Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de religie - pro si contra / dezbare DC

religie dezbatere dezbatere dc

287 raspunsuri la acest subiect

#251
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:34

Ooofff. Revin, cu un pic de intarziere ca am avut si eu de lucru, era sa intarzii la intalnirea cu o clienta.

 

Deci:

CATEHIZÁ, catehizez, vb. I. Tranz. (Înv.) A învăța pe cineva catehismul (1) sau, p. ext., dogmele religiei creștine; a catihisi. – Din ngr. katihísa, (aor. lui katihó), fr. catéchiser.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de valeriu | Semnalează o greșeală | Permalink

 (http://dexonline.ro/...itie/catehizare)

 

In cei 90% intra si acei copii care sunt nevoiti sa se duca la ora de religie deoarece singura alternativa care li se ofera este de a sta pe coridor. Faptul ca tu nu cunosti pe nimeni nu inseamna ca nu sunt, deoarece numai eu cunosc personal cateva cazuri, prietene bune. Care nu ma mint. Si ca mine, mai sunt destui. Deci vorbim de copii siliti sa participe la o ora pe care in mod normal nu ar frecventa-o. O ora la care li se spune ca religia lor este gresita si incorecta, sau, in cazul amicei mele atee, li se spune ca faptul ca nu au o religie ii face sa fie pacatosi si demni de dispret.  Tu ai fi de acord ca al tau copil sa asiste la o ora unde i se spune ca va ajunge in iad pentru ca nu crede ceea ce cred colegii lui? Sau ca parintii lui vor arde in flacari o vesnicie pentru ca nu apartin religiei profesorului care preda? Sau mergem pe "eu nu am auzit sa se intample asa ceva, deci asta nu se intampla?" Chiar nu e nimic neinregula aici?

 

Oricum, eu mi-am spus punctul de vedere. Tot ce pot e sa ma bucur ca al meu copil de 6 ani merge la o scoala unde da, studiaza religia in asa fel ca si el si toti colegii lui (crestini catolici, protestanti, penticostali,  dar si musulmani, sikh, neo-pagani, budisti - si asta doar la el in clasa, 25 de copii)  sa se simta inclusi, egali, fericiti, si multumiti cu alegerile lor si ale familiei lor.

 

Ooo...daaa...asta-i ca aia "m-am cununat, am botezat ca nu puteam face altfel din vina rudelor" acum e "nu vreau sa faca copilul religie, dar n-am ce sa fac cu el asa ca l-am inscris".

O fi, nu zic...ai tu vreo informatie cat anume din cei inscrisi de fapt nu voiau?

Ai si vreo informatie cati din cei 10% neinscrisi nu s-au dus nu pentru ca nu vor ora aia de religie, ca le pute, ci pentru ca pur si simplu sunt de alta religie, pentru care scoala nu ofera cursuri/profesor?

Poate avea, in general vorbind, cineva vreo situatie cat de cat reala a fenomenului, in afara de cei cativa care efectiv traiesc asta si cei mai multi care "au ei cateva prietene bune"? Stiu ca te superi pe mine si imi pare rau...dar eu la subiectul asta doar astfel de "dovezi" am vazut.

Vad ca ai dat definitia din DEX, multumesc, dar o gaseam si eu. Intrebam doar in ce sens o foloseai tu asa de acuzator, ca mie mi se pare simplu, ce altceva ai vrea (pana s-o schimba, daca se va schimba vreodata) sa se faca la ora in care structura este despre ortodoxism? Nu sa ti se vorbeasca despre ortodoxie?

Intrebare fara raspuns...



#252
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:40

 

Ai si vreo informatie cati din cei 10% neinscrisi nu s-au dus nu pentru ca nu vor ora aia de religie, ca le pute, ci pentru ca pur si simplu sunt de alta religie, pentru care scoala nu ofera cursuri/profesor?

 

 

Pai Rufus, noi care scriem aici ca avem copii retrasi si de ce cred ca suntem mai mult de 10% dintre participantii la topic (daca stau sa numar). Si cu toate astea ori treci peste ce spunem ori ne tot zici ca e din auzite, ca nu stim sigur, ca majoritatea de +90% vrea.

 

Acum nu stiu de ce e asa important pentru tine sa ne arati ca nu facem parte din majoritate. Eu zic sa faca majoritatea un referendum, sa transforme statul laic in stat crestin-orthodox si gata.

Pana una alta scolile publice trebuie sa ofere aceleasi conditii tuturor copiilor. Face copilul tau optionalul religie ortodoxa? Perfect. Ce optional I se ofera copilului meu in compensare? Pai ia sa vedem... NIMIC?

Despre asta e vorba.



#253
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:42

Rufus, profii de religie si clasa (spatiul) unde se desfasoara ora sunt platiti din bani de la stat, adica bani din taxele si impozitele platite si de tine si de mine. De ce este corect ca al tau copil sa beneficieze de spatiu si profesor, iar al meu, sa beneficieze de .. nimic ?

 

Laura, o sa apelez la un cliseu. Deci te inteb: unde ai vazut ca am pomenit vreodata ca e corect ca ai tai copii sa nu beneficieze de ceea ce beneficiaza ai mei?

Unde am scris, spus (ca tu m-ai si auzit, nu numai citit) asa ceva?

Si acum fara cliseu: daca alegi sa ma jignesti sugerand ca eu, cel ce doresc ora de religie pentru copii mei, ma impotrivesc ca ceilalti sa aiba clasa, profesor pentru alte activitati, desi nici nu mi-a trecut prin cap sa fac asta, dar sa fi facut...cum ai pretentia sa se poata purta o conversatie corecta cu cei care fac ca tine?

Cum?



#254
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:46

Laura, o sa apelez la un cliseu. Deci te inteb: unde ai vazut ca am pomenit vreodata ca e corect ca ai tai copii sa nu beneficieze de ceea ce beneficiaza ai mei?

Unde am scris, spus (ca tu m-ai si auzit, nu numai citit) asa ceva?

Si acum fara cliseu: daca alegi sa ma jignesti sugerand ca eu, cel ce doresc ora de religie pentru copii mei, ma impotrivesc ca ceilalti sa aiba clasa, profesor pentru alte activitati, desi nici nu mi-a trecut prin cap sa fac asta, dar sa fi facut...cum ai pretentia sa se poata purta o conversatie corecta cu cei care fac ca tine?

Cum?

 

Nu te impotrivesti dar nu ti se pare anormal si gasesti justificari (nu e spatiu, nu sunt "cadre", etc).

Si eu am citit pritnre randurile tale fix ca Laura "n-ati vrut relige, deh, asumati-va consecintele".



#255
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:54


Pana una alta scolile publice trebuie sa ofere aceleasi conditii tuturor copiilor. Face copilul tau optionalul religie ortodoxa? Perfect. Ce optional I se ofera copilului meu in compensare? Pai ia sa vedem... NIMIC?

Despre asta e vorba.

 

Pardon, nu doar despre asta e vorba.

Daca doar asta ar fi, punctele de vedere ar fi comune.

Din pacate, in mare parte este vorba de continutul orei de religie, pe care majoritatea celor ce nu o doresc o "diseca" cu ce-i vine la gura si de fenomenul de "indoctrinare" ce se petrece cu copiii, acolo unde pe cei ce se pronunta astfel nu-i intereseaza de fapt ce se intampla. De asta tot intreb: de ce atata interes/zbatere pentru ceva ce nu doresti/nu te intereseaza?

Discutia cu majoritatea am adus-o nu sa ma situez eu in mijlocul ei, caci nu-mi confera avantaje nebanuite de tine. Am adus-o in prin plan sa spun ca e greu sa crezi pe cineva ca un fenomen se intampla "peste tot" si "foarte des" cand de el vorbeste o minoritate. Iar din minoritatea aia unora li s-a intamplat in mod real iar ceilalti au auzit de la primii.



#256
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:56

Laura, o sa apelez la un cliseu. Deci te inteb: unde ai vazut ca am pomenit vreodata ca e corect ca ai tai copii sa nu beneficieze de ceea ce beneficiaza ai mei?

Unde am scris, spus (ca tu m-ai si auzit, nu numai citit) asa ceva?

Si acum fara cliseu: daca alegi sa ma jignesti sugerand ca eu, cel ce doresc ora de religie pentru copii mei, ma impotrivesc ca ceilalti sa aiba clasa, profesor pentru alte activitati, desi nici nu mi-a trecut prin cap sa fac asta, dar sa fi facut...cum ai pretentia sa se poata purta o conversatie corecta cu cei care fac ca tine?

Cum?

 

 

Rufus, de cateva pagini ne tot explici cum toti care nu sunt de acord cu ora de religie si nu au copiii inscrisi nu au dreptul sa comenteze despre programa  (ceea ce eu nu cred ca este corect, pt ca daca as fi ascultat, eu, ca parinte si s-ar umbla un pic la programa, poate mi-as lasa si eu copilul la ora. In plus, ai gresit mai sus cand ai spus "ora de ortodoxie" , in oferta educationala este "ora de religie", nu scrie nicaieri ca e musai de ortodoxie). Si ne mai spui cum mint toti cei care spun ca ai lor copiii nu au alternative, ca mint cei care spun ca stau copiii pe hol sau ca trebuie sa ii ia acasa, ca tot mint, numai cei care isi lasa copiii la ora fac f, bine. Asta am inteles eu (si cred ca nu sunt singura care am inteles ca asta tot spui, urmarind si celelalte postari la subiect). 

 

eu inteleg ca nu te opui, dar atunci spune "f, bine! sunt de acord, sa ofere scolile alternative", nu sa te certi cu toti cei care nu spun ca tine, sa ne arati cum mintim toti si apoi sa vii cu replica  "cum ai pretentia sa se poata purta o conversatie corecta cu cei care fac ca tine?"  - care fac ca mine cum?! Ce am facut?! Am zis ca vreau alternativa? E asa nasol sa am pretentii de egalitate in drepturi pt copilul meu ?... deci, din nou intreb "cei care fac ca mine ...ce!? 



#257
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 12:59

Nu te impotrivesti dar nu ti se pare anormal si gasesti justificari (nu e spatiu, nu sunt "cadre", etc).

Si eu am citit pritnre randurile tale fix ca Laura "n-ati vrut relige, deh, asumati-va consecintele".

 

Aha, deci daca am spus ca Ana n-are sala de sport, ca si pe aia amenajata in scoala (din sali de clasa) au luat-o pentru clasele zero, inseamna ca le gasesc justificare, nu?

Deci e un fapt real: nu are sala de sport. E o constatare.

La fel cum spun ca nu au clasa libera sa stea copiii care nu fac religia.

Despre ce justificare vorbesti?

E mai grav ca n-au clasa pentru alternativa la religie decat sala de sport sau spatiu de lectura in biblioteca?

De ce?



#258
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:01

 

Si eu am citit pritnre randurile tale fix ca Laura "n-ati vrut relige, deh, asumati-va consecintele".

 

Ramiris...sincer nu prea am replica la afirmatia asta.

Nu am.



#259
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:04

E mai grav ca n-au clasa pentru alternativa la religie decat sala de sport sau spatiu de lectura in biblioteca?

 

Nu, este la fel de grav si eu una nu mi-as da copilul la o scoala unde nu poate face ora de sport. Din fericire, scoli fara sala de sport sunt foarte, foarte putine. Scoli fara nici o alternativa (nu numai de spatiu) la ora de religie sunt ..... cam toate? 



#260
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:04

Rufus, din felul in care te-ai exprimat in mesajul la care ti-am raspuns, eu am inteles ca tu nu crezi ca invatarea credintei prin intermediul orei de religie poate duce la indoctrinare.

 

Eu sunt convinsa ca poate.

 

Nu stiu ce anume va trai copilul meu pe parcursul vietii din partea indoctrinatilor, mie indoctrinarea mi-a adus pierderea unei prietene foarte bune si este pe cale sa ma indeparteze de inca o persoana.

 

Am cunoscut, virtual sau nu, mai multi indoctrinati religios - toti erau ortodocsi. Nu am putut discuta normal cu niciunul despre religie.





Etichetat si cu religie, dezbatere, dezbatere dc

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -