Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bai Diaspora, bai ...

diaspora psd

16 raspunsuri la acest subiect

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 15:08

La noi nu se pune problema de intors in tara [:)] copila vrea si ea sa emigreze cand va creste...dar in Romania merge cu placere...chiar ma intreba daca nu poate merge la scoala in Romania (asta pt ca aici au doar 5 sapt.de vacanta vara...)...

 

Am o prietena evreica, parintii ei au plecat din Bucuresti in Israel in anii 60...ea e nascuta in Israel si pana la 5 ani a vorbit si romaneste cu bunica ei...in povesteste ca iubeste mult Romania si limba romana...de cand ne cunoastem, vorbim doar in romana...ea nu mai vorbise limba insa de 40 de ani...si totusi, nu uitase tot...m-a impresionat cat de frumos vorbea de Romania...fusese doar de cateva ori in vizita, mai mult nu...imi spune ca atunci cand aude vorbindu-se romaneste, simte asa o bucurie in suflet...



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 15:10

ellinia, din familia mea, nu am pe nimeni plecat in strainatate.

 

Apoi, nu va mai mirati, ca ieri doar ce am vazut pe Net petitie "sa scoatem judetul Braila in afara Romaniei, ca de acolo vin o gramada de infractori". Mai avea si vreo 200 si ceva de semnaturi.

 

Gluma, negluma, indoctrinarea e mare, prostia, asisderea, lipsa de educatie, iar.



#13
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 11:28

Am vazut titlul topicului si m-am gandit ca am facut ceva rau si numai eu nu stiu :) Bine ca m-am linistit :)

Acum, serios, voua chiar va pasa de ce abereaza doamna cu sapca? Pai cum sa iau eu in serios o persoana care-mi spune sa merg in Ro si sa fiu somer acolo? Cum sa fiu somer? Daca inainte de-a apuca drumul strainatatii n-am fost o ora somer, de ce sa ma-ntorc acum fix in somaj? Apoi, ce stie domnia sa despre salariile de "mii de euro" din afara? Mii de euro, asa, din prima, fac tot cei care-i faceau si-n Ro. Unii din cersit, altii din munca la negru, de ne-a luat Occidentul la ochi pe toti din cauza unora certati cu cinstea. Mai rare cazurile norocosilor care chiar au sansa de-a semna un contract avantajos din prima. Restul o iau de la capat cu studiile, apoi isi pregatesc concursurile, pana la miile de euro e ceva drum de parcurs si ceva neuroni de biciuit, nopti de pierdut cu cartea-n mana, examene de sustinut. Si, poate, cate-un part-time alimentar, mai mult sau mai putin in legatura cu studiile si experienta. Cred ca mare parte din diaspora stie despre ce povestesc eu acum. Pana la salariul de mii de euro trebuie traversat desertul, stimata doamna pesedista!

In urma cu ceva ani, discursul doamnei cu sapca m-ar fi enervat. Acum reusesc sa ma detasez si sa-mi vad de-ale mele. As vrea sa-i transmit doamnei decat  ca miile de euro se obtin cu efort, muncind, nu aplaudand cine stie ce ticalos la reuniunea de partid, nu frecand scaunele la spectacole oferite gratuit de acelasi partid, nu spunand tampenii la microfonul unor publicatii penibile. Si i-as mai recomanda ceva: serviti, va rog, o tuica, se vede clar ca decat apa nu va prieste!



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 11:31

Infiorator este faptul ca doamna cu sapca nu iese de la wc-ul din curte ci este chiar in tribunele congresului PSD. Adica, e una mai acatari de-a lor. [fri]



#15
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 10 martie 2015 - 11:33

ellinia, din familia mea, nu am pe nimeni plecat in strainatate.

 

Apoi, nu va mai mirati, ca ieri doar ce am vazut pe Net petitie "sa scoatem judetul Braila in afara Romaniei, ca de acolo vin o gramada de infractori". Mai avea si vreo 200 si ceva de semnaturi.

 

Gluma, negluma, indoctrinarea e mare, prostia, asisderea, lipsa de educatie, iar.

Deocamdata, Selene, deocamdata! Timpul trece repede si maine-poimaine iti vei vizita copila aflata la studii in Strainezia :)

 

Cat despre petitie, pai romanii au timp de scris petitii, nu de munca...



#16
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 19 iunie 2015 - 15:53

    Același cuvinte ni le spunea cumnata/cumnatul ca nu este treaba noastră ce se întâmplă în România odată ce nu mai trăim acolo. Ca noi nu știu ce salarii de mii de lire avem iar ei se chinuie (secretară la primărie/ administrator la un cămin de copii, ambii de pe vremea lui Ceaușescu) .cred că așa le spune de la partid iar ei nu gândesc mai mult ca doar sunt legați de PSD pe viața.  

 

 

Ha ha ha , acum nu mai vorbim deloc, ca nu suntem de aceeași baricadă. 



#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2015 - 23:38

Oof... ce de prosti.... din pacate :(

Acuma serios,  cum !!????!! sa le chimbi mentalitatile astea comuniste... dar nici curat comuniste ca printre comunisti au mai fost si oameni deștepți sau vizionari...nici nu stiu cum sa cataloghez o astfel de mentalitate ca a doamnei respective.... pai stiti voi cata energie sa -si sustina aberatia are un prost??? Fara limite, dupa parerea mea!

 Am intalnit si eu oameni d-astia... care ma tot sacaiau cu sfaturi in apropierea votarii.... nu stiam cum sa scap de ei, pe bune, ajungeam sa le zic ce voiau sa auda numai sa ma lase in pace!!!

 

Oare ce avem de invatat de la oamenii astia? Ca au si ei un scop pe pamant, exista dibtr-un motiv....

 

 





Etichetat si cu diaspora, psd

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -