Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de religie - pro si contra / dezbare DC

religie dezbatere dezbatere dc

287 raspunsuri la acest subiect

#261
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:09

La noi, ora de religie este ora a 2-a. Fetita mea este singura care nu face religie - cel putin pana acum. Am solicitat sa i se permita sa participe la ora clasei paralele si i s-a permis. Dar s-a intamplat si sa uite invatatoarea sa ii spuna sa mearga in clasa paralela. Acum face singura asta, s-a obisnuit.



#262
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:13

Rufus,  eu nu m-am suparat, iar la intrebarea ta, cu ce sa se predea la ora de religie in Romania las fetele din Romania sa raspunda [flo2] [flo2] 

 

La cea cu "cati anume dintre cei inscrisi nu voiau", ti-am spus ce cunosc eu. Personal eu cunosc cateva cazuri. Doi copii crescuti intr-o familie de atei care s-au dus la ora de religie pentru ca alternativa era sa ramana pe coridor. Copil botezat in religia ortodoxa, dar retras de la ora de religie, pentru ca parintele nu a vrut ca el sa afle la scoala ca copiii vecinilor, maghiari catolici, sunt de fapt pagani, si ca bunica lui, "pocaita" (trecuta la penticostali) va arde in iad, deoarece religia ei e "gresita" . Parintilor li s-a spus ca scoala nu poate asigura supraveghere pentru copil. De asemenea, copil ai caror parinti nu tin de nici o credinta anume (nu si-au botezat copiii, nu s-au casatorit la biserica) care a fost luat "cu restul clasei" la ora de religie pentru ca nu au semnat ca NU DORESC - desi, asa cum au mai spus si alte fete, formularul era de inscriere la ora de religie, nu de "vreti sau nu vreti".

 

Dar si daca ar fi fost UN SINGUR COPIL al carui drept a fost incalcat - tot trebuia luat atitudine. Pentru ca si acel copil are aceleasi drepturi la fel ca si ceilalti. Si sunt mai multi...

 

Nu am folosit cuvantul "a catehiza" ca insulta. A catehiza inseamna a preda/a invata niste persoane doctrinele unei religii. Atata timp cat asta se face la ora de religie, inseamna ca se face catehizare. Sau mai nou "a catehiza" e cuvant cu conotatie negativa? Intreb foarte serios,  pentru mine "a indoctrina" are mai mult conotatie negativa, de aceea am evitat sa il folosesc. Daca da, cer scuze, nu am vrut sa jignesc.

 

Si cu asta, chiar ca ma retrag din discutie [flo2]


Editat de DarkBendis, 30 martie 2015 - 13:23 .


#263
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:16

Rufus, de cateva pagini ne tot explici cum toti care nu sunt de acord cu ora de religie si nu au copiii inscrisi nu au dreptul sa comenteze despre programa  (ceea ce eu nu cred ca este corect, pt ca daca as fi ascultat, eu, ca parinte si s-ar umbla un pic la programa, poate mi-as lasa si eu copilul la ora. In plus, ai gresit mai sus cand ai spus "ora de ortodoxie" , in oferta educationala este "ora de religie", nu scrie nicaieri ca e musai de ortodoxie). Si ne mai spui cum mint toti cei care spun ca ai lor copiii nu au alternative, ca mint cei care spun ca stau copiii pe hol sau ca trebuie sa ii ia acasa, ca tot mint, numai cei care isi lasa copiii la ora fac f, bine. Asta am inteles eu (si cred ca nu sunt singura care am inteles ca asta tot spui, urmarind si celelalte postari la subiect). 

 

eu inteleg ca nu te opui, dar atunci spune "f, bine! sunt de acord, sa ofere scolile alternative", nu sa te certi cu toti cei care nu spun ca tine, sa ne arati cum mintim toti si apoi sa vii cu replica  "cum ai pretentia sa se poata purta o conversatie corecta cu cei care fac ca tine?"  - care fac ca mine cum?! Ce am facut?! Am zis ca vreau alternativa? E asa nasol sa am pretentii de egalitate in drepturi pt copilul meu ?... deci, din nou intreb "cei care fac ca mine ...ce!? 

 

Laura, postarea ta contine, ca si cea dinaintea ei, gandurile tale pe care insisti sa spui ca le-am pronuntat eu. O sa spun doar ca si la ramiris: nu am ce comenta la asa ceva. Deci de raspuns...nici vorba.

Am retinut insa ceva spre sfarsit, vrei musai sa spun "da sunt de acord sa ofere scoala alternative ore de religie". M-am convins ca ai citit cam pe sarite (probabil doar ce ai vrut), pentru ca am spus asta de mai multe ori si sub diferite forme.

Asa ca fac o declaratie: "da, sunt de acord ca cei ce nu fac ora de religie sa aiba o alternativa la aceasta, sa fie liberi la ora aia sau ce altceva doresc parintii."

Ia sa vedem...ce interpretare mai dai si la asta?

 

Nu, este la fel de grav si eu una nu mi-as da copilul la o scoala unde nu poate face ora de sport. Din fericire, scoli fara sala de sport sunt foarte, foarte putine. Scoli fara nici o alternativa (nu numai de spatiu) la ora de religie sunt ..... cam toate? 

 

Eh...asta e...eu n-am avut norocul asta cu sala de sport si, desi probabil ca as fi putut duce copilul la alta scoala cu sala de sport (facand un fals, ceva prin acte, cum se poarta pe la altii) am pus in balanta alte aspecte si s-a inclinat spre scoala asta. Nu ma plang. Cat despre cate sunt cu/fara sala de sport si cate cu/fara sali pentru ne-religie, o dai iar in statistici care cam...nu exista.



#264
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:23


Nu am folosit cuvantul "a catehiza" ca insulta. A catehiza inseamna a preda/a invata niste persoane doctrinele unei religii. Atata timp cat asta se face la ora de religie, se numeste catehizare. Sau mai nou "a catehiza" e cuvant cu conotatie negativa? Intreb foarte serios,  pentru mine "a indoctrina" are mai mult conotatie negativa, de aceea am evitat sa il folosesc. Daca da, cer scuze, nu am vrut sa jignesc.

 

 

 

Nu, nici vorba, nu are sens insultator.

Este insa folosit in subiectul asta nu o data ca echivalent al indoctrinarii, ceea ce este o insulta.

De asemenea, este folosit ca o acuza ca si cum la ora de religie ortodoxa nu asta ar trebui sa se intample.

 


 

Dar si daca ar fi fost UN SINGUR COPIL al carui drept a fost incalcat - tot trebuia luat atitudine. Pentru ca si acel copil are aceleasi drepturi la fel ca si ceilalti. Si sunt mai multi...

 

 

Asta e un adevar, am vrut mai devreme sa spun asta, dar credeam ca e de la sine inteles.

Dar asta dupa mine nu inseamna sa-ti bati joc de ceilalti, doar pentru ca la ei e in regula si la tine, din pacate, inca nu.



#265
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:24



Cat despre cate sunt cu/fara sala de sport si cate cu/fara sali pentru ne-religie, o dai iar in statistici care cam...nu exista.

 [:)] tu zici ca daca nu ai vazut /auzit tu direct, inseamna ca nu sunt cazuri de copii care stau pe hol la ora de religie. Dar ma acuzi pe mine ca nu stiu cate scoli fara sala de sport sunt, pt ca nu exista statistica.  Pot sa te asigur ca in Piatra Neamt toate scolile generale au sali de sport. Toate!  

Cu siguranta ca la scolile din sate situatia nu este la fel. Dar tu vorbeai de Bucuresti, eu de targul meu .. 



#266
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:31

Rufus, din felul in care te-ai exprimat in mesajul la care ti-am raspuns, eu am inteles ca tu nu crezi ca invatarea credintei prin intermediul orei de religie poate duce la indoctrinare.

 

Eu sunt convinsa ca poate.

 

 

 

 

Da, este adevarat, nu cred asta.

Am exemplul copiilor mei, pe care ocazional i-am dus si la biserica, merg si la ora de religie...fetele mari nu au credinta mea, nu se sfiesc sa mi-o spuna si sa-mi si explice de ce au atitudinea asta.

Nu ma deranjeaza.

 

mie indoctrinarea mi-a adus pierderea unei prietene foarte bune si este pe cale sa ma indeparteze de inca o persoana.

 

 

 

Selene...sa nu te superi, insa asta este o afirmatie tare urata si in nici un caz "prieteneasca".

Prietena ta a ales un altfel de viata, unul pe care nu-l intelegi si, dintr-un motiv sau altul, v-ati indepartat. E normal sa fii suparata, dar nu e normal sa consideri ca indepartarea e din cauza ei. De ce nu e din cauza ta?

Cred ca n-ar trebui sa cauti motive si sa atribui vina. Eu asa gandesc.



#267
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:35

 [:)] tu zici ca daca nu ai vazut /auzit tu direct, inseamna ca nu sunt cazuri de copii care stau pe hol la ora de religie.

 

Sper ca n-am spus asa ceva...

Dar cu siguranta am spus ca e greu de crezut asa ceva, fiind si ilegal.

Pentru cazurile care totusi ar exista, sper sa se rezolve cat mai curand.



#268
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:38

 la ora de religie ortodoxa nu asta ar trebui sa se intample.

 

Dar nu asa se numeste materia. Nu religie ortodoxa, ci religie!!!

Dar cei 90% au transformat-o de fapt in MATERIA religie ortodoxa.

 

Fetita catolica din clasa lui fi-miu nu poate studia religia la scoala pt ca nu exista preot catolic in scoala.

Trebuia insa sa asiste la ora de religie ortodoxa.



#269
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:46

Dar nu asa se numeste materia. Nu religie ortodoxa, ci religie!!!

Dar cei 90% au transformat-o de fapt in MATERIA religie ortodoxa.

 

Fetita catolica din clasa lui fi-miu nu poate studia religia la scoala pt ca nu exista preot catolic in scoala.

Trebuia insa sa asiste la ora de religie ortodoxa.

 

Daca vorbim, trebuie sa o facem despre acelasi lucru, nu unul hais si altul cea.

Materia despre care vorbesc eu, cea pe care am mentionat-o in cererere, cea de care se discuta aici ca e ingrozitoare si indoctrineaza se numeste ora de religie ortodoxa, nu ora de religie.

Ce alte ore de alte religii mai sunt, nu cunosc.

Varianta perfecta ar fi sa existe posibilitatea ca unicul copil de religia...oricare sa aiba posibilitatea sa studieze.

Nu exista varianta perfecta.

Ce facem? Ii improscam de ciuda cu noroi pe ceilalti, doar pentru ca au varianta perfecta? Ca sa fie toti egali?

De ce s-a transformat topicul asta din "ora de religie" in "hai sa dam cu parul in religia ortodoxa", nu-mi imputa mie.



#270
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:51

Ce facem?

Le oferim alternativa, scoala sa binevoiasca sa faca un efort ( nu presiuni ) si tratam totul cu normalitate.

Despre asta tot vorbim. De asta sint multi revoltati, ca li s-a bagat tuturor pe git religia ortodoxa de fapt.





Etichetat si cu religie, dezbatere, dezbatere dc

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -