Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#931
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 07:50

sa imi scuzati cacofonia de mai sus...na..e dimineata :)))))))

va puuuuuuuuuuuuuup



#932
Madamaria

Madamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 08:27

Buna dimineata fetelor,

eu inca ma lupt cu mutatul [smulgpar] [smulgpar]

Azi ma rasfat e ziua mea asa ca cel mai frumos cadou e de la doctor ca mi a facut programare sa vad bebe azi yupyyyy [:-)))]  [:-)))] 

Nikro te inteleg cu mutatul,mi e imi vine sa imi [smulgpar] [smulgpar] sa nu mai aud de varuit,si curatenie [:-)))]



#933
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 09:30

Neata burtici! Revin si eu dupa un week end dement, am rezolvat cu nasii de botez, inca o treaba rezolvata, uffff...dar ne bat ganduri sa ne cumparam casa acum, studiem piata de mult si acum am gasit ceva ptr noi, dar e inca in stadiul de studiu..

Eu am termometru electric, dar pe varianta classica, la mine a functionat mereu, sora mea a avut la fel si a fost ok..baita, va fi iarna, inca nu stiu ce sa zic, ptobabil tot in fiecare seara, si tot cu musetel si tarate, desi aici nu prea gasesc, macar musetel...eu oricum sunt adepta uleiului , deci ramane sa caut ceva ptr bebe ...eu  ma apuc de sunat ptr casa aceea, apoi descarc pozele si va arat burtica.pupele



#934
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:15

Buna fetelor!

 

Am revenit si noi acasa in sfarsit ca obosisem tare. Vorba cumnatei mele....eu inca nu am realizat ca sunt insarcinata si ar trebui sa o las mai moale. 

 

Ieri am fost la pediatra sa iau avizul de gradinita, i-am facut si analizele anuale baiatului si au iesit ok ( am scapat de o grija  ) si pe urma am fost in Baneasa la locul de joaca din mall si acasa. 

 

Legat de termometru eu am folosit din acela special de fundulet de la Omron ( din asta are si pediatra sin in spitalul Medlife si mi s-a parut ok cat a fost mic...pana pe la 1 an si ceva ) acum am cumparat unul cu infrarosu de la un dealer care vinde ptr ambulanta ( fratele meu lucreaza la ambulanta ) si e super....tot din asta am vazut ca folosesc si la Grigore Alexandrescu.....ii iau temperatura si cand doarme si l-am verificat cu cel de fundulet si arata la fel ( adica in fundulet e cu un grad mai ridicata temperatura decat pe frunte ).

 

Legat de baita eu i-am facut in fiecare seara, dar am incercat sa folosesc cat mai putine creme, uleiuri, pudre.....adica il spalam cu gel de dus special ptr bebe din farmacie, iar dupa dus in primele 2-3 luni l-am dat cu bephanten la fundulet si atat ca nu statea sa-l masez/dau cu creme sau altceva ca era fomist rau si plangea pana ii dadeam san. 

 

Acum nici cu crema la fundulet nu o sa o dau...ii dau cu putin ulei de cocos ptr ca am auzit ca e super. O sa folosesc ceva special doar daca se inroseste sau irita.

 



#935
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:17

In alta ordine de idei.....maine ma duc la ecograf...yuppiiiiiii....abia astept sa o vad....acum se vede mult mai clar si imi face si poze  [:)]



#936
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:18

La multi ani, Madamaria!!!!!!!! Sanatate si fericire multa!!!



#937
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 10:46

Bună fetelor, și noi am avut un weekend mai aglomerat, tati ne-a scos al plimbare de ziua lui. 

 Și noi tot termometru clasic am folosit la băiat si tot așa o sa folosim și acum, am avut pentru frunte dar nu aveam prea multă incredere in el că mai dădea si eroare.

 Baita am făcut zilnic, așa ne-a recomandat moașa iar uleiuri sau creme nu am folosit tot la recomandarea ei ,pielea trebuie să respire iar dacă folosești creme/uleiuri nu o mai face pentru că se acoperă porii(acum nu știu vad că fiecare recomanda in felul lui) .

 La mulți ani Madamaria, multă sănătate și sarcină ușoară in continuare. Un cadou foarte frumos ți-a făcut dr. 



#938
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 11:27

LA MULTI ANI MADAMARIA !!!!!!!!!!! [deziuata]  [flo]  [floare3]  [flo2] 



#939
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 13:17

Pentru Gravidutele din Bucuresti daca nu ati vazut inca:

 

Eveniment Desprecopii: Seminarul Nutritie in Sarcina

Joi, 25 iunie, ora 17.30
Jubile The Ballroom DECEBAL
din Soseaua Mihai Bravu nr. 223, Bucuresti

 

O sansa sa va cunoasteti intre voi, sa puneti intrebari medicilor prezenti si sa castigati ... o Gentuta a bebelusului Desprecopii.com. Rezervati-va un loc aici.

 

S-au suplimentat 20 de locuri! Cine doreste sa participe sa se grabeasca sa se inscrie!



#940
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 22 iunie 2015 - 13:17

Va rog incepeti alt capitol mamicute! [dc]





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -