Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste (853)


1381 raspunsuri la acest subiect

#41
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 11:59

Corina ai dreptate din pacate. Asta spun de ceva vreme. Noi cand am intrat in casuta am citit putin din urma , am cautatsa cunoastem cate ceva despre fiecare fata. Aici am gasit informatii utile, sfaturi pertinente , incurajari, sustinere. 

 

Acum intru si gasesc postari care ma fac sa nu mai scriu nimic.O suparata , chiar daca intr- un mod mai transant si putin acid a pus punctul pe i. 

Mi-as dori  ca fetele care citesc sa gaseasca motive sa intre si sa posteze ,sa gaseasca informatii utile.

Mi-ar placea sa facem diferenta pe viitor intre postarile pe un forum unde avem o responsabilitate fata de cine citeste si discutiile intime purtate la o cafea cu o prietena.

Eu una o sa postez atunci cand voi avea ceva de postat care sa fie util si altcuiva.

Sper ca fetele care obisnuiau sa posteze si care ne-au ajutat cu sfaturile lor. 

Va pup si sper ca postarea sa fie luata ca atare , fara alte interpretari.



#42
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 12:39

Silvi, LA MULTI ANI pentru C, [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata] sa fie sanatoasa,fericita si , in foarte curând,sora mai mare [:)] !

 

Va pup pe toate , sper sa trecem peste tot ce s-a scris si sa revina armonia in casuta noastra ! [flor]  [flor] [flor]  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]  



#43
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 12:56

caresse, corina, va multumesc pentru urari! [flo2]  [flo2]



#44
elenna87

elenna87

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 424 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 18:51

salutare fetelor  ce mai ziceti ? e cam liniste pe aici. va pup :):):



#45
albinutateo

albinutateo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 04 martie 2015 - 23:53

Buna seara! [flo2]

 

Silvi la multi ani frumosi fetitei. Prezent la prajiturica.  [:D]  [pup] [pup]

 

Caresse imi era dor de tine. [pup] [pup]

 

Corina, Elenna [pup] [pup]

 

Maryella ca mare dreptate mai ai. [pup] [pup]

 

La mine e ziua 2, dar ma bucur. In sfarsit s-a reglat si vine cand trebuie. [bis]

 

Noapte buna. [pup] [pup]


Editat de albinutateo, 04 martie 2015 - 23:57 .


#46
Rodi_mami

Rodi_mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 10:53

Draga rodi, este ultimul mesaj pe care ti-l adresez pe aceasta tema! Faptul ca studiezi psihologia te determina sa scrii exact "ce trebuie" pentru a capta atentia! Sa nu uitam ca cea care a intrat cu bocancii aici ai fost tu, care ai dat peste nas aspirantelor cu fertilitatea ta incredibila, adica ai deja doua fete si apoi intr-o secunda, fiind plecati de acasa, te-ai gandit la un al treilea copil, pe care sperai sa-l obtii dupa un sex superficial , apoi, cand ai vazut ca ti-ai atras voturi negative, te-ai pliat si ai spus ca de fapt tu incerci de cateva luni, cand ai vazut ca tot n-ai fost convingatoare, ai venit si ai spus ca de fapt esti recasatorita si ca sotul isi doreste si el copilul lui, in felul asta BRUSC ti s-a atribuit o alta calitate, de "zana aspiranta"! Urmare postarii mele ai venit si ai spus ca ai frati gemeni decedati(D-zeu sa-i ierte daca chiar e adevarat!), dar ma indoiesc ca postarea-i reala, ci repet , vrei sa fii compatimita si cum ai abilitatea profesionala sa faci asta...., cu siguranta vei fi! Acum urmeaza sa scrii(in urma postarii mele referitoare la catelus) ca ti-a murit un catelus sau vreo pisicuta pe care il/o aveai de foarte multi ani si etc, etc! Cred ca esti previzibila...

[batcap]  [batcap]  mamica aceasta nu intelege nimic. Nu sunt nici zana aspiranta si se pare ca nu am nici super fertilitate....sunt o mamica vioaie si nebunatica si nu stau la rangul de mironosita...ce te doare pe tine unde fac  [xinpat] , fac unde vreau, cum vreau, cum apuc si pt asta eu si el suntem foarte fericiti. Am intrat cu bocanci in viata ta, draga mea? stiu ca acest forum e pt toate aspirantele...hai te rog inceteaza odata!  [ruga]

 

Ps. daca nu iti convine prezenta mea te rog nu mai intra pe aici, eu am gasit o gramada de viitoare mamici super dragute cu care ne putem impartasi una alta.



#47
Rodi_mami

Rodi_mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 10:55

salutare!

 

ma intristez tare cand vad ce se intampla in casuta noastra, candva atat de calda si primitoare...

 

eu voiam sa dau o prajitura, un suculet, ce vreti voi, avand in vedere ca am fetita mare, care a implinit ieri 6 ani.

nu-mi vine sa cred ca acum sase ani eram proaspat mamica, de cateva ore.

sper sa pot trai acest sentiment macar inca odata in viata si asta imi doresc si pentru voi toate aspirantele mele dragi!

pupici tuturor!

sa iti traiasca mare mare!!!!! sa fie sanatoasa! e mai mica cu un an ca cea mare a mea. Cum merge cu cls 0? sau la anul? 



#48
Rodi_mami

Rodi_mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 11:02

pt cele cu un cicle neregulat...uite ce am citit si eu [pk]

 

Sansele de a ramane insarcinata sunt maxime daca ai un ciclu menstrual regulat pentru ca poti identifica cu o acuratete mai mare ovulatia. Aceasta este perioada cea mai fertila a lunii. Atunci cand ai cicluri menstruale neregulate sua ovulatii anormale, perioada fertila este greu de stabilit, iar sansele de a concepe copii scad. Ovulatia anormala sau neregulata apare in 30-40% dintre cazurile de infertilitate.
Cum ramai insarcinata cand ai probleme de ovulatie?

In primul rand trebuie sa apelezi la un medic pentru a-ti face mai multe investigatii. Cel mai probabil acesta iti va recomanda medicatie pentru a-ti spori fertilitatea.

Prima alegere a medicilor in astfel de cazuri este clomifenul pentru ca s-a demonstrat a fi cel mai eficient.
ciclu-durere-burta
In plus, are avantajul de a fi administrat oral, spre deosebire de celelalte, care se fac prin injectie. Ele sunt folosite pentru a induce ovulatia si pentru a trata problemele de ovulatie. Acest lucru sporeste productia de ovule a ovarelor.

In functie de particularitatile medicale ale tale, medicul ti-ar putea prescrie si alte medicamente pentru fertilitate care stimuleaza foliculii si ajuta la dezvoltarea ovulelor in ovare. Ele sunt cel mai frecvent administrate sub forma de injectie realizate imediat sub stratul pielii. Aproape 90% dintre femei reusesc sa ovuleze cu aceste medicamente, iar intre 20 si 60% raman si insarcinate.
Cum sa ramai insarcinata cu sindromul ovarelor polichistice?

Sindromul ovarelor polichistice este o problema comuna la femeile care sufera de dereglari ale ciclului menstrual. El afecteaza cam 5-10% dintre femei. El determina un dezechilibru hormonal care impiedica ovarele sa mai lucreze normal si sa produca ovule.

Daca suferi de acest sindrom si esti supraponderala, atunci scaderea in greutate poate fi metoda prin care sa iti imbunatatesti sansele de a ramane gravida.

Medicul ti-ar putea prescrie de asemenea anumite medicamente care sa-ti scada nivelul de insulina. Nivelul crescut de insulina este o problema des intalnita la femeile cu SOP.

De asemenea, prin administrarea medicamentelor pentru stimularea ovulatiei si prin echilibrarea nivelului de insulina, se pot restaura ciclu menstrual regulat si ovulatia.

Daca suferi de aceasta afectiune atunci fertilizarea in vitro este o solutie prin care poti avea un bebe.
Stresul cauzeaza infertilitate, cum sa ramai insarcinata?

Streul si infertilitatea se influenteaza reciproc. In timp ce infertilitatea determina un stres crescut in randul femeilor care incearca sa aiba un bebelus, stresul la randul lui influenteaza direct infertilitatea.

Daca medicii nu iti gasesc nicio cauza fiziologica la problemele de infertilitate, atunci o idee ar fi sa iei in considerare un psihoterapeut care sa te ajute sa inveti metode eficiente de a combate stresul si anxietatea care determina infertilitatea.

Printre metodele la-ndemana de combatere a stresului se numara:

comunicarea deschisa cu partenerul;
suportul emotional (consiliere psihologica);
tehnici de reducere a stresului (meditatie, yoga);
reducerea consumului de cafeina si a altor stimulente;
sportul regulat;
informarea corecta asupra infertilitatii (cauzelor si tratamentelor)



#49
Rodi_mami

Rodi_mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 11:04

fetelor eu la cea de a doua fetita am inceput stimulare cu Clomid si in z ovulatiei am luat Ovitrelle sau Pregnyl cum ii zice acum, e aceasi substanta...seara am prestat si am ramas. grija mare la cele cu ovare polichistice!



#50
Rodi_mami

Rodi_mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 05 martie 2015 - 11:05

eu am comandat injectia din ungaria




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -