Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ajutati-ma sa o ajut pe Manuela! Am nevoie de sfaturi!


165 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 10:02

Buna dimineata!

 

Deschid acest subiect aici si nu la "Ajutor umanitar' pentru ca nu vin sa va cer bani. Vin sa va cer sfaturi, idei, relatii, pile. Manuela are 37 de ani ... si se stinge pe zi ce trece. In mai 2013 a fost diagnosticata cu cancer de col uterin, tumora inoperabila. A facut chimio si radioterapie si a fost mai bine pentru un timp. In septembrie, cand am vazut-o eu prima data, se misca binisor, era slaba si palida si se vedea ca a trecut prin multe, dar imi spunea ca se simte destul de bine. Din decembrie a inceput sa se planga de dureri mari in abdomen. Cu ajutorul Adminilor  [flo2] , am obtinut un RMN gratuit pentru ea la o clinica din Piatra Neamt. Rezultatul arata asa: 

 

20527_940442982653365_228737455277825097

 

Atunci ea s-a bucurat mult, pt ca medicul oncolog care o urmareste din 2013 i-a spus ca e ok, ca nu a recidivat tumora, ca are niste cicatrici (?!) de la radioterapie si ca alea o dor, sa aiba grija de ea si i-a dat niste calmante.  

 

In continuare, durerile cedau doar la tratament cu antiinflamatoare si calmante puternice. Daca in septembrie a iesit cu mine pana la poarta, arata ok, de la sfarsitul lui noiembrie nu mai iesea din casa cand plecam de la ea, apoi din ianuarie am inceput sa o gasesc doar in pat [:(].  De la medicamentele luate, a inceput sa se planga de dureri de stomac. Din ce in ce mai mari. Medicul i-a dar ranitidina... I-am mai dus eu Omez. Saptamana trecuta, vineri, m-a sunat sa imi spuna ca e in spital, internata, ca nu mai putea manca nimic, ca nu intra mancarea si era f, slabita, nu se mai putea tine pe picioare. 

 

In spital, a primit perfuzii cu vitamine, minerale, calmante si gentamicina. I s-au facut niste analize de sange si o ecografie abdominala. De miercuri e acasa, dar aseara aproape plangea la telefon, ca nu mai poate de durere de stomac, ca nu a dormit toata noaptea de durere. Medicul oncolog i-a spus ca nu are nimic, ca asa e ea mai sensibila de la radioterapie. I-a dat ranitidina, niste picaturi si un calmant pe care il face injectabil. Eu nu am ajuns inca la ea sa vad foaia de externare, nu stiu nici ce tratament exact i s-a dat, dar ea mi-a spus ca se simte mai rau decat atunci cand s-a internat. 

 

Ei medicul (dr. Pop de la spitalul judetean Neamt, sectia oncologie)  nu i-a spus practic nimic. Nasa unuia din copiii ei este asistenta la SMURD, asa ca s-a dus ea sa vorbeasca cu medicul (in ideea ca fiind in bransa va avea alta intrare +sansele sa inteleaga mai multe din termenii medicali).  Manuela spune ca medicul abia a vorbit cu ea, ca practic nu i-a spus numic. Acum eu nu stiu daca asa a fost sau asta i s-a spus Manuelei [:(]. Medicul oncolog i-a spus ca e un computer tomograf stricat in spital si sa revina cu un telefon spre sfarsitul lunii, sa o programeze la CT, sa vada daca ii poate pune un diagnostic. 

 

 

Acum ce vreau eu de la voi ... vreau sa ma ajutati sa o ajut pe Manuela. Nu pot sa stau ridicand din umeri ca asta e si sa o vad cum se usuca pe picioare. Manueala este o femeie simpla , de la tara, care traieste cu familia ei intr-o casuta ingrijita, dintr-un salar modest al sotului si pensia ei de boala. Are un baiat de 16 ani si 2 gemeni de 10 ani, niste copiii atat de cuminti si timizi, cu atat de mult bun simt cu totii!  

 

Eu am din banii stransi in decembrie pt ea cam 1000 de lei. Imi iau concediu si ma duc sa o duc cu masina oriunde e nevoie (la Bucuresti, la Cluj, la Tg. Mures, la Iasi .. oriunde aflu care are o sansa).  Mi se rupe sufletul de fiecare data cand merg la ea si o gasesc tot mai slaba, tot mai slabita, tot mai alba, tot rau. Ma uit in ochii baietilor ei care sunt cat ai mei de mari si ma intreb cum vor creste ei fara mama? 

 

 

Vreau sa o ajut sa mearga la un medic/la un spital unde sa fie bagata in seama, unde sa i se faca un set complet de analize si investigatii, unde sa i se puna un dignostic si sa vedem daca /ce este de facut.  Am nevoie de sfaturile si experientele voastre.

 

[flo2]

 



#2
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 10:15

Laura esti o prietena adevarata si de nadejde.Vad ca sunteti din Piatra Neamt.E acolo un doctor specializat in medicina naturista ,Calin Margineanu, care are rezulate bune in asemenea cazuri disperate.Stiu ca sunt multe persoane care nu cred in medicina alternativa, dar in multe cazuri disperate s-a dovedit singura care a avut rezultate.Ar fi o idee. Altfel ca si spital cred ca spitalul Fundeni e cel mai indicat in astfel de cazuri. 



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:07

Ce ghinion ...

Nu sunt clinici particulare in zona voastra ? Unde vb aia, platesti si primesti chitanta pt servicii dar macar investigheaza si isi dau interesul ...

 

Eu doar in Cluj stiu un medic foarte bun care stie ce vede pe un cd de rmn, dar e departe un pic de voi :(



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:27

Ce ghinion ...

Nu sunt clinici particulare in zona voastra ? Unde vb aia, platesti si primesti chitanta pt servicii dar macar investigheaza si isi dau interesul ...

 

 

Clinici particulare sunt, care fac analize si investigatii, dar ar trebui sa fie si un medic care sa spuna exact ce investigatii sa faca, apoi sa i le interpreteze. Ei asta ii lipsteste, un medic bun, implicat, caruia sa ii pese. 



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:29

Laura esti o prietena adevarata si de nadejde.Vad ca sunteti din Piatra Neamt.E acolo un doctor specializat in medicina naturista ,Calin Margineanu, care are rezulate bune in asemenea cazuri disperate.Stiu ca sunt multe persoane care nu cred in medicina alternativa, dar in multe cazuri disperate s-a dovedit singura care a avut rezultate.Ar fi o idee. Altfel ca si spital cred ca spitalul Fundeni e cel mai indicat in astfel de cazuri. 

Multumesc pentru idee [flo2] , am gasit unde are acel medic cabinet, am sa vorbesc cu ea, daca e de acord, ii fac o programare. 



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:39

Eu iti pot da numarul de telefon al doctoritei fratelui meu, de la Fundeni, din Bucuresti. E sefa clinicii de gastro-enterologie. Gheorghe o cheama, sotul ei e si el medic acolo; ambii sunt ft competenti, dar si ft aglomerati.


Editat de Ella73, 13 martie 2015 - 11:40 .


#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 11:52

Eu iti pot da numarul de telefon al doctoritei fratelui meu, de la Fundeni, din Bucuresti. E sefa clinicii de gastro-enterologie. Gheorghe o cheama, sotul ei e si el medic acolo; ambii sunt ft competenti, dar si ft aglomerati.

 

Da-mi te rog un mesaj cu nr de telefon si nume! Multumesc!  [flo2]



#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 13:00

Eu stiu ca chimio si radioterapia au efect de fragilizare a vaselor de sange, si, mai ales ca radioterapia altereaza structura intestinului facandu-l rigid si usor de rupt (si ingrozitor de dureros). Probabil va fi nevoita in cel mai bun caz sa accepte o operatie de extirpare a unei portiuni semnificative a tractului digestiv, eventual cu anus contra naturii, insa daca tumora ei e inoperabila, nu cred ca operarea ei ar fi o optiune.

Am si eu un nr. de telefon, de la o prietena buna, oncoloaga, care ma informeaza mereu in legatura cu tata, trebuie sa stii ca e brutal de sincera. Da-mi PM daca vrei.



#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 13:12

Eu stiu ca chimio si radioterapia au efect de fragilizare a vaselor de sange, si, mai ales ca radioterapia altereaza structura intestinului facandu-l rigid si usor de rupt (si ingrozitor de dureros). Probabil va fi nevoita in cel mai bun caz sa accepte o operatie de extirpare a unei portiuni semnificative a tractului digestiv, eventual cu anus contra naturii, insa daca tumora ei e inoperabila, nu cred ca operarea ei ar fi o optiune.

Am si eu un nr. de telefon, de la o prietena buna, oncoloaga, care ma informeaza mereu in legatura cu tata, trebuie sa stii ca e brutal de sincera. Da-mi PM daca vrei.

 

Tumora era inoperabila la momentul diagnosticului. Apoi in urma procedurilor, la RMN nu a mai aparut nimic in zona. Nici macar nu stiu daca e vorba de tumora sau altceva, de asta zic ca ar enevoie de investigatii complete. 

 

 

Am mai primit intre timp niste mesaje,s-ar putea sa fie o varianta sa mergem la Cluj. Va tin la curent!  



#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 13:41

Tumora era inoperabila la momentul diagnosticului. Apoi in urma procedurilor, la RMN nu a mai aparut nimic in zona. Nici macar nu stiu daca e vorba de tumora sau altceva, de asta zic ca ar enevoie de investigatii complete. 

 

 

Am mai primit intre timp niste mesaje,s-ar putea sa fie o varianta sa mergem la Cluj. Va tin la curent!  

 

Pai da, era inoperabila, deci cancerul ramanea in organism, urmand sa fie afectati centrii limfatici din zona (ganglionii) si sa se raspandeasca (sa dezvolte metastaze) in alte organe. Uneori radioterapia are efectul de care scriam mai sus apropos de inestine.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -