Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 (Brumarei de Noiembrie 2015)

sarcina gravida noiembrie 2015

979 raspunsuri la acest subiect

#1
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 21:22

Bine ati venit pe pagina: Brumarei de 2015, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Noiembrie 2015!

Linkuri rapide: 

 Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Albume

Zodiac corespunzator:  Scorpion 23 Octombrie - 21 Noiembrie sau Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie

scorpion11.jpgsagetator12.jpg

 

brumarei-mare.jpg

 

Buna seara, dragi mamici si viitoare mamici, Ieri am aflat, cu multa bucurie, ca voi fi mamica...Varsta fetala a bebelusului meu (inca embrion) e de 17 zile, insa astazi greturile si durerile de cap au fost ca la ele acasa... Dimineata mi-am facut si analiza Hcg, sa ma asigur ca testul de ieri nu a dat gres, si mi-a iesit 415, confirmand sarcina. As vrea sa pun cateva intrebari mamicilor 'cu experienta' : 1. E normal sa simti dureri, asemanatoare cu cele de menstruatie, in perioada aceasta? (4 sapt daca e sa o luam dupa ultima menstruatie, 2 saptamani si 3 zile varsta reala) 2. De cand pot merge la doctor sa ma asigur ca totul e in regula? Adica...de cand se vede la ecograf? 3. Cum va descurcati cu greturile? Ce mancati? Pt mine azi mi s-a parut cumplit....dupa o banala salata (salata verde, castravete si putin porumb) 5 ore mi-a fost greata incontinuu. Am mari emotii si sper sa fie totul bine. Mai sunt mamici aici care nasc in noiembrie? Calculatorul imi da data de 8 noiembrie ca posibila de nastere.



#2
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 12:29

Asa sunt si eu de cand am aflat ca sunt insarcinata toate greturile parca si-au mutat resedinta la mine acasa. As fi curioasa sa aflu si eu raspunsurile in mare parte cam la intrebarile pe care le ai si tu.

 

 

Sarcina usoara si mai putine greturi!



#3
Corina87

Corina87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 16:03

Buna ziua burticute!!!

Si eu o sa fiu mamica de noiembrie!!!

E normal sa mai ai crampe asa usoare,bebe se poate vede la 6 saptamini.Pentru greata incercati apa cu lamie.

DNP 6 noiembrie,voi


Editat de Corina87, 05 martie 2015 - 16:04 .


#4
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 17:07

Buna, burtici! 

Corina, eu am DNP 8 noiembrie :) Aproape. 

Pe 17 martie mi-am facut programare la doctor pentru prima eco si primele sfaturi. Tu esti tot la primul bebe?

MamicaAspiranta, tu cand ai DNP? 

 

Dimineata am baut un kefir si am mancat, din nou, niste merisoare...insa iar mi-a fost greata. Am baut acum o limonada cu putina miere si mi-e mai bine. Parca imi e si frica sa ma mai ating de ceva, plus ca parca  nu mi-e pofta de nimic, eu, de fel, fiind o mare pofticioasa :) Acum mananc pt ca stiu ca trebuie, altfel....

 



#5
Corina87

Corina87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 22:49

Noi avem primul eco pe 27 martie.

Mai am un baiat de 7 ani.Am si doua pierderi. una la 4 saptamini si una la 10(bebe iera de 6) acum stau pe duphaston.Acum am un filling ca totul e ok,acesta va fi bebele nostru scump,dupa 3 ani de incercari.



#6
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 12:57

Noi avem primul eco pe 27 martie.

Mai am un baiat de 7 ani.Am si doua pierderi. una la 4 saptamini si una la 10(bebe iera de 6) acum stau pe duphaston.Acum am un filling ca totul e ok,acesta va fi bebele nostru scump,dupa 3 ani de incercari.

Of, imi pare rau sa aud asta.....Si eu traiesc cu teama aceasta in suflet, insa incerc sa nu ma gandesc mai deloc, sa fiu pozitiva ca totul va fi ok pana la sfarsit.

Am si eu o prietena care a pierdut 4 sarcini pana sa aiba primul copil...a avut trombofilie. O sarcina a pierdut-o la 5 luni :( Acum are 2 feciori sanatosi, insa e greu sa treci peste asta.... 

Dar noi trebuie sa ne gandim ca in aprox. 8 luni ne vom tine bebelusii mult doriti in brate si ca vor fi sanatosi!

Eu nu am fost la niciun doctor, iar prima vizita, cum am spus, e pe 17, cand o sa fiu la inceputul celei de-a 7-a saptamani. Incerc sa am mare grija pana atunci cu totul.

 

Sa aveti o zi cat mai frumoasa, burtici, cu cat mai putine greturi! (La mine si-au facut aparitia inca de dimineata.....)



#7
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 21:28

Anda, multumim pentru formarea grupului si pentru intro! Chiar ma uitasem la celelalte subiecte, insa nu stiam cum sa facem si noi sa avem la fel!

 

Azi am avut o zi buna....greturi doar putin, dimineata, in rest a fost prima zi din ultimele 5 cand am mancat normal, fara sa mi se faca greata :) 

 

Viitoare mamici, voi ce creme folositi pt burta? Eu sunt predispusa la vergeturi si as vrea o recomandare pt o crema, sa incep inca de pe acum sa o folosesc.


Editat de Griga82, 06 martie 2015 - 23:31 .


#8
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 07 martie 2015 - 16:39

Buna, mamici!

 

Ce faceti? Cum va petreceti weekendul? Eu ma confrunt de azi dimineata cu o durere nelocalizata in zona abdomenului, pana la spate. E durerea aceea pe care o ai cand te abtii mult timp sa urinezi....Sper sa fie totul in regula! Orice semn acum ma sperie putin, ca nu stiu daca e normal sau nu sa se intample.

 

Eu azi ma apuc de facut mucenici...fac si in zeama si din aceia moldovenesti. Nu am deloc pofta sa mananc, insa impart. Poate o sa mananc si eu unul, cu toate ca nu am deloc, deloc pofta de dulce. As manca doar sarat si acru...

 

Voi faceti mucenici?



#9
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 08 martie 2015 - 10:38

La multi ani, mamici, femei, sotii si iubite!   Sa aveti o zi minunata!!!

 

8%20martie%20vaza%20ghiocei.gif


Editat de Griga82, 08 martie 2015 - 10:39 .


#10
Roxy32

Roxy32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 09 martie 2015 - 11:10

Buna dragelor mie inca nu mi s-a confirmat cu siguranta ca as fi insarcinata dar in urma testarilor de pe acest sait as fi insarcinata in 2 saptamani si 5 zile(5zile sunt de cand am fost la ovulatie si bine inteles ca am profitat din plin cu sotul meu de ac zi) dar de ieri imi simt sani mai sensibili ma doare mijlocul putin si imi este sete intruna data probabila a nasterii ar fii pe 26.11.2015 chiar de ziua sotului.Am o intrebare cate dintre voi ati ramas insarcinate dupa ce ati avut contact sexual cu sotul in ziua in care ati fost la ovulatie?



Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie, 2015

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -