Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa reactionezi la stirea asta?

spital caloian brasov

249 raspunsuri la acest subiect

#1
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:06

Nu mi-a fost niciodata rusine sa spun ca-s romanca. Nici cand vizitand Grecia in 2001 ma intrebau ce tarif am, nici in Franta cand se uita la mine si se socheaza ca ce fel de romanca sunt eu cu ochii verzi. Nici cand in prima zi de lucru la Bruxelles un coleg flamand mi-a zis ... oa nu arati a tiganca, ce fel de romanca esti.  Ok, am fost socata, am avut o reactie, de la frustrare exprimata pana la explicat cu rabdare ce si cum e cu romanii.

Dar nu mi-a fost rusine. Nu am avut de ce. Nu aveam de ce sa ma simt eu rusinata sau nu stiu cum pentru ca ei sunt sclavii unor stereotipuri vandute de media.

Dar am vazut aseara la stirile romanesti cum a murit doamna Caloian, lasata sa plece in pijama si papuci din spital.  Am citit pe Gandul ca fiica doamnei a fost trimisa acasa si in timpul asta i-au lasat mama sa plece din spital ....in papuci si pijamale. A trecut printre oameni, pe strazi cu magazine, cu masini, a fost vazuta de oameni. Nici unul din oamenii aia nu au vazut-o, nu au oprit-o si nu au chemat politia, salvarea, nu au facut nimic ... a trecut ca o fantoma printre ei pana cand a murit pe camp de frig. Asa de indiferenti au ajuns romanii? Asa de ... cum poti spune?

Si acum pot spune ca mi-a fost rusine ca-s romanca, pentru ca romanii aia de care ziceam eu .. sunt generosi, sunt primitori si muncesc ca nebunii pentru familiile lor. Doar pe doamna Caloian n-a vrut nimeni s-o vada.

De ce ?

http://www.gandul.in...nimeni-13958522

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:21

Imi aduc aminte cum era propaganda comunista pe vremuri - vaiiii, in occident mor oameii pe strazi si nu se uita nimeni la tine.

Ce minciuna era asta.

Mi-e greu sa cred ca asta se poate intampla in tari civilizate.

din pacate.

Si eu am fost impresionata de aceasta stire. Si intristata.



#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:24

ralcat...din pacate, cel putin in Bucuresti , intersectiile si toate colturile de strada sunt pline de batranei...marea majoritate cersesc. unii doar stau si nu spun nimic, asteptand...altii iti bat in geamul masinii...e destul de greu sa iti dai seama daca vezi un batranel pe strada, in trening imbracat, ce e cu el...din pacate mafia cersetorilor, si-a dat seama ca batraneii scot bani buni, inmoaie inimi asa ca acum asta e cruda realitate...batranei peste batranei pe la fiecare colt de strada...

dupa parerea mea vina este a personalului auxiliar din spital, care i-a permis sa iasa pe usa spitalului neinsotita...

in rest...condoleante!



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:57

...e destul de greu sa iti dai seama daca vezi un batranel pe strada, in trening imbracat, ce e cu el...din pacate mafia cersetorilor, si-a dat seama ca batraneii scot bani buni, inmoaie inimi asa ca acum asta e cruda realitate...batranei peste batranei pe la fiecare colt de strada...

 

Da, exact asa este.

Adaug ca pe langa mafia cersetorilor sunt oameni in toata firea care-si trimit parintii batrani la cersit sau chiar batrani care cersesc pentru ei si toata ziua stau pe strazi.

In plus, este evident ca romanii traverseaza o perioada grea a istoriei lor si cel mai rau nu este ca sunt saraci sau bolnavi sau mintiti sau prostiti de politica pe care nu o inteleg, dar si-au pierdut sistemul de valori pe care-l aveau mostenit de la generatiile valoroase de inaintasi.

Cu ocazia asta a disparut compasiunea pentru semenii nostri, ca sunt straini sau neamuri, poti linistit sa crapi ca eu in vad de treaba mea.

Sunt constient ca suna a exagerare sau o extrema a generalizarii, e clar ca sunt si altfel de oameni, slava Domnului, insa un batran care se plimba senil pe strada nu mai este demult un semnal de alarma pentru (aproape) nimeni.

Imi pare rau.



#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 12:59

Stiu ca sunt peste tot in intersectii in Bucuresti multi batrani cersind, dar sunt convinsa ca au ceva haine de afara pe ei. Pe cand femeia asta era in pijama si in papuci. Nu era greu de imaginat ca poate e senila, poate e bolnava, poate nu stie de ea ... sa fie chemata o salvare. Nu era greu sa te gandesti ca e bunica ta cand o vezi.

Si sincer ... eu ca bucuresteanca prin nascare ... m-am gandit frate ... daca era in bucu pe bune ca nu ma miram asa tare, ca sunt recunoscuti bucurestenii pe post de uraciosi si caini de toata tara .... dar s-a intamplat in Brasov, si mai de mirare pentru mine.

Ce-o fi in sufletul familiei ... cata tristete, cata frustrare, nici nu-mi pot imagina cum m-as simti.



#6
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:16

ralcat , crede-ma ca nu sunt toti batranii intoliti...sunt si imbracati, si in trening si in pijama...etc

sunt multi batranei care efectiv iti inmoaie inima si aduc a bunicuti pentru care ai baga mana in foc ca intradevar nu sunt cersetori de profesie...eu una recunosc ca m-am lecuit cu mila, intruna din zile in care neavand  marunt sa ii dau unei bunicute, cu care de altfel ma intersectam cam la 2-3 zile,  m-a injurat... doar pentru ca nu i-am dat nimic...

deci cu mana pe inima spun...daca in gramada asta de oameni as fi vazut o bunicuta plimbandu-se, nu sunt tocmai convinsa ca as fi stiut ca nu e cersetor...

fiecare batranel vine cu tinuta si povestea lui...vorba ceea -mana care nu spune o poveste nu primeste-si uneori au povesti atat de credibile, incat cu greu faci diferenta....



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:24

Dar totusi nu se sesizeaza nimeni,politie,gardieni ca doar astia se fitiie si asa peste tot...cind vad batrini cersind?

 

Adica chiar nu-si pune nimeni intrebarea ca poate e ceva ...necurat acolo,poate sunt bolnavi si efectiv nu realizeaza ce fac?



#8
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:25

Irbo, eu te cred pe tine, cand povestesti despre intersectiile aglomerate din Bucuresti pe unde se inghesuie amaratii la cersit.

Dar eu revin asa ... ca moara stricata, ca femeia asta mergea pe strada in papuci de hartie, pe o strada in Brasov, nu intr-o intersectie mare... unde era umanitarea, acea ... faimoasa generozitate si inima aia calda a romanilor care nici macar n-au vazut-o ... Unde erau crestinii aia care au lasat-o sa moara de frig pe camp ... pana la campul ala nu a trecut pe langa nici un om? Pe mine nu conteneste sa ma socheze lipsa totala de ... suflet in intreaga poveste ... doctorita, infirmiera, taximetristii si toti anonimii pe langa care a trecut.

Cand citesti istoria tarii noastre afli ce puternic e poporul roman ca a rezistat mereu trecerilor turcilor, rusilor, polonezilor ... tuturor care au avut chef si noi am ramas aci ... crestini si baza Europei. Si vad ca ... saracia ne-a ingenuncheat si fix inima ne-a inghetat-o ...



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:30

Mai, sa stii ca oamenii imbracati bine nu prea storc multi bani de la lume... In general trebuie sa fii despuiat ca sa-ti iasa ceva cascaval! Cersetorii umbla desculti, in tricouri sau mai rau... Stai sa vezi mame cu bebelusi atarnati de tzatza, dezbracate si ele si copilul sau desculte pe lapovita. Asa se practica. Eu ma intreb, totusi, cum sa o externezi dupa ce ai resuscitat la ea 40 de minute, singura, de capul ei, fara un insotitor, ceva...


Editat de BlackCat4evR, 11 martie 2015 - 09:20 .


#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 13:39

Mai, sa stii ca oamenii imbracati bine nu prea storc multi bani de la lume... In general trebuie sa fii despuiat ca sa-ti iasa ceva cascaval! Cersetorii umbla desculti, in tricouri sau mai rau... Stai sa vezi mame cu bebelusi atarnati de tata, dezbracate si ele si copilul sau desculte pe lapovita. Asa se practica.

Stiu, ziceam ca vin din Bucuresti .. m-oi fi inmuiat de cand traiesc aici, unde toti cersetorii sunt imbracati, inclusiv romancele care cersesc cu copilu in brate ... au geaca pe el si cizme in picioare.

Dar citind descrierea ta BlackCat ... m-a socat cinismul afacerii si modul in care ne ingheata tuturor privirile de nu mai vedem omul ... vedem cersetorul, si iar imi amintesc de filmul Filantropica.





Etichetat si cu spital, caloian, brasov

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -