Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caut bona Iasi si nume bone iresponsabile

caut bona iasi

9 raspunsuri la acest subiect

#1
hdiana

hdiana
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2015 - 11:41

Buna fetelor!

Am un baietel de 1an si 3 luni si ma chinui sa gasesc o bona pentru el. Am fost in concediu de maternitate 1 an(11 luni mai exact) si a trebuit sa ma intorc la munca.Am avut pana acum 3 bone(bunica + 2 bone angajate). Am patit-o de la prima. Am vrut sa imi caut bona cand Mateo a implinit 6 luni, insa mama mea s-a anuntat ca vine ea. Eu nu am fost de acord, insa sotul a zis ca e mai ok cu bunica. Zis si facut.

La 11 luni a venit mama sa stea cu copilul. Bineinteles ca nu a mers, pentru ca tot voia sa conduca ea, insa treburile in zilele noastre nu mai sunt ca pe vremea lor.M-a lasat balta intr-o zi de miercuri cand s-a imbracat si a plecat.

Am cautat bona si cu greu am gasit o d-na care parea foarte draguta (Cociorva Florenta). Noi incepatori si increzatori am angajat-o. Ne-a mintit ca are 58 de ani, cand de fapt avea 62 de ani si nu a facut fata (Mateo este un copil ft activ). Ne-a anuntat ca ea nu mai vine.

Am inceput iar cautarile. Am gasit o d-na mai tanara, de 40 de ani. Fericiti nevoie mare.Se juca cu Mateo, dar doar atat. Nu facea nimic din ce tine de copil. Spalat, taiat unghii, ingrijit, mancare pt copil. Nimic, nimic. Venea la munca si cand Mateo dormea (2h30min) ea statea pe tableta. Chiar venea cu tableta si o aseza pe birou de parca nici nu o plateam. Nu i-am zis nimic. Am vazut ca e fericit copilul...am lasat asa. Intr-o zi de joi la ora 3 a zis ca ea nu vrea sa mai vina de luni. Ca sta sa-si ia banii si apoi nu mai vine. Mi s-a facut rau cand am auzit. Numele ei e MOISA MARIANA(40 ani, VASLUI, cu 2 copii gemeni de 12 ani). AVETI GRIJA SA NU PATITI LA FEL. Ideea e ca si inainte de noi tot asa le facuse celorlalti.

Si uite asa am ramas iar fara bona. Mama nu vrea sa mai vina. A venit soacra mea pentru cateva zile.


POATE STITI VREO BONA, VA ROG SA IMI RECOMANDATI.

Am inceput topicul ca mamicile patite sa posteze numele bonelor iresponsabile, care cred ca un copil il lasi cand vrei tu, in mijlocul saptamanii sau cand ti se nazare, pentru a putea fi ocolite.

Astept cat mai multe pareri si recomandari.

Daca sunteti bona si vedeti acest topic si credeti ca sunteti o persoana responsabila si iubitoare de copii va rog sa lasati mesaj.

O primavara frumoasa!

Diana

 

 



#2
Ivone

Ivone

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 22 martie 2015 - 19:41

Pentru cate ore pe zi ati avea nevoie? O recomand pe mama mea. A fost bona la multi copii si toti au fost ingrijiti foarte bine, daca doriti va pot da mamicile lor recomandari fara nici o problema. SINGura problema este ca ca nu poate sta toata ziua sau multe ore pe zi din cauza ca bunicii mei sunt batrani si merge si la ei zilnic. Sau daca e, o pot intreba pe ea de o bona buna si va anunt cu mare drag! 



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 22 martie 2015 - 20:51

Tu cauti bona sau menajera ?

Cum adica bona nu taia unghiile copilului ?!

Ce mancaruri trebuie sa gateasca bona ?

 

 

E destul de urat ca ai scris numele lor ... atata timp cat copilul era ok, nu ti au adus niciun prejudiciu ... si nici nu se pot apara online, ca poate n au habar ca le faci reclama negativa. 



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 09:19

Fa-ti o lista cu tot ce vrei sa faca o bona si adu-i la cunostinta acesteia. Abia dupa aceea te poti plange de prestatia unei bone.

 

Poate ar trebui sa fii mai concilianta, in special cu mama ta. Oricat ai crede ca le stii pe toate, tot mama sau soacra iti vor fi aproape.

 

Esti norocoasa ca are cine sa te ajute cu cresterea copilului ( mama / soacra ), chiar daca numai cand ramai fara bona.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 09:57

S-ar putea ca nu bonele sa fie de vina. Adevarull e intodeuna undeva la mijlloc.

 

Asa cum spunea Alizee trebuie sa stii ce vrei de la o bona.

eu am avut bona de cand a avut fata 9 luni.

Cerintele au fost:

- sa o supravegheze constant

- s-ai dea sa manance la orele de masa

- sa o scoata la plimbare

- sa se joace cu ea

- s-ai dea medicamentele/vitaminele daca e cazul.

- minima igiena gen spalat pe maini cand vine de afara, curatat poponet.

 

Cam atat.

De taiat unghii, facut mancare nici vorba! 

De ce sa nu aiba tableta? Cand copilul doarme ce sa faca?

 

Daca a mintit cu varsta care e problema? Cum nimeni nu mai da o sansa femeilor trecute de 60 de ani, chiar le ingroapa, si eu as fi facut la fel. 

Oricum o femeie trecuta de 60 de ani poate oricand bine-mersi sa faca fata unui copil foarte activ.

==

 

Daca vrei o bona care sa-ti convina trebuie sa faci tu insati compromisuri.

 

 

Eu facusem o intelegere cu bona: pentru ca venea dimineata la 7 si pleca la 18, facea o ora pe drum i-am spus ca daca se simte obosita poate sa doarma cand doarme copilul.

Mai bine asa decat sa-si piarda vigilenta cand e copilu treaz.



#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 10:35

In 4 luni ai indepartat trei persoane, nu cred ca ai sanse daca nu te maturizezi putin sa gasesti ceea ce vrei.

 

De ce este nevoie sa-i taie unghiile bona ? Tu nu poti face asta cand te intorci de la lucru? Daca ai probleme cu vederea de exemplu , pui de la inceput acest lucru in lista cu ceea ce trebuie sa faca femeia angajata si ea iti spune da sau nu. Nu te poti asteapta sa preia ea tot: casa, masa, copil doar pentru ca o platesti. Nu iti ia locul ci te ajuta sa o scoti la capat pe locul pe care il ai. Este o angajata chiar daca totul e la negru.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 10:45

Nu stiu de ce nu stau bonele la tine, asa ca nu ma hazardez sa caut eu motive.

Vreau doar sa-ti spun ca atunci cand angajezi trebuie sa spui exact ce vrei de la o persoana: sa stea/pazeasca/joace cu copilul, sa-l hraneasca, sa-l spele, sa-i spele/calce hainele, sa se uite la el cand doarme, sa faca curat, sa gateasca pentru voi, orice, absolut orice. Pentru un pret corect sunt sigur ca vei gasi o persoana convenabila.

Dar ceea ce am enumerat eu nu inseamna bona, ci inseamna mult mai mult si s-ar putea ca nu toata lumea sa-si doreasca jobul asta.

Deci este posibil ca "parteneriatul" vostru sa inceapa fara toate datele.

Daca doresti doar bona, atunci singurul criteriu de care trebuie sa tii cont este ingrijirea acestuia. Daca este persoana potrivita si iti convine cum isi face treaba, adica copilul este multumit, ingrijit, etc, nu vad ce te deranjeaza tableta bonei.

Daca vrei ca in timp ce doarme copilul bona sa calce, spele, gateasca...atunci trebuie sa stie asta si si-asa, daca isi face treaba aia bine, tot nu-i treaba ta tableta ei.

Daca ti se pare ca platesti prea mult, nu uita ca ea face cea mai importanta munca pentru tine si nu altcineva. Si asta costa.

Mai ieftin este cu mama ta, soacra...dar daca nu vrei, asta e, ai dreptul sa refuzi.

Deci: mai multa atentie la detalii, rabdare.



#8
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 15:37

Un masaj ceva  [clo]



#9
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 martie 2015 - 19:44

Nu vad de ce ati sarit asa in capul mamei. N-o fi fost ea clara de la inceput cu pretentiile, dar nici unele bone nu-s mai prejos. Eu am specificat clar ce vreau si tot m-am trezit ca presupusa "bona" imi spune ca nu stiu sa-mi cresc/educ copilul si ca o bona tanara va face sex cu prietenul la mine in casa. [batcap]

 

Adevarul e mai degraba la mijloc.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 26 martie 2015 - 13:18

Sint o gramada de anunturi de "caut bona", sint curioasa daca si-or fi gasit ce cautau. Oricum pretentiile pe care le au unii de la bone sint incredibile, mai ales pentru banii oferiti. Am avut si eu bona in romania, si nici nu m-am gindit sa-i cer sa-mi faca menaj! Doar e bona nu menajera! N-are rost sa povestesc ce inseamna bona in tarile civilizate, ca nu e cazul.





Etichetat si cu caut, bona, iasi

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -