Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie 2015)

mamici gravide decembrie 2015 sarcina

476 raspunsuri la acest subiect

#21
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 10:42

Fetelor ce trebuie sa spun cand imi fac programarea la medicul ginecolog? ca doresc o programare pentru....? cum trebuie sa sune ? acum sarcina ar avea cam 3 sapt si 3, 4 zile de la conceptie si 5 sapt de la ultimul cm  . se vede ceva acum la eco?



#22
Albinutzzza

Albinutzzza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 15:21

Buna, fetelor!

 

Pe 1 aprilie am avut test cu 2 liniute rosii ca focul.

DPN-ul ar fi pe 2 Decembrie.

Maine merg la eco. Sa imi tineti pumnii.

 

Va pup! :*



#23
Albinutzzza

Albinutzzza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 15:26

Fetelor ce trebuie sa spun cand imi fac programarea la medicul ginecolog? ca doresc o programare pentru....? cum trebuie sa sune ? acum sarcina ar avea cam 3 sapt si 3, 4 zile de la conceptie si 5 sapt de la ultimul cm  . se vede ceva acum la eco?

 

Eu maine voi avea 7 saptamani si sunt sigura ca se va vedea. La cealalta sarcina s-a vazut si auzit inimioara la 6 saptamani.

Mai asteapta un pic, macar 6 saptamani sa fie (de la cm).

Tin pumnii! :)



#24
Albinutzzza

Albinutzzza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 15:29

Buna fetelor  si Hristos a inviat ! Ce mai faceti? eu ma simt dubios de bine. Nu am greturi deloc ! Oare mai apar ?  nu ca le astept dar sper sa fie totul ok! 

Adevarat a Inviat!

Nu am greturi, in schimb ma dor sanii groaznic.

Sa nu apara nici la tine. :))



#25
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 16:22

Adevarat a Inviat! Ioana la prima consultatie spui ca ai facut testul de sarcina care a iesit pozitiv si vrei o consultatie pentru confirmarea sarcinii. La eco normala nu se va vedea, la mine nu s-a vazut desi aveam 6 saptamani dar se va vedea la cea transvaginala.

 

La prima sarcina nu am avut greturi deloc, doar arsuri si sani durerosi. Acum am greturi sa-mi tina loc si pt sarcina trecuta. Sunt paguba la casa omului, dupa ce ca mananc putin, in mare paret dau afara. [batcap]

 

Bine ai venit Alibinutzzza si sarcina usoara.


Editat de bluekidoo, 15 aprilie 2015 - 11:27 .


#26
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 20:10

Adevarat a inviat! Bun venit Albinutza.

Nici eu nu am inca greturi si sper sa nu apara.

Maine intru si eu in 7 sapt, dar de abia sapt viitoare am programare la doctor, as fi vrut saptamana asta dar m-am razgandit in privinta medicului, am fost destul de agitata ca nu gaseam doctor cum imi trebuie mie, acum sper sa fie ok alegerea, o sa necunoastem saptamana viitoare.

Eu am cerut programare pentru consultatie, plan sarcina si ecografie transvaginala, chiar daca eco pt confirmare am facut-o acum 3 sapt, nu s-a vazut nimic, si nu conteaza ce zic atata timp cat mai vreau o eco ;)). 

De abia astept sa facem toate aceasta eco, sa ne impartasim parerile. Daca unele din voi deja ati facut-o asteptam sa ne povestiti cum v-ati simtit, ceva emotii la vederea embrionului? Eu sunt la prima sarcina dupa 2 ani de incercari, a venit dintr o data, pe neasteptate si sunt incantata, entuziasmata si emotionata :)



#27
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 22:11

Eu am facut deja ecografia transvaginala. Desi sunt la a doua sarcina si stiam ce urmeaza si cum evolueaza lucrurile, m-au cotropit emotiile si m-am indagostit iremediabil cand am vazut acea inimioara mica cum batea  [amoras]   [8**] . Sunt sigura ca si daca as mai face 10 copii de acum inainte, la fiecare in parte emotiile si bucuria de a-l vedea in burta vor fi de neegalat.

 

Eu data trecuta am nascut la Filantropia si la fel voi face si acum. Este o maternitate pe care as recomanda-o fara sa stau pe ganduri. La primul control nu am gasit-o in spital pe doctora cu care am nascut data trecuta asa ca l-am facut cu medicul de garda care era medic rezident. Mi-a facut controlul amanuntit, a recoltat secretii pentru papanicolau si examenul de secretie, apoi mi-a facut planificare pentru toata sarcina. Urmeaza sa incerc sa dau de doctora cu care am nascut data trecuta, dar daca nu voi reusi, pot spune ca acest medic rezident mi-a castigat increderea. Mi-a recomandat-o chiar si asistenta care era destul de invarsta si mi-a spus soptit ca pot avea mare incredere in aceasta tanara.

In alta ordine de idei la sfarsitul saptamanii trebuie sa ridic rezultatul de la examenul secretiei vaginale, tot la sfarsitul saptamanii voi avea rezultatul analizelor de sange, peste alte doua saptamani va fi gata rezultatul de la papanicolau, pe 26 mai sunt programata la ecografia pentru dublu test iar pana atunci trebuie sa fac complexul Torch si analizele pentru dublu test. Si cand voi avea toate astea gata voi incerca sa dau de medicul meu ca sa vedem ce urmeaza. Am inceput sa iau acid olic pe care se pare ca trebuie sa-l iau pana in saptamana 12 si zilele astea voi cumpara si multivitaminele ca sa le incep si pe alea.

 

Intre timp ma confrunt cu liosa totala a poftei de mancare, greturi, oboseala (zilnic trebuie sa dorm 1 ora dupa-masa altfel ma simt rau). Am slabit pana acum 2,5 kg si daca urmeaza graficul primei sarcini, mai am de slabit inca 2 kg pana in luna 4 de sarcina. Nu mai pot bea cafea si nimic altceva in afara de apa plata (pentru care cred ca tre sa fac contract curand cu vre-un distribuitor la ce cantitate consum) si nu ma mai pot apropia de dulciuri.

 

Hai ca v-am ametit. Va doresc o seara linistita.  [pup]



#28
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 23:05

Uitati aici un filmulet pe care eu il tot priveam la prima sarcina http://topdocumentar...ic-in-the-womb/ . Eu il luasem de pe net cu subtitrare in romana, apoi l-am vazut pe youtube.. Acum pe youtube se pot gasi doar fragmente ca restul este restrictionat in tara noastra. Dar e ok si aici. Priviti evolutia bebelusilor vostri. Vizionare placuta!



#29
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 09:17

Buna dimineata . Cat au costat analizele?



#30
andr7

andr7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 15 aprilie 2015 - 09:42

Buna, viitoare mamici! Eu sunt Andreea. Sper din suflet sa primesc confirmarea luni ca e totul bn ca, am fost sapt trecuta la doctor si nu se vede la ecograf inca. Mai am un baietel de 3 ani si mi.as dori sa.i fac o surioara. E binevenit si daca e baietel. Doamnw.ajuta! Sanatos sa fie, ce.o da Domnul. O sa revin cu vesti.va pup





Etichetat si cu mamici, gravide, decembrie, 2015, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -