Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (79)

gemeni si tripleti

265 raspunsuri la acest subiect

#101
marie_83

marie_83

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 21:29

Si eu am facut doar dublu test, dar eco morfologica am facut la 2 medici diferiti de fiecare data+ eco facut la dr meu.Daca iese ok la eco cred ca poti sta linistita.Oricum la sarcinile multiple nu prea e relevant DT sau TT.



#102
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 23:25

Buna mamici si burtici,

Reusesc si eu sa mai intru scurt pe forum.

Gemenasii nostrii au 4 luni jumate, ne tzitzilim in continuare, baietelul mai iubaret chiar decat fetita. Fetita ne doarme noaptea sanatos, cam 9 ore, asa ca ma pot trezi f des numai pt baiat [batcap]  [:-)))]

AU crescut f bine in greutate, acum vreo2 sapt aveau 5,5 respectiv 6 kg, rad , apuca dupa jucarii, se intorc de pe burta pe spate, si cand se vad unul pe altul isi zambesc unul altuia. Dr nostru pediatru e f multumit de ei, chiar a zis caau depasit varsta de 3luni jumate corectata, ca si dezvoltare motorica. M-a linistit tare mult, ca sunt inca un picut mai mititei fizic fata de unii bb de aceeasi varsta. E tare frumos cu ei, chiar daca e greu. 

Sarcini usoare in continuare proaspetelor venite! [flo2]

 



#103
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 07:10

Sunshine,felucitari pentru evolutie!au o greutate f buna si sunt in grafic,la cate sapt ai nascut?cat aveau ei?ma bucur ca fetita doarme bine si asa te poti ocupa numai tu de baietel noaptea cand se trezeste.ii alaptezi,nu?le mai dai si lp? 

 

Mamarutele noastre au facut 1 an si 4 luni astazi.sunt nazdravane,le iubim si ne iubesc enorm,toti suntem concentrati pe ele,asa ca rasfat maxim.nu dorm noaptea,asa-i modelul,chiar si asa mari ele tot se trezesc des si chiar astept noaptea aia cand 7 ore dorm tun,asa noi 2 facem cu schimbul pentru ca dupa varsta lor de 1 an nu mai faceam fata numai eu,se terminasera bateriile sa dorm maxim 3 ore si alea nu mereu si mai alrs nu legate.dr lor zice ca-i ok sa se mai intample asa pana la un an jumate....deci,peste 2 luni ar trebui sa ne odihnim mai mult,nu ne laudam nici ziua cu un spmn lung,doar ca ma bucur ca e in simultan de regula,asta e o mare performanta.

Altfel,alearga,se joaca,coloreaza,spun cuvinte si chiar zilnic adauga altele,scumpe foc.



#104
DeeaKaty

DeeaKaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 04 august 2015 - 11:46

Buna mamici de gemeni.

Sunt si eu o viitoare mamica de fetite gemene ,insarcinata in 26 de saptamani.

Mai am un baietel de 1 an si 9 luni si sper sa fac fata la toti  trei [:)] .De acum trebuie sa mai reduc din activitati  si asteptam cu nerabdare ecografia de la 28 de saptamani.

Sper sa duc sarcina la termen, cu toate ca nu stiu exact care e termenul la gemeni.

Ce ziceti, ma primiti in grupul vostru?



#105
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 05 august 2015 - 20:30

Bine ai venit!!!!

Te poti ocupa inca singura de cel mic sau ai ajutor?unde esti monitorizata cu sarcina?



#106
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 05 august 2015 - 20:30

Bine ai venit!!!!

Te poti ocupa inca singura de cel mic sau ai ajutor?unde esti monitorizata cu sarcina?



#107
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 05 august 2015 - 20:30

Bine ai venit!!!!

Te poti ocupa inca singura de cel mic sau ai ajutor?unde esti monitorizata cu sarcina?



#108
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 14 august 2015 - 15:56

salutare mamici cu gemenasi..

ca sa fac un update.. am 29 de saptamani si de ieri stau acasa... colul mi s-a scrutat la 2.5 cm ( asa mi-a spus dr) asadar sunt in concediu medical.. bebelusele mele din burtica au fiecare peste un kg.. una are 1119 kg si una are 1093 kg... eu nu am luat decat 5 kg in greutate de la inceputul sarcinii.. [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

Amandoua sunt foarte active... se agita in burtica intr-una... dau picioare si pumni:) [balo]     oricat mi-am dorit eu nastere naturala dr m-a linistit si mi-a spus ca nu discuta decat cu cezariana... :( asa ca... asta ma va paste... oricum pana in Octombrie mai e...

 

Voi ? ce noutati mai aveti? Bubu, Jaguar.. fetelor ce fac copilasii?



#109
DeeaKaty

DeeaKaty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 14 august 2015 - 17:17

Buna mamici de gemeni.

Bubu5 de copil ma ocup eu cu sotul.

De luni sare in ajutor si mama soacra.Eu sunt monitorizata in Botosani. 

Gadrianaus doar 5 kg...mie imi spun ca sunt slaba desi am luat cam 11 kg pana in saptamana 27. Sunt mari fetitelele tale.Eu astept ecografia de luni ca sa vad ce mai fac fetitele mele. Tot in octombrie nasc si eu prin cezariana( si la prima sarcina tot cezariana am facut din cauza problemelor medicale).Sarcina usoara in continuare.



#110
gadrianaus

gadrianaus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 17 august 2015 - 13:05

Deea, multumesc la fel! Sarcina usoara si tie si nastere usoara..

Da sunt, mari... surprinzator caci eu sunt foarte mica si cu o burta foarte maare.. [batcap] :)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -