Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa reactionezi la stirea asta?

spital caloian brasov

249 raspunsuri la acest subiect

#211
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 mai 2015 - 22:06

Pe dr Manuelei nu stiu daca il poti educa. Daca el nu se poate pune in papucii celui din fata lui degeaba. Din ce s a povestit dupa ce a primit banii a fost dispus sa discute. Asa ceva e nepermis cu atat mai mult cand discutam  despre oameni la care tu esti ultkma speranta, nu care au venit la tine ca au o unghie incarnata sau o capusa in piele. Nu am cuvinte.

 

 

Repet, doar pt ca medicul din bucuresti a asteptat nu inseamna ca medicul celalalt a gresit. Ileusul este una dintre urgentele chirurgicale, sunt caxuri in care se asteapta, in care se  poate astepta si in care nu se poate astepta. Tre sa plec.



#212
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 07:18

XIO, uite o alta chestie.

 

Pacienta, 31 de ani, gravida, sarcina la termen, fara istoric de probleme cu tensiunea. Naste prin cezariana. Apuca sa isi vada copilul, sa vorbeasca cu familia.

 

Dupa 2 ore, face un puseu de tensiune - embolie - coma. Medicii decid transferul la Bucuresti, cu Salvarea.

 

In cat timp consideri tu ca ar fi trebuit sa fie Salvarea gata pentru acest caz?



#213
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 07:21

XIO, uite o alta chestie.

 

Pacienta, 31 de ani, gravida, sarcina la termen, fara istoric de probleme cu tensiunea. Naste prin cezariana. Apuca sa isi vada copilul, sa vorbeasca cu familia.

 

Dupa 2 ore, face un puseu de tensiune - embolie - coma. Medicii decid transferul la Bucuresti, cu Salvarea.

 

In cat timp consideri tu ca ar fi trebuit sa fie Salvarea gata pentru acest caz?

Dar sunt transportabili pacientii in situatii asta?

 

Noua ni s-a spus ca nu...mama exact istoricul asta l-a avut(fara partea cu nasterea)



#214
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 07:26

Medicii locali au decis ca da.



#215
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 10:43

Selene, nu sunt medic, dar din ce am vazut aici, totul e in functie de starea pacientei. De cat e de stabila. De ce alte probleme mai sunt. De ce facilitati au in ambulanta. De posibilitatile de preluare la "capatul celalalt" (adica de ce zic cei de la Bucuresti, daca e spital sa o preia si asa mai departe). Nu poti sa generalizezi, sunt multe variabile, nu exista reteta fixa. Asa cum zic medicii, "nu exista boala, ci bolnavi".



#216
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 13:06

Eu am prezentat cazul. XIO este medic, fix pe gineco, si ma gandesc ca poate estima timpul maxim in care medicii - subliniez medicii - considera ca sunt depasiti de situatie si se impune transferul cu Salvarea al pacientei.

 

Ca banuiesc ca, daca iti intra un pacient in coma, intai faci tu, local, ceea ce poti. A nu se intelege ca acuz pe cineva de ceva, oricum nu cunosc toate detaliile. Dar stiu de la mama fetei cat a durat, din momentul in care a intrat in coma si pana sa apara acea Salvare si sa o preia. E unul din lucrurile pe care mama nu le intelege.

 

In momentul de fata, fata este moarta si ingropata.



#217
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 mai 2015 - 13:33

Selene, embolia este una dintre complicatiile posibile ale nasterii. Daca e embolie cu lichid amniotic e in cele mai multe cazuri letala. Cand s-a diagnosticat embolia daca pacienta a intrat in coma inseamna ca sansele ei erau mici. Nu stiu cu ce era embolia, de obicei se intubeaza si se face tratamentul cu heparina. Nu stiu de ce au trimis-o la alt spital. Si dupa cum spune Dark, chiar nu iti poti da asa cu parerea fara sa vezi analize, detalii samd.

Complicatiile la nasteri cand se intampla sunt...dramatice. 

 

P.S: eu nu mai sunt pe gineco, fac chirurgie generala si traumatologie.



#218
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 02:10

NU am auzit pe aici amenintari cu datul n judecata. Si au fost cazuri in care a ecistat eroare umana care  a fost imediat comunicata familiei si nu a fost nimeni agresiv, au inteles.

Apoi, ce am mai observat in comparatie cu Romania: aici (repet, unde sunt eu)  sunt extrem de relaxati cand vine vorba de moarte.

Fara reanimare, fara intubatie, pacientii la care nu se mai intrevad sanse sunt lasati sa moara linistiti, cu analgetice si atat.

 

Aici nu iti dau dreptate. Da a gresii e omeneste, insa o greseala medicala poate avea consecinte grave, si nu ma refer doar la decesul pacientului. 

Daca o greseala medicala priveaza pacientul de o viata normala sau duce la deces atunci pacientul sau familia sunt indreptatiti la compensatii. Asta are un dublu rol, pe de o parte medicul devine constient ca are de pierdut daca e neatent si face greseli si de cealalta parte pacientul poate sa-si inlesneasca tratamentul de refacere acolo unde e posibil, traiul de dupa acolo unde refacerea nu mai e posibila. Pentru o familie care a pierdut pe cineva din cauza unei erori medicale compensatia materiala nu este neaparat dorita, dar vazuta ca o recunoastere ca ceea ce s-a intamplat rudei lor nu trece neobservat, ca viata aia pierduta a contat cumva.

Si nu cred ca eroarea medicala e mai putin dureroasa daca ii se intampla unui bolnav in stadiul terminal. 

Asadar cred ca orice pacient sau apartinator are dreptul de a reclama greseala medicala, asa cum orice medic are dreptul sa isi apere actiunile.



#219
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 06:25

Madanic,, am spus la ce fel de greseli m-am referit! :)



#220
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 12:28

Pe dr Manuelei nu stiu daca il poti educa. Daca el nu se poate pune in papucii celui din fata lui degeaba. Din ce s a povestit dupa ce a primit banii a fost dispus sa discute. Asa ceva e nepermis cu atat mai mult cand discutam  despre oameni la care tu esti ultkma speranta, nu care au venit la tine ca au o unghie incarnata sau o capusa in piele. Nu am cuvinte.

...

Deci nu e nimika de facut.

 

...

Repet, doar pt ca medicul din bucuresti a asteptat nu inseamna ca medicul celalalt a gresit. Ileusul este una dintre urgentele chirurgicale, sunt caxuri in care se asteapta, in care se  poate astepta si in care nu se poate astepta. Tre sa plec.

Ileus - obstructie intestinala. Din ce citesc un asemenea diagnostic e atat de general, acopera atat de multe cauze ca nu ai cum sa gresesti. Dar totusi, doctorul acela initial nu a determinat root cause-ul si se hotara la operat fara sa faca investigatii temeinice. valeu! valeu!. E o abordare gresita. Asta e considerata o greseala in lumea mea. Nu inteleg de ce nu e considerata greseala si in lumea medicala. Sau poate totusi e.

 

In plus eu credeam ca daca doctorul de la Bucuresti dovedeste clar ca se poate si a pus si diagnosticul exact, asta dovedeste ca doctorul initial a fost in balarii pe viata mamei mele. Adica a gresit.

 

De altfel felul in care a abordat situatia ne-a aratat ca nici recuperarea nu ar fi fost abordata mai stiintific/profesionist, bazandu-se exlusiv pe materialul clientului. Adica al organismului mamei/pacientului. Daca se recupera - operatia era cu succes, daca nu se recupera - operatia era cu success dar organismul ar fi fost prea slabit ca doctorul sa mai poata face ceva. Inteleg ca de gresit doctorul nu a gresit. Ba mai mult , cu siguranta ar fi facut tot posibilul in timpul operatiei ca sa reuseasca. Dar de ce este pe langa operatia in sine in grija cui cade? A lu' mama si-a lu' tata?

 

Ma tot intreb chiar nu e nimik de schimbat in protocoalele medicale ca si doctorii ok sa aiba o abordare profesionista? Nu se mai pot modifica si ele? 

 

=======

 

Uitati si aici:.

Concluzia anchetei a fost ca nu a gresit nimeni. Da' pacientul este mort. Deci tot asa, nu trebuie sa se schimbe nimik, nimeni nu a gresit. Doar atat? Si mai departe? Si-or fi pus problema cum se vor organiza sa nu se mai intample? Ce vor schimba?





Etichetat si cu spital, caloian, brasov

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -