Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urmari ale campaniilor anti-vaccinare. Cerere.

vaccinuri vaccinare

76 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 00:11

Este dreptul meu sa intreb. De aia am spus ca nu vad de ce s-ar feri sa spuna parintii ce decizie au luat.

Pai si pe cine intreb (ca eu asta nu pricep)...stai la usa si intrebi parintii,intrebi educatoarele,vorbesti cu copiii...cum ai d egind efectiv sa procedezi?

 

Ps.O fi dreptul tau sa intrebi,nu inseamna ca dreptul lor e sa raspunda.



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 00:26

Pai si pe cine intreb (ca eu asta nu pricep)...stai la usa si intrebi parintii,intrebi educatoarele,vorbesti cu copiii...cum ai d egind efectiv sa procedezi? Ps.O fi dreptul tau sa intrebi,nu inseamna ca dreptul lor e sa raspunda.

 

:) pai cum sa nu pricepi? !

 

Sa te lamuresc: daca cineva imi explica cu argumente de ce e periculos sau nu sa se amestece in colectivitate (adica raspunsul la intrebarea mea) si eu decid ca vreau sa aflu , caut si gasesc metode sa aflu.

 

Daca si tu vrei sa afli acelasi lucru, putem sa schimbam idei si metode... :) 



#33
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:05

:) pai cum sa nu pricepi? ! Sa te lamuresc: daca cineva imi explica cu argumente de ce e periculos sau nu sa se amestece in colectivitate (adica raspunsul la intrebarea mea) si eu decid ca vreau sa aflu , caut si gasesc metode sa aflu. Daca si tu vrei sa afli acelasi lucru, putem sa schimbam idei si metode... :)

Nu cred, Andacos are copilul vaccinat! [:D]



#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:20

andaghe...tu ai spus ca e dreptul tau d eparinte sa stii daca la gradinita ,toti copii sunt vaccinati...eu asta te-an intrebat cum ai d egind sa lamuretsi misterul asta,cum ai de gid sa procedezi.

 

raspunde-mi punctual la intrebarea asta,nu ma lua dupa cires ca eu am o parere foarte,foarte pro pentru vaccinare.



#35
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:42

andaghe...tu ai spus ca e dreptul tau d eparinte sa stii daca la gradinita ,toti copii sunt vaccinati...eu asta te-an intrebat cum ai d egind sa lamuretsi misterul asta,cum ai de gid sa procedezi.

 

raspunde-mi punctual la intrebarea asta,nu ma lua dupa cires ca eu am o parere foarte,foarte pro pentru vaccinare.

 

dana, eu stiam ca la inscrierea la gradinita parintii trebuie sa aduca o adeverinta cu vaccinarile copilului, eliberata de medicul la care este inscris copilul. 

iata un articol, insa e de anul trecut, nu stiu daca intre timp s-a modificat legislatia/daca se mai cere sau nu dovada vaccinarii.

http://www.clickpent...ta_0_12923.html



#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 09:49

corina,pai stii tu si educatoarea,dar forumista naostra andaghe...de unde stie?

 

intreaba eductaoare,parintii,copii...cum procedeaza?

Ca si copii nevaccinati sunt totusi primiti in coectivitate.



#37
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 10:29

dana, din cate am gasit eu in graba pe net, ar exista un ordin al ministerului sanatatii prin care unitatile de invatamant care primesc copii nevaccinati pot primi amenda destul de mare. probabil de aici refuzul multor gradinite/scoli de a primi copiii pentru care nu se poate face dovada efectuarii schemei nationale de vaccinare. 

pe de alta parte nu poate fi ingradit accesul la educatie al copiilor, conform constitutiei (parca).

si uite asa se bat cap in cap doua chestiuni...

 

http://www.digi24.ro...i parintii au d



#38
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 12:46

Accesul la informația completa legata de aspectele vaccinarii este limitat (cel putin pentru mine) . Nu as vrea sa cad in extrema si sa cer carnetul de vaccinuri al prietenilor copilului meu, dar nici sa nu ma interesez daca macar jumatate din colegii de gradi sunt vaccinati, in situatia in care aflu ca e posibil sa izbucneaaca sau chiar este o epidemie de ceva... 
este o situatie spinoasa si as vrea sa stiu cat mai multe, poate informatia ma va ajuta intr-o imprejurare anume....cand va trebui sa iau o decizie....
Ca daca tanti din povestea drobului de sare ar fi stiut sa calculeze viteza cu care se poate deplasa drobul in urma unui impuls, poate isi dadea seama ca are timp sa ia copilul :) 
eu asa ma simt mai linistita, afland cat mai multe , nu ca sa demonstrez ce memorie larga am (ca nici nu am) ci ca sa am argumente cand iau o decizie


Parere strict personala: cere tu carnetul de vaccinari ai prietenilor copilului tau si sunt curioasa cu cati prieteni vei ramane.
Pe mine una sigur m-ai pierde, asta daca am fi prietene.
Iar la scoala sa-mi ceri carnetul de vaccinari, in conditiile in care asta e informatie privata pe care doar scoala mi-o poate cere, de la mine te-ai alege cu reclamatie. Si cu scandal. Pentru ca nu e treaba ta sa-mi ceri mie actele medicale ale familiei, nici macar din grija pentru copilul tau.

#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 13:19

Parere strict personala: cere tu carnetul de vaccinari ai prietenilor copilului tau si sunt curioasa cu cati prieteni vei ramane.
Pe mine una sigur m-ai pierde, asta daca am fi prietene.
Iar la scoala sa-mi ceri carnetul de vaccinari, in conditiile in care asta e informatie privata pe care doar scoala mi-o poate cere, de la mine te-ai alege cu reclamatie. Si cu scandal. Pentru ca nu e treaba ta sa-mi ceri mie actele medicale ale familiei, nici macar din grija pentru copilul tau.

Phuuu...in sfirsit cineva care intelege intrebarea mea!!!!!!



#40
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 14:04

Accesul la informația completa legata de aspectele vaccinarii este limitat (cel putin pentru mine) . Nu as vrea sa cad in extrema si sa cer carnetul de vaccinuri al prietenilor copilului meu, dar nici sa nu ma interesez daca macar jumatate din colegii de gradi sunt vaccinati, in situatia in care aflu ca e posibil sa izbucneaaca sau chiar este o epidemie de ceva... 

este o situatie spinoasa si as vrea sa stiu cat mai multe, poate informatia ma va ajuta intr-o imprejurare anume....cand va trebui sa iau o decizie....

Ca daca tanti din povestea drobului de sare ar fi stiut sa calculeze viteza cu care se poate deplasa drobul in urma unui impuls, poate isi dadea seama ca are timp sa ia copilul :) 

eu asa ma simt mai linistita, afland cat mai multe , nu ca sa demonstrez ce memorie larga am (ca nici nu am) ci ca sa am argumente cand iau o decizie

Anda, informatiile medicale pe care scoala le are despre copii sunt confidentiale. Poti tu sa tot intrebi, dar nu numai ca nimeni nu e obligat sa iti raspunda, ci din contra, cadrele de invatamant sunt obligate sa NU iti raspunda. Daca, insa, intrebi parintii, s-ar putea sa iesi sifonata din situatie... asa ca (parerea mea) mai bine nu. Nu stiu legea in Romania, insa daca legea spune ca vaccinarea e obligatorie, atunci trebuie sa te increzi in faptul ca toti copiii sunt vaccinati. Si sa speri ca directorul scolii NU a acceptat copii nevaccinati si/sau ca parintii nu au cumparat carnete de sanatate fals "stampilate" cu vaccinurile obligatorii. (adica, sunt vaccinati in carnet, dar de fapt, nu-s vaccinati).





Etichetat si cu vaccinuri, vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -