Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pret termoizolare casa

pret termoizolare casa

46 raspunsuri la acest subiect

#31
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 13:24

acum ca stim preturile.....trebuie sa gasim si o echipa serioasa [:)] , ceea ce nu e usor. Aveti ceva recomandari (pt. Bucuresti) ?

Multumesc !

 

Ingrid si Cristi 12 ani



#32
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:06

:))) Nu e la strada, nu o vede nimeni,,,

 

Rufus, nu am nicio problema sa vopsesc toata fatada, intrebarea mea este daca prinde ceva pe Marmorom care este total impermeabil.Astia de la raionul de vopsele au spus ca nu prinde nimic peste si ca trebuie musai sa dau intai totul jos...ceea ce nu mi convine deloc, mai bine o las asa si incerc sa o spal cu un furtun cu presiune...

 

Scuze de intarziere la raspuns...

Sunt putin derutat pentru ca o casa cu fatada integrala din Marmorom nu am vazut niciodata. Asa ca am presupus ca zici tu la o decorativa Marmorom.

Azi mi-am adus aminte si am cautat...da, marmorom este structura aia cu pietricele de cuart, n-am stiut niciodata ca i se zice tencuiala decorativa. Se foloseste in general la socluri, are consistenta mai dura, pentru socuri mecanice.

Deci se pare ca ai dreptate, este posibil sa nu prinda nimic pe suprafata aia insa o sansa tot exista, in functie de liantul care leaga pietricelele alea.

Dar...parerea mea ca aspectul ar fi urat, mai ales ca s-ar vedea toate denivelarile de la aplicare.

Poti sa decupezi (intr-o forma geometrica regulata) o portiune patata si sa aplici din nou acelasi produs, daca mai ai sau gasesti exact aceeasi nuanta. Si tot va fi o diferenta...

Sunt totusi curios: de ce materialul asta pe toata fatada? La soclu da, te mai lovesti de el, trebuie sa fie mai dur...iarasi la garduri e folosit...dar in sus, pe fatada?



#33
adelblue

adelblue
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:10

Noi ne-am izolat casa acum 3 ani. Sotul a insistat. La inceput nu am avut bani pentru toti peretii si unde nu era izolat a aparut condens (la colturi). Apoi am izolat si ultimul perete (din spatele casei).

 

Rzultatul este extraordinar. Am redus nota de caldura foarte mult. Nu cred ca preturile platite acum 3 ani mai sunt de actualitate dar am dorit sa spun ca este o idee foarte buna sa-ti izolezi casa.



#34
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 17:30

Rufus, habar nu aveam ca este doar pentru soclu.Asa ne-au sfatuit muncitorii, asa am facut.Casa e crem deschis, soclul un gri maro.E cat se poate de neteda, sa stii, imi aduc aminte ca atunci cand au dat o au dat o cu chestia aia lata cu care se trage gletul si trebuie sa recunosc ca s-a mentinut impecabil, mai putin darele alea de la apa scursa accidental-am avut o problema cu terasa la un moemnt dat, care s-a distantat vreo jumatate de m de casa [soricel] .

 

Ce sa decupez...?O sa fac o poza sa vezi cum arata, e plina de dare.Mai degraba as incerca o decorativa peste, pe o zona mica, sa vad daca adera sau nu...

 

PS Ahh, mi am adus aminte de ce am dat o pe toata fatada...pt ca la cealalta casa, unde aveam decorativa normala, au sprijinit o scara metalica de ea si s-a spart de s-a vazut polistirenul...si am spus ca vrem ceva dur, sa poti sa scapi coada de la lopata in ea si sa nu crape.


Editat de caress, 26 martie 2015 - 17:32 .


#35
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 21:49

Pina la urma cam cu cit se reduce factura la caldura? A calculat cineva?

30%?



#36
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 09:07

Caress, da, pune o poza daca poti cu zona afectata, m-ai facut curios [:)]

 

Factura la energie la o casa bine izolata poate scadea si cu 50 %. E drept, si randamentul instalatiei de incalzire, dimensionarea si pozitionarea camerelor, inaltimea lor conteaza foarte mult.



#37
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 10:50

Eu m-as multumi si cu 30% [:)]

Factura mea cea mai mare, cea din ianuarie, a fost de 730 lei ( casa veche, camere inalte, fara calcane ).


Editat de catrinik, 27 martie 2015 - 10:51 .


#38
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 11:04

E o poza de anul trecut, sper sa vezi ceva, evident ca nu a fost facuta ca sa se vada darele de pe perete...:))

Miniaturi atasate

  • photo(1).JPG


#39
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 11:35

catrinik, din 30% economie rezulta ca iti "scoti" investitia cam in 10-15 ani .... nu  e prea incurajator.

Eu inca sant in dubiu (financiar, ca sa zic asa) daca sa ma apuc sau nu de izolatie, e de investit substantial.... si cine stie daca peste 15 ani mai stau eu in casa asta [batcap]

 

Ingrid si Cristi 12 ani



#40
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 11:39

E o poza de anul trecut, sper sa vezi ceva, evident ca nu a fost facuta ca sa se vada darele de pe perete...:))

 

Da, se vede. Ai dreptate, sunt dare, nu e o pata izolata.

Nu-i rea ideea sa faci o proba.

Ce nu vad eu: pietricelele sunt de mai multe culori? Adica e ceva gen "sare si piper"?





Etichetat si cu pret, termoizolare, casa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -