Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 1 voturi

sot plecat de acasa in timpul sarcinii


68 raspunsuri la acest subiect

#31
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 15:36

Povestea are si o parte buna:ai aflat acum si nu peste 20 de ani,ca nu e f responsabil si nu e foarte decis daca vrea sau nu , o relatie cu tine.

   Banui ,ca tinjeste inca dupa cealalta ,ca daca s-ar fi consumat Aventura pina la capat ,ar fi fost o experienta pt el. Ca nu s-a intors ,reflecta ca decizia lui e luata.

  Poate cu atitudinea ta eleganta il determini sa se intoarca ,ca sa plece iar cind are el chef. Lasa-i timp sa se decida. Nu-l cauta! Esti prea disponibila ! Ti-au dat fetele mai sus sfaturi bune ,gen: nu mai fi atit de cooperanta,fii mai inaccesibila ,mai ocupata ,mai greu de abordat.

   Tata bun ar putea fi ,nu e nimic pierdut la capitolul asta.

  Bafta!

 

Ce intelegu tu prin asta ?

 

Eu vad ca tipul lui Pearl e cu alta, sigur au consumat destule cit sa-si lase nevasta cu prunc mic pe drum.



#32
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 18:51

Vad ca e plina lumea de parteneri care fug mancand pamantul de teama responsabilitatilor... fie ca-s de casa/cuplu, fie ca apare un copil.... de unde frate atata lipsa de responsabilitate?? Cum frate sa-ti doresti un copil, si pe urma "a nu-l mai vreau ca mi-e frica, stai ca plec"???? Pai da, pt copilul ala de va veni pe lume tb sa-ti asumi niste responsabilitati, nu e ca o haina de la magazin, azi am cumparat-o, o port o perioada si m-am plictisit, o arunc si mi iau alta...
Mi se pare o crasa lipsa de educatie de acasa, aceasta lipsa de responsabilitate pt diferite lucruri.... Hais a ascundem, hai sa dam vina pe altul, hai sa fugim, hai, hai, hai, dar sa ne asumam lucrurile pe care le facem, in deplina cunostinta de cauza, Doamne fereste!!!!!


Ba nu, cum sa fie lipsa de educatie de acasa ? Crezi ca exista un parinte care sa isi educe copilul in a fi un ticalos ???

Este lipsa de maturitate ...tinerii se angajeaza in proiecte de viata (casatorire, copii) fara a fi pregatiti pentru asta ..

Ati vazut Boyhood ? O sa descoperiti acolo un "tata" similar, navigand ani de zile intre dorinta de a fi artist si liber si responsabilitatea de a fi sot si tata ...si solutia pe care o gaseste este sa plece, mai intai cat mai departe de responsabilutati (Alaska), apoi mai aproape dar nu cu ele ...

Dupa 12 ani de hoinareala, de du-te-vino, ajunge in punctul in care isi doreste si se implica in ceea ce cu 12 ani in urma parea o cursa din care nu stia cum sa scape ...se implica insa formand o noua familie, caci copiii neglijați cresc si nevasta parasita e prea ranita ca sa-l mai poata accepta.

Ce vreau sa spun cu asta este ca daca ce face barbatul asta acum este o mare magarie, asta nu inseamna ca el este neaparat un măgar ...in 10-15 ani il puteti regasi cu o noua nevasta si 2 copii, foarte implicat si stabil in familua lui.

Sigur, asta nu o ajuta cu nimic pe autoarea topicului ...eu ii sugerez sa nu forteze nimic, caci tot ce e fortat risca sa se intinda prea tare si isi pierde elasticitatea, cateodata se rupe mai tarziu ...sa-si vada in continuare de viata ei, sa fie sigura ca nimic nu se termina cu un esec si sa vada Boyhood, daca tot ii folosesc peliculele motivationale ...

#33
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 19:47

Ce intelegu tu prin asta ?

 

Eu vad ca tipul lui Pearl e cu alta, sigur au consumat destule cit sa-si lase nevasta cu prunc mic pe drum.

Mik,daca se plictisea el si isi vedea de viata lui ,era bine,dar aia i-a dat papucii. Sta si sufera , mititelul,dar nu se intoarce acasa. Pina la urma eu insist ca-i bine ,ca nu-i hotel,acasa.



#34
pearl123

pearl123
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 21:02

Sunt multe de spus, multe de analizat. Nu e atat de simplu de luat o decizie finala, asa ca o sa o mai aman.

De exemplu, ceea ce a facut el poate fi catalogat si ca un efect al faptului ca suntem foarte diferiti. Eu sunt extravertita, el este introvertit. Asta ne-a atras si am apreciat, insa aceste diferente pot sa creeze conflicte puternice si reactii de neinteles. El poate s-a straduit sa ma repare, deoarece el este mai reflexiv si mai rational si nu imi intelege anumite reactii si decizii mai impulsive. Eu in schimb am preferat sa abordez orice subiect care nu imi convenea si sa rezolv pe loc problema, acceptand si intelegand.

Pana la urma in urma acestui aparent dezastru se vor schimba doi oameni. Eu deja am inceput sa imi invat lectia si cu siguranta o sa imi imbunatatesc anumite chestii. El se redescopera acum si in curand poate chiar se va produce o maturizare, deoarece el intotdeauna a fost un copil mai mare.

In momentul asta asa cum ati zis si voi, eu trebuie sa imi continui drumul pe cont propriu, ceea ce nu imi displace neaparat. Bineinteles ca era mai confortabil in cuplu, era mai stabil, mai clar, insa in modul asta o sa ma pun dinnou pe mine pe primul loc si o sa ma simt foarte bine in pielea mea.

Analizand ultimii ani, mi-am dat seama ca intrasem in rutina si putin challenge nu strica deloc.

De asemenea, devenind prietena sotului meu voi afla mai multe lucruri pe care poate inainte nu mi le-ar fi spus. O sa le folosesc in favoarea mea si in favoarea noastra.

Sunt sigura ca ma aflu pe drumul cel bun devenind prietena lui si ulterior atragandu-l asa cum am facut si inainte.

Exista un risc pe care trebuie sa mi-l asum si anume riscul ca va aparea o alta femeie in viata lui. O femeie care vine fara bagajul meu emotional. Cu toate astea, acelasi risc si-l asuma si el deoarece si pentru mine poate sa apara oricand un alt barbat.

As vrea sa spun ceva important care m-a ajutat in procesul de vindecare in care inca ma aflu si anume faptul ca fiecare este responsabil pentru ceea ce simte, gandeste si transmite. De aceea orice mi-ar spune acum, bun sau rau, despre mine sau despre ceea ce vrea el, nu m-ar mai afecta. Detasarea emotionala si responsabilitatea pentru propriile ganduri si sentimente ajuta foarte mult in procesul de vindecare si iertare.

Va atasez un pdf cu tipurile de conflict in cuplu, care v-ar putea fi de folos la un moment dat. Este de fapt o varianta simplificata a analizei lui Freud despre psihologia iubirii. :)

 

 



#35
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 21:09

Da de ce l ai mai luat?ca de iubit nu te a iubit nici atunci si nici acum....lasati- ma cu e speriat....da la prospatura s a dus....apai nu mai iesi cu el....da l in ...un barbat adevarat nu face d'astea....

#36
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 21:49

Ba cred c-a iubit-o ,ca pare un tip pasional.

Oamenii se schimba si eu chiar n-am pretentia ,ca putem fi iubiti o viata intreaga,la fel ca in prima zi.

  E o solutie sa stea linga tine ,Pearl ,din obligatie fata de copil?Nu! Lasa-l in pace.....nimic nu se intimpla fara un motiv. Slava Domnului ,ca nu esti dependenta material de el.

Posibil,sa  exagerezi sentimentele fata de el din cauza frustrarii ,umilintei ,starii hormonale si situatiei in care te afli,dar tu esti tare.... ia-o de la capat si nu fa concesii decit daca merita. Daca simti ,ca merita deranjul ,tot nu te oferi pe tava ,ca mesajul pt el este ca poti accepta orice si nu stii cit poate intinde coarda,data viitoare.

     Nu-l respect pt ca n-a putut sa te menajeze. Chiar erau necesare atitea detalii ,acum? Cu putin creier era deja un subiect care nu ar mai fi fost de actualitate ,isi invata lectia si uite asa era fericit pina la adinci batrineti. Lucruri de astea se intimpla ,tristetea exista la toate nivelurile .



#37
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 23:13

Eu nu inteleg de ce-i tot cauti prietenia, ca te duci la biliard, jocul lui preferat, si-i sufli-n ceafa...Ok, relatii civilizate pentru ca aveti un copil impreuna...dar nu stiu, pare prea devreme pentru prietenie. Si chiar si asa, poate fi prietenie, cu tot ce implica ea, intre 2 fosti soti? Adica, daca el ti-ar face confidente la o cafea despre o femeie care-l intereseaza, cum ai lua-o?

 

Se poate sa ma Insel, insa cred ca nu ai pus punct relatiei si cel mai aproape de el poti sa fii in calitate de prietena. Probabil ca iti inchipui ca daca te vede toata ziua si-i faci toate poftele, il recistigi. In fine, tu stii mai bine...



#38
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 23:36

Ba nu, cum sa fie lipsa de educatie de acasa ? Crezi ca exista un parinte care sa isi educe copilul in a fi un ticalos ???

Este lipsa de maturitate ...tinerii se angajeaza in proiecte de viata (casatorire, copii) fara a fi pregatiti pentru asta ..
 

Ohoho, sunt o gramada de baieti educati in spiritul "o sarcina este doar responsabilitatea femeii, ca ea ramane gravida, nu tu", "poti sa te culci cu cine vrei, ai facut-o, ai plecat drum bun, nu conteaza ce lasi in urma" si tot asa...

 

Sunt o gramada de oameni, fete si baieti mai putin educati, in care minciuna e la loc de cinste, inselaciunea, egoismul, lipsa de respect la adresa celor din jur... ohoho cate cazuri din astea. Si asta lasa urme in caracterul omului.

 

Da, e vorba de educatie deficitara!!! De a nu stii sa-ti asumi o responsabilitate! De a fugi de responsabilitati. De a nu infrunta realitatea. De a fi las, de a fugi din calea problemelor care te privesc, dar ca ti-a mai usor sa te ascunzi de ele..

 

Zici ca tinerii nu-s pregatiti de anumite proiecte "pe viata" casatorie, copii..... Pai taica, nu esti pregatit, nu face pasul si gata!! Mai asteapta si asta e! Nu cred ca pe tanarul nostru viteaz din poveste l-a somat cineva cu pistolul la tampla sa se casatoreasca si sa faca un copil! Ma indoiesc sincer. 

 

Zici ca pe acelasi vajnic tanar din povestea noastra il putem gasi cu o nevasta si 10 copii foarte implicat in viata de familie...   Raspuns corect: atunci era pregatit! Dar de ce a trebuit sa faca acelasi lucruri cand nu era pregatit? De ce trebuie sa incurci alti oameni, de ce trebuie ca altii sa plateasca pentru lipsa ta de maturitate??? Nu esti matur si nu te simti pregatit, stai tata deoparte, ia si distreaza-te, citeste, calatoreste, croseteaza, tricoteaza si ce-oi mai vrea sa faci. Asa face un om corect educat, care realizeaza ca orice fapta de-o face are si consecinte. Pentru care consecinte trebuie sa raspunda, este responsabil. Clar ca o zi senina de vara!!!



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 23:40

Dar tu de unde stii ca el a fost de acord sa faca un copil acum?

 

Intreb si eu...ca esti asa sigura ca el a vrut!!!!!!

 

E usor de criticat d epe margine...doar ei stiu ce a fost intre ei,cum s-a desfasurat totul.Oricum am observat tendinta asta de a arunca cu noroi ...indiferent in ce parte,fara a sti adevarul ,dincolo de rinduri.



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 martie 2015 - 23:45

Personal cred ca intr-o casnicie in care ceva scirtiie ,dar motivul e bagat de unul dintre parteneri in mod constant sub pres...aparitia unui copil ,chiar poate creea panica.

 

Faptul ca cei doi sunt momentan despartiti,nu inseamna ca el nu poate fi un tata bun,chiar daca dintr-un motiv sau altul ,nu este impreuna cu mama copilului.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -