Sari la conținut

Sari la conținut


Trombofilia in timpul sarcinii

tromboza trombofilie cheag de sange factor leiden

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 13:50

Trombofilia in timpul sarcinii

Multe dintre femeile gravide care au trombofilie nu vor avea complicatii in sarcina. Cu toate acestea, trombofilia reprezinta un risc special pentru mama si copil: comparativ cu femeile care nu sufera de aceasta boala, femeia gravida va avea un risc mai mare de a face tromboza venoasa profunda sau anumite complicatii ale sarcinii.  Citeste totul despre riscul trombozei in sarcina.

 

sarcina-trombofilie-1.jpg



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 24 mai 2016 - 09:26

de citit si: Ce este trombofilia si de ce pare sa fie atat de populara in Romania?



#3
ramonaelenaserban

ramonaelenaserban

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 377 mesaje

Postat 17 decembrie 2016 - 23:32

Fetelor am 6 sarcini oprite în evoluție. PAI  și MTHFR  heterozigote.  Sincer numai știu ce sa fac și udi sa caut problema. Urmează sa facem Cariotipele. 



#4
Criff

Criff

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 decembrie 2016 - 09:42

Fetelor am 6 sarcini oprite în evoluție. PAI și MTHFR heterozigote. Sincer numai știu ce sa fac și udi sa caut problema. Urmează sa facem Cariotipele.

Imi pare rau pentru pierderile tale, nici nu pot sa ma gandesc cat de greu ti-a fost. Cand ai descoperit mutatiile? Tratament nu ai incercat? Clexane, aspenter? 

Si eu am Pai si MTHFR C667 heterozigote + anticoagulant lupic si tratament am aspenter si clexane 0,4. Ieri mi-am facut prima injectie. Sper sa fie bine pana la capat :-) 

 



#5
clauddia1

clauddia1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 10:40

Buna mamici, as vrea si eu va rog cateva info despre analizele pt trombo.
Doctora mea mi a dat sa fac mutatiile si am fost la fundeni si mi au facut cele de baza care nu prea au iesit ok si nici istoricul bolilor pe linie paterna nu au multumit o pe dc Uscatescu. 
Asadar azi m a chemat la medsana unde trebuie sa fac mutatiile. A trecut cineva prin asta? Am 18 sapt de sarcina

 



#6
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 18:49

Buna. Eu am factorul V Leiden si pai heterozigot si o sarcina pierduta. Acum sunt insarcinata in 5 saptamani. Maine ma duc la un hematolog la Medlife si saptamana viitoare la dna Uscatescu. Stii cumva cam cat dureaza toata asteptarea si consultul la Fundeni? din pacate brusc incep sa ma invoiesc si nu vrea sa bag la banuieli pe nimeni la serviciu. Sa stiu cam cat timp voi lipsi dimineata. Trebuie sa iti faci analizele specifice care depisteaza mutatiile. In functie de acestea si de istoricul tau ti se va prescrie tratament. Mie mi a spus ca imi va da clexane, sper sa reusesc sa duc sarcina la bun sfarsit. Sunt optimista si niciodata nu o sa ma opreasca nimic sa o iau mereu de la capat pana reusesc. Ai incredere ca va fi bine si fa analizele solicitate.



#7
robe_mih

robe_mih
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 21:47

Buna. Eu am factorul V Leiden si pai heterozigot si o sarcina pierduta. Acum sunt insarcinata in 5 saptamani. Maine ma duc la un hematolog la Medlife si saptamana viitoare la dna Uscatescu. Stii cumva cam cat dureaza toata asteptarea si consultul la Fundeni? din pacate brusc incep sa ma invoiesc si nu vrea sa bag la banuieli pe nimeni la serviciu. Sa stiu cam cat timp voi lipsi dimineata. Trebuie sa iti faci analizele specifice care depisteaza mutatiile. In functie de acestea si de istoricul tau ti se va prescrie tratament. Mie mi a spus ca imi va da clexane, sper sa reusesc sa duc sarcina la bun sfarsit. Sunt optimista si niciodata nu o sa ma opreasca nimic sa o iau mereu de la capat pana reusesc. Ai incredere ca va fi bine si fa analizele solicitate.

 

Buna. Eu ambele gene mthfr heterozigote, la hematolog am mers la dr. Uscatescu la  Fundeni, in prezent iau aspenter. De obiecei, merg dimineața intre 6-8, iar in jurul prânzului rezultatele sunt gata si dr. Uscatescu discuta cu fiecare pacienta. 

 

 



#8
Hope81

Hope81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 august 2019 - 11:27

Buna

Eu am Factor V Leiden.Sunt in a 9 saptamana de sarcina, obtinuta cu FIV.Medicul ginecolog de la clinica mi-a recomandat Clexane 0.4 inca din ziua transferului.Medicul care ma monitorizeaza mi-a recomandat Clexane pe tot parcursul sarcinii, urmand sa intrerup doar o saptamana inainte de nastere

Mi s-a spus ca in prima parte a sarcinii trombofilia este principala cauza de avort spontan, iar cand sarcina este avansata poate aparea moartea fetala.

Asa ca dragile mele, eu m-am obisnuit cu intepatura zilnica, si nu intentionez sa renunt la tratament in nici un caz; in afara de riscurile pentru bebe, in timpul sarcinii riscurile de tromboza ale mamei sunt foarte mari, deci de ce sa riscam?

Va doresc multa sanatate si sarcina usoara!



#9
katy2020

katy2020
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 ianuarie 2020 - 23:28

Bună seara, am următoarele mutatii :

MTHFR a1298c homozigot

Pai-1 4g/5g heterozigot

Epcr prezente alelele A1 /A2

2 ginecologi spun ca nu e nevoie de injecții

1 spune sa fac Clexane 0.4 

Am sunat la dr uscatescu am vb cu asistenta dansei si ea spune ca nu ar di nevoie de injecții 



#10
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 13 ianuarie 2020 - 13:45

Eu am factor V Leiden heterozigot (nu-l am pe cel homozigot care e mai nasol) si mutatia A1298C la gena MTHFR. Doctorita mea mi-a zis ca mutatia MTHFR nu e atat de problematica si mai problematic e factorul Leiden si mi-a recomandat sa vad neaparat hematologul cand raman insarcinata pentru a lua Clexane. Aspenter nu ajuta cu nimic/nu are treaba in cazul factorului Leiden V. Doar Clexane.

Am incercat sa citesc cateva studii stiintifice si din ce am inteles, nu e chiar asa negru pe alb relatia intre pierderile de sarcini si factorii astia. O corelatie mai mare apare din trimestrul 2 al sarcinii. In primul semestru, cauzele pierderii sarcinii raman de departe pe primul loc anomaliile cromozomiale. Apoi, mutatiile astea cresc intradevar riscul la evenimente trombotice, dar de exemplu si obezitatea e un risc.... Daca mananc sanatos, continui sa fac sport, nu iau in greutate in primul trimestru(pentru ca nu este nevoie), sunt de parere ca pot minimiza riscurile.

Asa ca eu nu am de gand sa urmez un tratament cu Clexane din primul trimestru. O sa merg la hematolog dupa sapt a 12-a, daca sarcina ajunge acolo.





Etichetat si cu tromboza, trombofilie, cheag de sange, factor leiden

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -