Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie 2015)

mamici gravide decembrie 2015 sarcina

476 raspunsuri la acest subiect

#11
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 20:54

Luati si vitamine prenatale? sau doar Acid Folic? Dr meu ar prefera sa nu iau vitamine prenatale, ce parere aveti?



#12
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 14:04

Mie dr de familie, care a confirmat sarcina mi-a recomandat doar vitamine prenatale, ceea ce iau acum zilnic, sa vedem ce va zice dr ginecolog cand ma voi duce. 



#13
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 19:06

Buna , ma alatur si eu viitoarelor mamici  de decembrie  si va spun ca DPN calculata ar fi undeva  intre 13 si 15 decembrie , deci am 2 saptamani  si 4, 5 zile de sarcina.  Data conceptiei e intre 20 si 24 martie  Am facut cred pana duminica vreo 7 teste toate negativ - duminica dimineata am facut ultimul test pe care a aparut  a doua linie foarte slab aproape invizibila . Ieri trebuia sa imi vin cm si am facut din nou un test si a aparut a doua liniuta . I-am dat sotului vestea cea mare si parca nu credea - e prima luna in care am decis sa facem bebe si ne-a iesit din prima se pare, ceea ce ne bucura enorm. Va rog sa imi spuneti din experienta voastra ce e de facut mai departe . Trebuie sa merg la medicul de familie sau pot merge direct la medicul ginecolog ?Eu am luat de aproape 6 luni vitamine doppel hertz  A -Z  de ieri le-am intrerupt si mi-am cuparat acid folic sa iau cate o pastiluta pe zi  pana ajung la medic . Este ok ?orice alte sfaturi si precizari sunt bine venite! Va pup si imi doresc sa ne putem impartasi aceasta experienta frumoasa pe tot parcursul ei !



#14
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 20:48

Sa fie intr-un ceas bun Ioana! Te poti duce direct la ginecolog dar mai bine treci pe la medicul de familie sa-ti iei bilet de trimitere trimitere. Va urma un set de analize dar daca sarcina este atat de mica nu se va vedea la eco. Eventual mai poti astepta 1-2 saptamani.

 

Am fost si eu azi la doctor. Bobita mea, cum o numeste fiica mea, are 5 saptamani si 6 zile si s-a vazut doar la eco transvaginala. M-am indragostit la prima vedere pentru a doua oara cand doctora mi-a aratat inimioara lui bebe. Am incercat sa o auzim dar nu prea am reusit pentru ca este la un bebel de 1 cm [deziuata]  dar creste el mare. Mi s-a dat o serie  de analize pe care urmeaza sa le recoltez maine dimineata si am facut si programarea pentru ecografia pentru dublu test, eco ce va fi in luna mai. Mi s-a spus sa iau cate o pastila de 5 mg de acid folic pe zi si vitamine.

 

Enadera, se spune ca trimestrul 1 este foarte esential in dezvoltarea lui bebe si vitaminele ar fi necesare  pentru a-i asigura tot ce are nevoie. Acum probabil depinde foarte mult de fiecare organism. Eu am talasemie minora si iau multivitamine in general, cu atat mai mult in sarcina. Unde mai pun ca la sarcina asta la fel ca si al cealalta, in primele 4 luni nu pot manaca si slabesc (am slabit deja 2 kg). Un motiv in plus pentru care trebuie sa iau vitamine. Daca la analize nu ti-au iesit carente, eu zic ca poti avea incredere in medicul tau.

 

Va pup si va dorec o seara linistita! 



#15
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:34

Neata mamici, ieri am uitat sa va dau un pont pe care l-am primit de la doctora. Dupa ce mi-a dat lista de analize pe care trebuie sa le fac, mi-a spus ca Complexul Torch poate fi facut gratuit (doar pentru gravide) la spitalul Matei Bals din Bucuresti. La un laborator la care am intrebat dimineata este 380 lei. De asemenea, ecografiile pentru dulu-test, morfofetala si cea din saptamana 32 pot fi facute gratuit la Filantropia cu programare si foarte important trebuie avut in ziua respetiva trimitere, adeverita de asigurat si CI copie si original. Iar acum 5 ani am facut triplu test gratuit la Centrul de Ocrotire al Mamei si Copilului tot cu bilet de trimitere.



#16
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 11:45

Bun venit Ioana si sarcina usoara. Poti sa te duci direct la doctorul ginecolog si eventual sa precizezi cand faci programarea ca ai vrea ecografie tv, ca doctorul 

sa isi aloce timp suficient sa-ti arate inimoioara lui bebe :)

 

Multumim bluekidoo pt informatiile date, sunt importante si de folos.

 

Eu mi-am facut deja toate analizele de sange si au iesit bine, toate intre valori, iar prima eco am facut-o acum 2 zile dar nu se vedea embrionul doar ca este localizat in uter, asa ca mai astept o sapt pt o noua ecografie, de abia astept...

In rest am renuntat la masina si am inceput sa vin cu metroul la serviciu, ca sa fac putina miscare, macar cat pot, asa ca daca nu aveti contraindicatii, un pic de miscare ajuta foarte mult, se oxigeneaza mai bine mama si implicit fatul etc.

 

Sarcina usoara in continuare la toate! pup



#17
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 19:06

Va multumesc pentru primirea calduroasa. Multumesc enadera si bluekidoo.Va doresc si eu o sarcina cat mai usoara. Cum a decurs prima vizita la ginecolog? 



#18
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 23:39

Depinde de fiecare medic. La prima sarcina, la prima consultatie am purtat o discutie cu medicul despre istoricul sanatatii mele apoi mi-a dat lista cu analizelele si ecografiile ce trebuia sa le fac. Acum, mi-a facut un examen ginecologic cand a recolat si secretie pentru papanicolau si examen de secretie, apoi, pentru ca doctora dispunea de un aparat ecograf, mi-a facut o ecografie transvaginala si la sfarsit mi-a dat lista cu analizele si eco ce trebuie sa le fac si mi-a mai explicat una alta, raspuns la intrebari...



#19
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 10 aprilie 2015 - 08:11

Si ne lovim de prima "treaba" ca la stat. Medicul ginecolog mi-a spus ca Complexul Torch poate fi facut gratuit la Matei Bals. Am sunat acolo sa aflu conditiile iar d-na de la telefon era total surprinsa. Nu stia mare lucru si mi-a spus ca "daca medicul de familie imi da trimitere catre ei cu analiza specificata pe bilet atunci poate fi facut gratuit". Cand am intrebat-o cat costa fara bilet, a zis ca nu stie, destul de scump. Ca o nepoata de-a ei a facut anul trecut toate analizele acolo ca s-a gandit ca va fi mai ieftin pt ca lucreaza ea acolo si ca din ce isi aminteste a dat vreo 700 lei dar nu stia sa spuna daca pe toate analizele sau doar pe aceasta. Deci m-am lamurit mai mult de-o groaza... [batcap]



#20
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 09:38

Buna fetelor  si Hristos a inviat ! Ce mai faceti? eu ma simt dubios de bine. Nu am greturi deloc ! Oare mai apar ?  nu ca le astept dar sper sa fie totul ok! 





Etichetat si cu mamici, gravide, decembrie, 2015, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -