Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Intrebari despre sarcina si ginecologie cu Dr. Marius Calomfiresc

dr. marius calomfiresc ginecologie obstetrica sarcina ecografie morfologie

33 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 13:12

Avem placerea sa-l avem in mijlocul nostru pe Dl Dr. Marius Calomfirescu, Medic Primar Obstetrica Ginecologie cu Supraspecializare in:

 
  • Ecografie Obstetricală și Ginecologică
  • Medicină Materno-Fetală (prima promoție din România 2005)
  • morfologie sarcina, anomalii / malformatii sarcina
  • sindroame/anomalii cromozomiale
  • eco 3d/4d
  • amniocenteza
  • CVS/biopsie vilozitati coriale
  • embrioreductie
 
Asteptam intrebarile voastre pe temele de mai sus.
 
Pentru mai multe informatii despre Domnul Dr. Marius Calomfirescu puteti accesa http://cabinetgineco...u-marius-vicea/
 
cabinetgineco.jpg

 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 16:31

dl medic va asteapta cu intrebari ginecologice.



#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 09:41

Intrebare primita pe mail:

Sarcina de 5 saptamani nu este vizibila la ecografia transvaginala.

"Este posibil ca la 5 saptamani sa nu fie vizibila la ecografia transvaginala o sarcina confirmata prin test de urina, lipsa menstruatiei si alte simptome specifice?"



#4
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 10:03

se mai practica la noi embrioreductia? si daca da, care sunt clinicile/medicii care o mai fac? multumesc



#5
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 10:08

Intrebare primita pe mail:

Sarcina de 5 saptamani nu este vizibila la ecografia transvaginala.

"Este posibil ca la 5 saptamani sa nu fie vizibila la ecografia transvaginala o sarcina confirmata prin test de urina, lipsa menstruatiei si alte simptome specifice?"

buna ziua
 
ecografia are o rezolutie care depinde de cativa factori
primul ar fi aparatul, diferentele aici putand influenta major exact in aceste perioade limita (cu sarcina foarte mica de exemplu)
apoi mai este si structura pacientei, un uter retrovers sau cu o fibromatoza difuza sau fibroame sau cu operatii sau anexite anterioare putand de semenea afecta vizibilitatea
 
frecvent ecografiile realizate devreme in sarcina nu sunt concludente insa nu inseamna ca sunt probleme (in fapt majoritatea se vor dovedi mai tarziu ca fiind foarte bine si se vor naste copii sanatosi)
 
recomandarea este de a repeta ecografia saptamanal dupa prima evaluare si evaluare HCG total sau betaHCG din sangele mamei (2 dozari la interval de 48 h)
analizele de sange sa fie la acelasi laborator ambele dati pentru a nu aparea confuzii iar ecografia sa fie pe un aparat performant (cele 3D/4D ar fi in regula)


#6
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 11:02

se mai practica la noi embrioreductia? si daca da, care sunt clinicile/medicii care o mai fac? multumesc

buna ziua
 
imi permit sa schim putin sensul intrebarii din "se mai pactica" in "cine si unde"
 
emrioreductia este manevra prin care se punctioneaza cordul embrionului/embrionilor si se introduce o substanta netoxica pentru mama si restul embrionilor care opreste activitatea cardiac a embrionului tintit
 
pentru a avea rata minima de avort (orice manevra invaziva are riscul de pierdere a sarcinii) se practica in trimestrul 1 de sarcina
 
momentul/varsta sarcinii se stabileste echilibrand tendinta de a face mai devreme pentru usurinta tehnica si riscuri mai mici cu cea de a face mai tarziu pentu a putea observa ecografic dezvoltarea normala embrionilor, fapt reusit pritr-o consiliere profesionista anterioara manevrei
 
cunosc ca se efectueaza in momentul de fata de catre personal antrenat si cu experienta in medicina materno-fetala in Iasi (Dr.Nemescu Dragos), in Timisoara (Dr.Muresan Maius Bogdan) si evident in Bucuresti (Dr.Calomfirescu Marius Vicea)
exista manevra de embrioreductie si in oferta altor centre medicale (in afara spitalelor unde lucreaza cei mentionati mai sus) insa detaliile si experienta acestora nu ne sunt cunoscute
cleardot.gif


#7
imoimo

imoimo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 418 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 18:35

Buna ziua!

In urma unei ecografii transvaginale, medicul a constatat faptul ca am un uter fibromatos, usor crescut in dimensiuni, fara tumori precum si prezenta uneu lame de lichid in fundul de sac Douglas de 2.22 cm (momentul ecografiei a fost cu doar cateva zile inainte de debutul menstruatiei). Doamna doctor care mi-a facut ecografia mi-a recomandat sa fac un tratament cu un supozitor antiinflamator, timp de 5 zile. Mentionez ca am avut 2 nasteri, ambele naturale.

Intrebarile mele ar fi:

Considerati ca ar fi necesare alte investigatii legat de lama de lichid din Douglas? Exista si alte posibile tratamente, in afara de antiinflamatoare?

Uterul fibromatos ar putea da o usoara sangerare, lunara, cu cateva zile inainte de debutul menstruatiei? Ar fi necesare alte investigatii pentru a exclude alte posibile cauze ale acestei sangerari (mentionez ca ovarele s-au incadrat in paramentri normali in momentul ecografiei). Ce s-ar putea face pentru a elimina sangarearea inter-menstruala, in cazul in care cauza ar fi uterul fibromatos?

Multumesc anticipat pentru raspuns!



#8
CabinetGineco

CabinetGineco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 08:59

buna ziua

dupa doua nasteri uter fibromatos fara un fibrom individualizat se intalneste frecvent
poate fi si cauza de mici sangerari intermenstruale

cauza mai frecventa de sangerari intermenstruale este insa inflamatia
in cazul acesta tratamentul antiinflamator scade inflamatia si implicit sangerarea (ajuta si la menstra urmatoare iar prin scaderea inflamatiei duce la scaderea durerii si sangerare menstruala mai mica)

motivul pentru care a aparut insa inflamatia ar trebui cautat si tratat
aici discutam de posibila infectie / contaminare microbiana
ar fi de testat chlamydia, ureaplasma din col si examen pe lama si culturi flora vaginala

dupa toate acestea consider ca se impune reevaluare si propus tratamentul



#9
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 10:37

Asteptam intrebarile voastre pentru Dl doctor [dc]



#10
lucianadml

lucianadml

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 14 martie 2015 - 16:48

Buna ziua , am 27 de saptamani de sarcina, am 1.68 si 54 kg , o sarcina cu foarte multe probleme ( col deschis, contractii , diabet, am slabit mult ) . Pe langa acestea am hernie epigastriga.Pana acum nu am luat-o in seama pt ca nu m-a deranjat si nimeni nu a spus nimic de ea ( cand stau pe spate se umfla , deci au vazut-o destui medici, unul chiar m-a intrebat ce e asta . eu i-am spus ca nu stiu si a spus " a bine" ...). Acum a crescut burta foarte mult si deja intestinele au inceput sa nu mai intre inapoi decat daca stau nemancata 10- 12 ore (nu am cum sa stau atata timp nemancata din cauza diabetelui) ; si s-a largit sa spun asa , inainte avea maxim 5 cm lungime , acum are mai bine de 10 cm lungime si cam 5 cm latime

Saptamana viitoare o sa merg la un chirurg sa isi dea cu parerea .. dar pana atunci as dori niste sfaturi, este periculoasa , poate afecta sarcina ?  pe internet nu scrie nimic de aceasta hernie .

Bebele se misca pe sub intestine ... nu stiu cum sa explic dar intestinele coboara pana la buric .

 

Multumesc , o zi buna !





Etichetat si cu dr. marius calomfiresc, ginecologie, obstetrica, sarcina, ecografie, morfologie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -