Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#961
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 15:01

Nikro,încearcă si ia exemplul soțului, asa soacră am si eu și nici nu știe ca mai așteptăm un bebe. Inainte ascultam tot ce spunea chiar dacă nu îmi convenea si după discuții îi spuneam si soțului (tot eu cadeam rau ca nu trebuia să o ascult) ,acum nu mai tac și îi spun ce nu îmi convine. 

Anul trecut după ce s-a intamplat (nefericitul incident) m-a sunat, am vorbit câteva minute după care mi-a urat sarcină /naștere ușoară. 

 

 Nu mai pune totul la suflet și bucurate cat mai mult de bebelina  [flo2]



#962
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 15:06

Nikro,încearcă si ia exemplul soțului, asa soacră am si eu și nici nu știe ca mai așteptăm un bebe. Inainte ascultam tot ce spunea chiar dacă nu îmi convenea si după discuții îi spuneam si soțului (tot eu cadeam rau ca nu trebuia să o ascult) ,acum nu mai tac și îi spun ce nu îmi convine. 

Anul trecut după ce s-a intamplat (nefericitul incident) m-a sunat, am vorbit câteva minute după care mi-a urat sarcină /naștere ușoară. 

 

 Nu mai pune totul la suflet și bucurate cat mai mult de bebelina  [flo2]



#963
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 15:15

Buna

 

Ei astazi am avut iar activitate la Synevo...adica iar analize:()))) cotizez cam des la ei..dar ce sa fac:))))

 

Nu am prea avut timp sa  mai scriu dar v-am citit:))p

Sa o luam in ordine.. Rahella..aveam 10 saptamani... dar nu conteaza cat era de mare sau de mic.. parerea mea...simtirile sunt cam la fel:)) si cu siguranta nu voi uita niciodata..

Nu stiu daca este vorba doar de  experienta de anul trecut ci cred ca tine si de fire si de experienta de viata acumulata pana acum....si nu o spun cu rautate...ci o sa intelegi si tu cam peste 10 ani:))) sau nu..depinde de ce iti ofera viata:)) Eu iti doresc din suflet sa nu ai parte de experiente marcante...eu am avut cateva, dar am trecut peste si acum le-am ratacit prin ganduri:) si sper sa iti pastrezi optimismul

Nu inseamna ca nu sunt si eu optimista dar mai degraba as spune despre mine ca am o doza mai mare de pragmatism:)) 

Misha..inteleg perfect prin ce treci..la fiecare eco...si mie mi se inampla la fel..dr meu zice ca sunt transfigurata..el ma cunoste dinainte..si stie cum eram..si cum. sunt la controale..nu va mai spun de tensiune...creste instant:)) de am ajuns la cardiolog...deci te inteleg...Nu imi e teama pentru mine.....chiar deloc...dar bebelina sa fie sanatoasa...si e un stresf mare..si cu injectiile astea Clexane...ooffff..greu:))

Stiu carpteva persoane care au facut si copilasii sunt super ok...:)) deci cred ca noi suntem un pic defecte ca ne tot gandim si studiem:)) ar fi asa buna o doza de ignoranta....mmmdaca s-ar gasi la Mega..as cumlara ceva:))))

 

Eu acum sunt in razboi declarat cu farmaciile si cu Sanofi....cei care importa Clexane...Mi se pare de-a dreptul idiotenie...sa nu gasesti acest tratament...farmacistele il " opresc" pt diverse persoane...iar in depozit nu se gaseste....Eu nu il iau cu reteta, gratuita...pt ca nu prea am chef sa alerg pe la medicul de fam ....dar chiar si asa...cu bani..nu il gasesc.... acum imi fac depozite...ca la nebuni...Ala de 0,6 ml imi face vanatai...e acul mai mare si merge fff greu...imi vie sa bat pe cineva...nu ii mai suport!!!..

 

Nikro...eu credeam ca soacra mea e cam tampitica..dar a ta intrece orice gluma....daca eram eu in locul tau..zbura de mult...zbura la propriu...nu imi mai calca pragul....niciodata..nu as fi putut tolera asa comportament....Sper ca ripostezi si ii zici ca e nebuna si sa isi tina gura...Ca astea daca te vad fata buna..ataca si mai tare:)) cred ca e vreun hormon care se declanseaza la nasterea de baietei:)))) fara suparare mamicilor de baietei:)))... joke:))

 

cred ca am racit...ma dare in gat..si imi curge nasul..o fi de la aerul condtionat...mmm sau de aseara...cand a fost cam frig...cand veneam sree casa... sper sa treca:))

 

Eu astept morfologia de trim 2 ... sa le spun socrilor...si cumnatilor:))) si mai am careva prietene care nu stiu..asa ca va anunt atunci ce reactie o avea soacra-mea si mmik..adica mama soacrei..cam stiu ce o sa zca...dar il las pe A sa le comunice...ca nu prea ma intereaza:)) adica sigur vor spune ca nu am facut nunta...chestii dar nici nu o vom face, ca nu ne preaplace... iar acum cu atat mai putin....avem alte planuri...:)) 

 

Astazi bebelina s-a foit intruna...ce bineee..asa stiu ca e acolo

 

Va pup...ma duc sa mai lucrez ceva



#964
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 16:36

BBiancaa ce burtica frumoasa ai! Felicitari!

 

A mea parca este putintel mai mare, dar daca zici ca poza este de acum doua sapt sigur a mai crescut pana acum.Problema este la mine ca nu-mi creste doar burtica, ci cresc cu totul, cam mult dupa parerea mea.Desi nu am luat multe kg pana acum dupa parerea medicului.

 

Voi cate kg aveti in plus pana acum?



#965
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 17:34

Bianca...sunt convinsa ca arati f bine si acum....esti o mamica tare frumoasa...numai mamici frumoase cu burtici frumoase pe aici  [:)]  [flo2] , dar ce am observat la toate burticile pe care le-am vazut e ca sunt maricele....adica f evidente....si majoritatea avem pana in 20 saptamani. Imi aduc aminte de pe la prietene ca la 5 luni aveau niste burtici mici....si a mea la sarcina trecuta era micuta la varsta asta de sarcina....acum se vede din avion :-)))



#966
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 17:42

Claudittta, esti din Bucuresti? Sotul care se ocupa cu achizitionarea de Clexane si e responsabil direct daca nu gaseste :-))))))) a gasit o farmacie unde cica au mereu de 0.4. Daca vrei cand ajunge acasa ( acum e sa-mi spele masina si sa-mi bage motorina :-)))))) hahaha....ce bun e motivul cu gravida ca sa scapi de lucruri din astea ) il intreb cum se numeste si unde e mai exact.

 



#967
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 17:44

Am uitat sa va spun ca am fost la eco....bibilina e bine are 250 g si mi-a facut si cateva poze....acum arata ciudatel, dar eu tot ma uitam la ecran indragostita iremediabil  [il]

 



#968
Nikro

Nikro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 18:48

Și noi am venit de la control am luat în greutate până acum 4,400 kg.A ajuns la 59,400 kg.

Am întrebat și cate grame are fetiță ca săptămână greutate la eco uitasem să întreb are 284 grame și 21 cm creștem mari încet încet.

Va pup pe toate! [bib]



#969
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 19:15

Multumesc fetelor, poza se decupeaza singuta sa zic asa , ca saraca avea si picioare si era mai vizibila burta, dar si asa m au luat nervii cand am pus o , cand mai fac mai pun...sincer si  mie mi se pare marisoara la cele 18sapt , sora mea tin minte ca nu a fost "vizibila" pana pe la 6 luni jumate, dar depinde de corp s.a.m.d ...eu luasem doar 1, 3kg , ultima data la control , dr a spus ca e  cam putintel si ca se va uita la analize sa fie tot ok..acum sa vedem..

 

Daca aveam un specimen de soacra de genul ala, cred k eram de mult plecata de acasa..:)) a mea saraca isi  mai da ea cu pararea , dar asa finut, si al meu iubit e genul de barbat mai putin mamos si nici nu o lasa sa se amestece in relatia noastra.povestea ca vai dar nunta nu, am auzit o si eu, raspunsul  meu a fost clar si sincer, daca al tau fiu a avut nevoie de 4ani sa si dea seama ca eu sunt aleasa, imi mai trebuie si mie vreo 4 sa stabilesc data nuntii, si gata, tema inchisa..plus ca nici noi nu suntem neaparat adeptii, putem trai linistiti si fara..dar fiind singurul copil, s a bucurat enorm cand a auzit ca devine bunica, de fiecare data cand vorbim vrea sa stie tot, daca imi e rau, daca e atent cu mine, chiar ma uimeste..

 

Fetelor, eu stau un pic la motaiala ca sunt asa obosita azi..pupicei



#970
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 23 iunie 2015 - 20:09

Misha sunt din Bucuresti:)) 

 

Astept sa imi spui cum se numeste farmacia si pe unde este..Multumesc :))

am gasit si eu una..pe langa Nitu Vasile..de fapt sora mea...iar cei de la farmacia respectiva sunt super draguti si acum mi-am cumparat 50 de injectii...sa nu mai trec prin ce am trecut acum vreo saptamana...si am de gand sa imi fac provizii serioase...iar razboiul este o chestie de principiu si de nesimtire maxima din partea lor ca exista injectiile, dar nu ne mai vindecam o data de sistemul asta comunist plin de "cunostinte" si de stat la cozi aiurea....cioi sub diverse forme....cu bon. ordine, sau fara bon..cu lista sau fara lista:)))

Am de gand chiar sa ii scriu producatorului sa nu mai aiba exclusivitate cu farmaciile Catena ca sunt foarte neseriosi..cred ca este o chestie de marketing sa le vanda fie pe cele de 0,6 care sunt mai scumpe, fie pe cele de 0,2, care de asemenea sunt mai scumpe...la cantitatea finala...fiefraxiparina...asa ma enervez cand ma duc la farmacie sa intreb de clexane si ele..toate, fara exceptie 

, ma intreaba..dar fraxiparina nu vreti..ca e si mai ieftina si segaseste mai usor....imi vine sa bat o farmacista...daca mai aud asa ceva...

I-am zis uneia o data...daca dvs v-ati duce la avocat sa va divortati..si avocatul v-ar spune...nu vreti mai bine sa va fac o firma..ca e mai ieftina si se face mai repede..dumneavoastra ce ati raspunde.....??? 

 

Felicitari pentru rezultatul la eco:)) nici eu nu inteleg mare lucru...dar vorba ta...si eu sunt iremediabil indragostita...mai ales cand am vazut-o cand s-a miscat prima data...la eco...statea asa ca si cum facea yoga..si s-a impins in picioruse si s-a urcat putin..pe peretele uterului...Mi s-a facut rau de fericire:)))) Ramasese si dr cu privirea atintita la mn...:))) asa reactie amavut:)) dar el intelege ...

Ma 

duc la cucare..ca am racit..nu stiu cum...dar am o durere in gat..si cred ca am si putina febra....verific acum..

 

Va pup si va doresc o noapte linistita





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -