Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gemenii: intrebari, raspunsuri si provocari

gemeni bebelusi gemeni

8 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 11:17

Gemenii: intrebari, raspunsuri si provocari pentru parinti de bebelusi gemeni

A avea gemeni sau, mai exact, a creste gemeni, este cu siguranta o provocare pentru orice parinte, indiferent de cat de multa experienta are in cresterea copiilor. Si asta nu doar pentru ca practic totul se multiplica cu doi, ci si pentru ca a fi parinte de gemeni presupune si a invata cum sa gestionezi o relatie intre doi copii care, pe cat de mult seamana intre ei, pe atat de mult difera, fiecare fiind, in fond, o individualitate unica. iAta o serie de intrebari, raspunsuri si provocari ...

 

mama-gemeni-mare.jpg



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 11:18

Intrebare pentru norocosii parinti de gemeni : Intre gemeni exista intotdeauna un dominator si un dominat?



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:03

interesant articolul , chiar daca nu sunt de acord cu toate ideile din el[:)].

 

Ca sa raspund la intrebare, nu intotdeauna. Cand erau mici, din cauza diferentei de gabarit (fata mea a fost mereu mai mica, mai firava decat baiatul), a dezvoltarii motrice si de limbaj mai rapide a baiatului, parea ca el e seful. In timp insa lucrurile s-au echilibrat si acum sunt amandoi caposi si sefi, nu mai incap in casa de cat de sefi sunt amandoi [batcap]  ...   Bianca are tendinta de a-l lua de sus pe Rares, il ataca prin ton si vorbe, Rares nu se lasa mai prejos in atitudine, asa ca momentan sunt intr-o etapa de "berbecuti care isi incerca taria cornitelor" , nici unul din ei nu se lasa dominat.  Cand ajung sa colaboreze, sunt insa o echipa grozava. 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 13:05

intotdeauna m-au fascinat gemenii iar parintii de gemeni sunt niste super parinti :)



#5
MihaPopescu

MihaPopescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 14:39

Ca sa fiu sincera, in ultima vreme m-am tot intrebat daca pentru a face gemeni trebuie sa ai o predispozitie genetica (gen alte cazuri in familie, etc.) sau nu are nici o legatura cu genetica... Stie cineva raspunsul, oare?



#6
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 20:50

Ca sa fiu sincera, in ultima vreme m-am tot intrebat daca pentru a face gemeni trebuie sa ai o predispozitie genetica (gen alte cazuri in familie, etc.) sau nu are nici o legatura cu genetica... Stie cineva raspunsul, oare?


Bineinteles ca are de a face cu ereditatea, varsta tot mai inaintata a femeilor la care devin mame si mai ales cu tehnicile de reproducere asistata.

#7
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 21:50

Eu am o sora geamana :) suntem identice. A existat cumva un dominant, in sensul ca sora mea lua conducerea de cele mai multe ori in copilarie, pana spre adolescenta, chiar, iar eu profitam din plin. De pilda, ea era cea care ii cerea mamei voie sa mergem la "bairam" :)), ea facea aranjamentele etc. Am ajuns la un moment dat la "performanta" sa nu mai vorbesc deloc nici acasa nici in vizite, in ideea in care gemanuta mea era mult mai vorbareata si raspundea pentru amandoua. Eu, intre timp aveam timp sa meditez. :)) Pana s-au speriat ai mei ca raman muta si m-au dus la doctor, moment in care m-am speriat eu si mi-am revenit. 

De dezvoltat ne-am dezvoltat normal ambele si ne iubim in continuare enorm, chiar daca ea nu mai locuieste in tara de foarte multi ani si ne vedem destul de rar. 



#8
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 07:28

Fetita e oarecum dominatoare, dar ea (aproape) il domina si pe fratele mai mare (care nu e cu mult mai mare). Insa nu e mereu la fel, sunt perioade si perioade, si la noi fiind trei se schimba continuu raportul nu doar intre ei dar si cu fratele mai mare. Iar baietelul chiar daca aparent e dominat de sora lui, are propriile modalitati de a atrage atentia, de a iesi in evidenta, de a obtine ce isi doreste.



#9
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 11:46

Ca sa fiu sincera, in ultima vreme m-am tot intrebat daca pentru a face gemeni trebuie sa ai o predispozitie genetica (gen alte cazuri in familie, etc.) sau nu are nici o legatura cu genetica... Stie cineva raspunsul, oare?

Se pare ca gemenii proveniti din celule diferite este intr-adevar pe baza genetica.
Un alt factor este varsta mamei, la care dupa 35 se pare ca ii creste "riscul" sau "sansa" de a deveni mama de gemeni.
Noi suntem pe ultima suta de metrii si vin pe lume, si desi nu sunt identici nu avem nici in familie, nu este nici FIV. E doar poate faptul ca am intr-adevar 35...



Etichetat si cu gemeni, bebelusi gemeni

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -