Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#31
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 19:14

Buna, dragi mamici! 

 

Am avut o zi plina astazi si nu am avut deloc timp sa intru sa va salut.

 

Bine ai venit, Loredana!!! [flo2]  [flo2] Se mareste grupul!!! :) Si eu in a 5-a saptamana (adica sapt trecuta) nu am avut zi fara greturi. Acum s-au mai linistit. De 3-4 zile am sporadic, insa nu ma tin mul. Stare de somnolenta am si eu, insa o duc asa, ca nu am ce face, air sanii mi s-au umflat deja si sunt  sensibili la atingere, ceea ce, reunosc, nu e foarte placut! :(

 

Mamica Aspiranta, ma gandeam si eu la astfel de cursuri, dar mai in vara, cand voi fi mai avansata in sarcina si cand voi avea mai mult timp liber. Eu lucrez in invatamant si o parte din vara am vacanta :)

 

Anka, am citit ca, in afara de inot, se mai poate face pilates si spinning. Ai putea incerca, dar cel mai bine e abia dupa ce vorbesti pt prima data cu doctorul, pentru a-ti confirma ca s-a inchis colul....

Eu am mari emotii si abia astept ziua de marti! Sper sa primesc numai vesti bune! Daca totul e bine, de joi ma si apuc de inot :D Eu sunt, oricum, ca pestele in apa...imi place foarte mult si ma relaxeaza.

 

Ce planuri de weekend aveti?



#32
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 19:18

Buna, fetelor! Ieri am facut si eu beta hcg ( dupa un test de sarcina slab pozitiv ) si am valoarea de 93,2 mui/ml la 4 saptamani.
Am sunat la d-na dr si m-a pus sa mai fac luni o data testul....cred ca i se pare un pic mica valoarea. Asa ca....cu un pic de stres pana se confirma sarcina.
In rest...eu nu am greata, dar nu mi-a fost prea rau nici la primul copil.
Am si eu ceva crampe, pofta de mancare....as manca in continuu si sani sensibili si cam atat.

#33
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 19:32

Mamica aspiranta, eu am facut un astfel de curs la Medlife Grivita in incinta spitalului. Nu mai retin cat a costat, dar pot sa spun ca a fost interesant insa nu pot sa spun ca m-a pregatit ptr ce a urmat. Au fost informatii interesante, dar nu de prea mare ajutor.
F mult m-au ajutat instructiunile pe care le-am primit la externare dupa ce am nascut.
Eu am nascut la Medlife si cu o seara inainte ni s-a facut " instructaj " mie si sotului. Chiar am filmat baita facuta de asistenta si am revazut-o de cateva ori inainte de prima baita acasa.
Iar in ziua cu externarea am primit de la neonatolog un alt "instructaj" si cateva pagini cu ingrijire nou-nascutului. Ceva de genul: de la temperatura in camera si baita la ce facem daca sughita. Ffff utila lista aia de cateva pagini.
Concluzia e ca nu as mai face acele cursuri.

#34
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 19:54

Ne prinde bine experietna unei mamici care a trecut prin asta :) Multumim, Misha!

 

Si eu am facut HCG-ul la 4 saptamani si 3 zile, imediat dupa un test pozitiv de sarcina. Mie mi-a iesit 418, insa am vazut ca daca e peste 5, e pozitiv.... Mult succes si speram sa fii si tu o mamica de noiembrie :)


Editat de Griga82, 13 martie 2015 - 19:55 .


#35
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 14 martie 2015 - 14:56

Buna!

 

Ce faceti? Eu tocmai am venit acasa si am trecut prin piata pt cumparaturi. Asa imi place ca au inceput sa se coloreze tarabele! Am luat sa fac o ciorba de loboda, ca imi era dor, plus ca e plina de vitamine.

Voi ce mai gatiti? Nu vreau sa transform grupul intr-unul culinar, dar poate mai impartasim idei, mai ales ca acum, toate incercam sa mancam mai sanatos pentru bebeii nostri.  [buca]

In ciuda vremii de afara (aici ploua), sunt f vesela astazi, incep sa simt ca vine primavara si ador anotimpul asta!!!

 

Va doresc un weekend minunat!!!  [deziuata]



#36
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 14 martie 2015 - 15:33

Buna ziua fetelor, se pare ca ma încadrez si eu in grupul vostru. Întâi va spun ce ma doare si apoi povestea mea :)
Am cam 5 săptămâni, nu stiu exact. Am fost la eco ieri si cică ar fi 5s1z. Sac 4.2 mm. Nu prea am cum sa fiu 5 sapt mai degrabă 4s3z.
Problema mea e ca am scurgeri rozalii, nu abundente, de 3 zile, am crampe si ma doare/înțeapă pe piciorul stâng unde cică ar fi corpul galben. Doamna de la eco mi-a zis ca sarcina e pe dreapta si ca e ciudat ca,,,corpul galben e pe stânga. Voi știți ceva de asta?
Am trmbofilie, ambele mutații ale MTHFR heterozigote, în rest OK. Acum iau aspenter si luni ajung la Bucuresti la Predoi sa vedem el ce zice.
Cam atât deocamdată, sarcini ușoare! Aștept părerile si încurajările voastre

#37
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 14 martie 2015 - 20:04

Arina, nu stiu ce sa-ti spun de treaba cu corpul galben ca nu am mai auzit pana acum.
Legat de MTHFR si eu am aceasi mutatie, tot heterozigot, dar eu deja fac Clexane de 0.4 si iau o zi da una nu aspirin cardio...asa am facut si la baiat.
Din cate stiu eu aspirina in sarcina poate duce la sangerare si e recomandat sa se intrerupa pana dispare sangerarea, dar cel mai bine vorbesti cu dr tau.
Progesteron ai luat?
Iar ptr dureri, crampe eu am luat no-spa forte.
Va pup.
P.S. Griga82...super ideea cu ciorba de loboda. Eu nu stiu sa fac, dar o sun pe mama:-)

#38
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 15 martie 2015 - 08:28

Misha, mulțumesc pt răspuns. De abia aștept sa ajung mâine la Bucuresti. Sincer, nu prea mai am nicio speranță, parca nu mai am niciun simptom si ma doar burta. Cred ca nu-mi vine ciclul din cauza utrogestanului, 200 dimineața, 200 seara. Aseară n-am mai luat aspenter
Am cumpărat si clexane de 0.4 dar sincer am zis sa aștept pana mâine sa vad ce zice Predoi.
Eu am 41 de ani, o sarcina oprita in evoluție la 40 ani. Si ceea ce e interesant e ca intre 29/si 37 ani am făcut tot posibilul sa rămân însărcinată: 3 FIV, un FEt, o inseminare. La Viena, la Polisano. Am fost diagnosticați cu infertilitate inexplicabila.
Si uite așa, după 40 ani, fara sa fac nimic, ma trezesc f fertila (poate întineresc :)) ) dar din păcate nu o duc prea departe.
Dar cine știe, poate mâine n-o sa fie bad news :)
Voi cum stați cu durerea de.sâni? Pe mine ma ia, ma lăsa...
Va pup si va doresc bebi sanatosi

#39
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 15 martie 2015 - 10:12

Offff....Arina, nu iti pierde speranta ca eu stiu cu sangerari mari si cu crampe puternice si bebe bine.
Stiu ce inseamna Fiv si infertilitate ptr ca am trecut si eu prin asta tot pe la 29-30 ani.
La prima sarcina ai avut in schema aspenter/clexane? Poate acum asta o sa faca diferenta.
Si eu maine merg sa refac beta-hcg si sunt deja stresata.
Simptome de sarcina eu nu prea am, dar nici la prima sarcina nu prea am avut la inceput. Sanii sunt un pic sensibili, dar nu exagerat.

Din cate stiu eu progesteronul nu impiedica menstruatia si tu ai luat doza mica eu pun 400 dimi si 400 seara. La baiat puneam 400 si la pranz.
Bafta maine la dr. Te asteptam cu vesti super bune :-)

#40
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 15 martie 2015 - 10:14

Buna dimineata!

 

Bine ai venit, Arina! Speram sa auzim numai vesti bune!

 

Fetelor, voi cum v-ati identificat trombofilia? Si ce e cu acel MTHFR? Din ce analiza se face? Va intreb pt ca eu din sept-octombrie mi-am facut toate analizele recomandate inainte de sarcina si totusi, raspunsul la cele 2 intrebari nu le stiu. Am facut TORCH-ul, am facut analize hormonale, secretii (inclusiv lysteria si clamydia)...

 

Misha, am facut ieri ciorba de loboda si a iesit geniala! E acrisoara si tocmai buna pentru greturi. Plus ca e si foarte usoara si plina de vitamine. Se face foarte usor.

 

Mie azi..culmea!...mi s-au dezumflat sanii :) Nu mai sunt tari si durerosi cum au fost in ultimele 4 zile. Deci, Arina, probabil asa se intampla... Insa mi-a revenit greata de dimineata.... Iti tinem pumnii maine si te asteptam cu vesti bune!!!

 

Sa aveti o zi de duminica cat mai relaxanta!  [flo2]  [flo2] 





Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -