Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Povestea unui tatic singur.


24 raspunsuri la acest subiect

#1
Delacapat

Delacapat
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 martie 2015 - 23:05

Hello,

Am si eu o mica poveste pe care as vrea sa o spun cuiva, undeva... :)

Asa am ajuns la acest forum.

Sunt divortat de un an de zile, si am un baietel de 5 ani care este absolut uimitor...bun si generos. Nu zic asta doar pentru ca este copilul meu, observ acest lucru si uitandu-ma in jur.

Lucrurile intre mine si mama lui se sfarsisera de ceva timp, ajunsesem mai mult colegi de apartament decat soti. Ne-am casatorit prea repede, tineri, si banuiesc ca asta a fost cauza rupturii.

Datorita faptului ca in timpul saptamanii lucrez pana mai tarziu, nu am putut lua copilul decat in weekend-uri.

Acum 6 luni de zile s-a intamplat ceea ce nu ma asteptam sa se  intample vreodata.

Am cunoscut, ceea ce am crezut atunci, dragostea vietii mele. Nu am mai simtit o iubire mai profunda, mai curata si mai frumoasa. Mentionez ca ne cunosteam de cand eram casatorit, dar nu avusem nici un fel de contact pana cand am iesit prima data. Ideea este ca ea stia ca am un copil, stia ca sunt divortat.

Relatia cu ea a fost minunata la inceput. Apoi au inceput sa apara problemele...Petrecand mai mult timp cu mine si copilul, a devenit destul de evident ca ea nu era capabila sa treaca peste acest aspect.

Au aparut discutii de felul , ea vroia o familie doar a ei, ca eu voi fi obligat sa dau bani copilului bani tot timpul, ca o sa-mi ceara bani etc...Lucruri care m-au durut foarte mult. Au aparut discutii de gelozii, in sensul ca eu acord atentie copilului si ea se simte pe dinafara....o intreaga amestecatura de gelozie si lucruri de natura financiara.Incet incet, ajunsesem in postura de a imi cere scuze ca am un copil, si ca am mai fost casatorit.

Tot ce fusese atat de frumos intre mine si ea, a inceput usor usor sa semene cu un cosmar.

Din iubire, nu am reusit sa constientizez ca se intampla asta, am refuzat pur si simplu...nu m-a lasat subconstientul, chiar daca rationalul vedea asta. Acum ne-am despartit, si am ramas cu un gust atat de amar, ma simt atat de neputincios, incat, de acum incolo, sunt pregatit sa imi asum rolul de tatic, si atat, nimic mai mult.Simt ca aceasta persoana a luat tot ce aveam mai bun de oferit, a luat totul si acum ma simt secat si fara putere.

In incheiere, un sfat pentru taticii singur...Aveti grija pe cine lasati in viata copiilor, asigurati-va ca acea persoana este capabila sa iubeasca un barbat si jumatate :)

Thanks for listening!

 

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 01:15

Bine ca nu v-ati casatorit si ca ai scapat de ea. nu te merita, mai bine asa. Timpul o sa-ti vindece ranile si ai sa gasesti pe cineva potrivit. Ce e al tau e pus de-o parte.



#3
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 08:47

ai o poveste atat de asemanatoare cu cea a fratelui meu ca aproape ma intreb daca nu esti fratele meu [:D]

 ceea ce vreau sa spun este ca situatia nu este chiar atat de tragica. bine ca ai realizat la timp ca acea relatie, care te-a facut fericit la inceput, nu era una potrivita pentru tine si copilul tau.

in cazul fratelui meu continuarea din punctul in care esti tu acum a fost ca la scurt timp dupa ce s-a despartit de cea care credea ca era dragostea vietii lui a cunoscut o alta fata, si ea divortata si cu o fetita de aceiasi varsta cu baietelul lui.

acum sunt o familie, chiar daca e greu pentru el, pentru ca fetita e mereu cu ei, (doar de doua ori pe luna merge la tatal ei), iar baietelul lui e la mama si vine doar in week-end la ei. dar relatiile dintre copil si noua lui iubita sunt foarte calde, apropiate.

 

oricum ar fi, si pe oricine iti va scoate viata in cale, faptul ca il pui pe baietelul tau pe primul loc e un lucru minunat care va fi apreciat.



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 09:25

Eh, ai avut ghinion. Mult succes in continuare, sunt sigura ca vei gasi ceea ce cauti, in cele din urma.



#5
Meey

Meey

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.530 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 09:41

tati felicitari pentru decizia de a nu renunta la copilul tau



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 10:02

Toate la timpul lor si doar daca sunt potrivite.

Regula nr.1 - tu si copilul.

Restul intra la regula 2, 3 samd. si urmeaza doar dupa regula nr. 1 

Da este buna remarca ta cu o observatie .... daca va exista cineva va trebui sa accepte in viata ei in mod natural un tatic si jumatate nu un barbat si jumatate. O micuta(?) diferenta.

Ai grija de baiat!  [flo2]



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 10:19

daca in cele 6 luni de relatie, fosta iubita a inceput cu figuri si gelozii pe copil, in conditiile in care il vedea/interactiona cu acesta doar in week-end, crede-ma ca e foarte bine ca v-ati despartit, aceasta domnisoara nu ar fi fost capabila sa intemeieze o familie cu tine, in care copilul tau sa se simta iubit si bine-venit de fiecare data.

sincer, eu cred ca ea nu te-ai iubit cu adevarat, a fost poate mai interesata de partea materiala si nu i-a convenit ideea sa-i dai copilului tau o parte din venitul tau lunar. si nici nu era pregatita sa joace rolul de "mama vitrega de week-end".

i-au placut fluturasii, sentimentul de indragosteala, noutatea relatiei, dar cand a vazut ca in ecuatie intra si copilul, la modul cel mai serios, si-a dat seama ca nu e ceea ce-si doreste, ca nu e capabila sa faca fata.

zi mersi c-ai scapat atat de usor si ca fiul tau n-a fost afectat. ranile sufletesti se vor vindeca.



#8
Delacapat

Delacapat
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 11:17

Multumesc tuturor pentru incurajari...

Viata te duce in locuri nebanuite, de cele mai multe ori.

Asa ca....Here we go again :)



#9
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 12:00

Complicat cu responsabilitatile, mai bine ca s-a intamplat asa decat sa te trezesti cand aveati un copil impreuna eventual si interdictie la copilul tau pentru ca e doar al tau.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 martie 2015 - 12:50

Bravo taticule ca nu ti-ai indepartat propriul copil pentru o noua relatie!

 

Fii sigura ca e cineva acolo care te astepta si ve plia pe toate necesitatile si dorintele tale,plus sentimentele...




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -