Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de religie - pro si contra / dezbare DC

religie dezbatere dezbatere dc

287 raspunsuri la acest subiect

#21
ad_b

ad_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 21:53

S-a uitat cineva ieri seara la TV (Realitatea) la o dezbatere despre religia in scoli - era dupa 11 noaptea? A venit si un preot, cred ca Necula il chema si printre altele, a spus ceva de genul: ca se pregateste ca in scoli ora de religie sa devina ora de catehism. Nu prea stiu exact ce a vrut sa spuna si daca am inteles eu bine. A remarcat cineva acest lucru?



#22
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 22:06

Da, eu m-am uitat si am remarcat.

Dar nu prea am inteles ce vrea sa spuna, ca oricum vorbea peste toti, de nu mai intelegeai nimic ... Si nu am putut intelege exact ideea lui.

Ceva ca parintii nu vor mai putea trage la raspundere pe nimeni pt ce se intimpla la ora de religie ....



#23
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 23:39

contra orei de religie daca as fi in romania din cate am citit nu mia placut deloc modul si cum se preda religia, o bila neagra pt BOR ca nu sia facut temele cum trebuie,

prefer ore de etica si morala sau istoria religiilor dar nu religie,

catehism inseamna invatatura religiei ortodoxe din cate stiu



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 04:36

Aici sunt la scoala primara ore de etica si cultura religioasa, in fapt de istoria religiilor. La clasele mici constau in povestioare super simple, dar cu un talc, o morala. La clasele mai maricele, a 5 a, a 6 a (fac parte tot din primar aici) invata mai mult despre marile religii, nu doctrinar filosofic, mai mult traditii, cutume, ritualuri, nume de divinitati, etc. Orele nu sunt optionale. Daca ar fi, as fi pro.
Dupa cum relatati voi ca se desfasoara orele de religie in Ro, nu as inscrie copilul acolo la astfel de ore.

Andreeaaugust, de ce e SF istoria religiilor la clasele primare? La varsta asta se pot construi bazele unor valori precum toleranta, acceptarea, deschiderea spiritului spre alte culturi, obiceiuri. Asta e f important pentru ca tot mai multe tari sunt sau devin multiculturale.

Sunt ortodoxa dar nu as da copilul la ore de catehism ortodox la scoala. Nu e locul pentru asa ceva, la biserica e.

Editat de Fleurdelise, 06 martie 2015 - 04:39 .


#25
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 08:25

La pro tv era un tatic care zicea ca fiicei sale de 12 ani i s-a spus la ora de religie ca daca o sa faca avort pe lumea ailalta o sa-si manance copilul. Fetita avea cosmaruri in fiecare seara... 



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:29

E adevarat ca s au cheltuit 820 milioane lei vechi pt aceste formulare , bani dati de Min.Educatiei ???

 

WTF. Romania statul laic, in sate se darama la propriu scolile si nu se face nimic si se investesc sume enorme in asa ceva ???

 

Wtf, Romania ?

 

[alcool] [alcool] [alcool]



#27
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:36

Da, probabil, pentru ca procedura a fost sa dea tuturor parintilor cerere, nu s-au printat cand a fost nevoie, asa cum era normal - sa mearga parintele la secretariat sa ia cerere s-o faca.

Sau si mai normal, asa cum am facut-o noi, cei care am facut cerere de retragere, printata acasa.

Cata ipocrizie.



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:36

Si articcolul:

http://activenews.ro...cr_1888981.html



#29
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 09:43

Mai, eu sa mor si n-o inteleg pe asta cu 'trebuie sa mearga la ora de religie sa invete valorile morale'! In primul rand au ora de Educatie civica, iar in al doliea rand (si cel mai important) - religia ne face buni?! Eu sunt atee, dar pe bune ca fiu-miu a invatat de la noi ateii aceleasi valori morale trambitate de biserica. Chiar mai mult: toleranta o vad mult mai mare la noi fata de subiecte tabu, gen casatoriile homosexuale, de exemplu (pentru ca nu o consideram focul iadului). Mi se pare chiar ilar sa fii bun pentru ca altfel te bate Dumnezeu/ajungi in iad etc...



#30
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 11:28

Eu am semnat cererea de inscriere de gura baiatului (clasa a treia): ca toti copiii merg si vrea si el.

Cred ca totul tine de profesor, asa ca, la inceput e o loterie. Daca stii profesorul si e in ordine, nu-i unul din asta indoctrinat, e bine, dar, daca le spune ca-i va bate Dumnezeu, in mod cert l-as retrage si in timpul anului, nici n-as sta pe ganduri.

 

Strict la subiect, nu sunt de acord cu obiectul "Religie" in scoala. Cultura religioasa in care sa-i invete despre toate religiile, sau cum sa fie toleranti cu oamenii si celelalte religii. Nu sunt de acord sa-i puna sa se roage in clasa, sau sa-i intrebe daca merg la biserica, daca postesc, etc. Astea sunt lucruri ce tin de intimitatea familiei.





Etichetat si cu religie, dezbatere, dezbatere dc

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -