam si noi la bani cu ei, ca nah.. ne e rusine sunt vremuri grele pt toata lumea...

In ce priveste sluja de botez, am reusit sa aflu in schimb de la o verisoara care a fost nasa la o tanti cu tripleti. Ea a nasit un copil, deci mamica aia a avut 3 perechi de nasi.. asa ca baita le-a facut tuturor in aceeasi cadita, nu au schimbat apa dupa fiecare.. toti nasii au pus in cadita ce au crezut.. banuti, petale de trandafir, aur.. etc. Dupa ce i-au imbaiat pe toti trei au aruncat apa... asa ca se poate si doar cu o singura apa... la mine e si mai simplu ca am 2 fete. Mamica cu tripletii avea doua fete si un baiat.. :) e cam aiurea cu petalele de trandafir si mai stiu eu ce obiecte de frumusete femeiesti in apa baiatului...:)) dar poate l-au imbaiat pe el primul.. sau.., nu stiu.. asta am uitat sa intreb...

In fine... important este ca s-a putut.

Kristina acum sunteti bine? Bine ca in sfarsit sunteti acasa.si bine ca te-ai dus la timp. Treaba cu cerclajul e o traba urata dar necesara.. si e f bine ca exista metoda asta ca sa poti pastra sarcina... 

Va spun eu... Relaxare maxima fetelor ca sa ajungem cu toate la termen.. relaxare pe spate... si fara efort. !!!

Bine ca totusi suntem cu toate bine si bebelusii bine... si sa dea Domnu' sa ajungem cu sarcinile pana la capat si sa avem nasteri usoare si fara prbleme.. !


Editat de gadrianaus, 02 septembrie 2015 - 11:18 .


#125
DeeaKaty

DeeaKaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 septembrie 2015 - 11:50

Buna Gadrianaus!

Ma bucur ca sunteti bine. Si la mine colul e scurtat,dar sper sa duc sarcina cat mai mult, mai ales ca am acasa un gandecel care nu sta locului o clipa(seamana cu parintii) [:)]

Fetitele la mine stau una jos si una sus, pe transversala, o pozitie f interesanta si-au gasit, pt ca atunci cand trebuia sa le asculte inimioarele tare greu le mai gasea pulsul. Eu acum am 30 de saptamani si 3 zile

Multumesc pentru informatii cu privire la botez.

Sarcini usoare in continuare.



#126
kristina24

kristina24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 07:43

Bună fetelor, adică mămicilor! 

 

Am deja 10 zile de la cerclaj și de stat în pat și pot sa spun ca ma simt bine. M-am și obișnuit.. 

Laptopul pe o parte a patului, cărți pe partea cealaltă, pt când ma întorc.. 

Pe spate nu pot sta, pt ca simt ca mi se oprește respirația. Și se agită și băieții. Am și citit de altfel la un moment dat, ca nu se iriga inimile cu sânge, nici a mea nici ale lor, dacă stai pe spate. 

Sâmbătă facem 26 de săptămâni, luni mergem la control sa vedem cum arata colul după cerclaj. 

Ma rog la Dumnezeu sa mai duc sarcina măcar încă 8 săptămâni. 

Nu am cumpărat încă nimic.. Am făcut doar liste. Pe de o parte aș cumpăra, ca sa nu fiu nepregătita în cazul în care apar mai devrem, pe de alta parte am o teama surdă.. 

Dar ma las în voia Lui... 

 

Va pup și sănătate multa! 



#127
DeeaKaty

DeeaKaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 11:53

Buna Kristina24.

Asa am fost si eu la prima sarcina, am stat in pat din saptamana 21 si am cumparat toate lucrurile intr-o sesiune de cumpararuri cand aveam cam 34 de saptamani...la fel ca tine ma rugam sa duc sarcina macar 32 de saptamani, si uite ca am reusit sa duc sarcina pana la 39 de sapt.

Acum la gemene am inceput sa cumpar mai devreme lucrurile necesare.

Sa ne dea Dumnezeu sanatate noua si puiutilor nostri, ca restul lucrurilor vin de la sine.



#128
kristina24

kristina24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 18:08

Fetelor, am vesti mai bune! 

Colul s-a lungit de la 8,8 mm la 21,6 mm. Bebeii au 991 și 936 g.

Suntem bine, dar trebuie să stau tot în pat.

Mulțumesc lui Dumnezeu și vouă pentru încurajări! 

Sa auzim numai de bine! 

 



#129
marie_83

marie_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 21:30

Buna fetelor,mamici si gravidute!

Nu am mai scris de mult desi v-am citit dar  timpul..

Ma bucur sa vad ca sunt multe viitoare mamici aici si le urez sarcini usoare si la termen.Iar celor cu copilasi le urez sanatate si putere.

Nu stiu cum a trecut timpul dar iata ca mai avem o luna si baietii mei fac 2 ani.Sunt minunati si ii adoram toti.Au inceput sa vorbeasca si scapa multe cuvinte si expresii fara sa-si dea seama iar cand au chef repeta dupa noi orice cuvant,ma rog,pe limba lor dar se intelege ceva.Vor sa manance singuri,sa se imbrace si in general observ dorinta lor de a fi independenti si de a face singuri orice.Sunt foarte nazdravani si incapatanati si tot timpul trebuie sa-i coboram de pe vreo masa,dulap etc.,se bat si se imping si se alerga intr-una dar au si momente cand se joaca frumos.Trebuie sa ii alintam exact la fel ptr ca sunt foarte gelosi,iar daca unu se loveste si e pupat/mangaiat si celalalt se autoaccidenteaza ca sa aibe parte de acelasi tratament. Sunt amuzanti ca si atunci cand unu e certat,face si fratele acelasi lucru ca sa fie certat si el,deci la bine si la greu.Deja dau vina unu pe celalat atunci cand intrebam cine a facut ,,x,, lucru.

Ce sa mai zic?!avem o viata plina si obositoare dar extraordinar de frumoasa.Pana acum 2 luni am stat singura cu ei dar nu ma mai descurc,mai ales cu pregatirea mesei,ptr ca trebuie sa fie supravegheati mereu,ca se imping .Acum sta si mama si tatal meu iar la finalul zilei suntem toti lati de oboseala iar ei inca alearga...

Va pup si sper sa mai intrati sa mai povestiti de puii vostri.



#130
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 11 septembrie 2015 - 13:13

Buna fetelor :)

Deea, fetele mele desi ultima data stateau amandoua in aceeasi pozitie, acum s-au mutat iar.. Asa ca una din ele este cu capul in jos... iar cealalta transversal...

In plus mi se urca pe coaste de abia respir.. eu am acum 33 de saptamani. A! si niste arsuri... de abia mananc ceva... e groaznic... dar deh orice pt bebeluse.. :)

 

Kristina, cu dimensiunile astea cred ca o sa ajungi la mai mult de 32  de saptamani..

Doamne ajuta pana in saptamana 39 :)

 

In ceea ce priveste cumparaturile nici noi nu am facut pana acum... Am primit o buna parte din lucrusoare si patuturi si cantar.. pe care le-am impartit frumos ba pe la soacra-mea ba pe la mama...:)) dar noi, mai ales sotul meu..  suntem superstiosi si nu vrem sa cumparam nimic pana in ultima saptamana...

 

Marie bucura-te ca sunt energici, dar cred ca o sa fie din ce in ce mai greu... stii cum e, copii mici probleme mici, copii mari probleme mari... dar nu are nimic... Sanatosi sa fie; si ei si voi!!

Abia astept si eu sa fiu ca tine... :) abia astept sa mi se nasca micutele sa faca prostioare.

Va pupicesc pe toate si va urez sarcini usoare, nasteri usoare si sanatate tuturor!


Editat de gadrianaus, 11 septembrie 2015 - 13:17 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -