Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 117

fiv medlife albu

449 raspunsuri la acest subiect

#31
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 11:44

Am aflat ca cei de la Farmaexpress aduc acum la comanda si Femibion 1 fara iod.

Sunt 30 pastile la cutie si costa 100 Ron.

http://www.farmaexpress.ro/



#32
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 11:56

Gagici daca aveti rude/ prieteni in germania, rugati-i sa va cumpere ei. Preturile sunt undeva la 12-15 euro/cutie daca va uitati pe site-urile lor. Si sa va puna un plic pe autocar costa parca vreo 5 euro . Mai scutit niste bani. Insa inainte sa comandati intrebati medicul care va urmareste cat influenteaza iodul din femibion pt ca e posibil ca in unele cazuri sa fie ok si sa nu va trebuiasca femibion fara iod.
Bafta multa !

#33
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 12:05

Lavinia, multumesc

 

Tu ce mai faci? cum mai esti?

Astept sa treaca timpul asta mai repede. Astazi termin microgynon-ul. Pe 6 si 10 martie merg la monitorizari iar pe 17 martie am al doilea FET. In rest incerc sa ma vitaminizez si eu: iau Acid folic + B-uri, seleniu, laptisor de matca...



#34
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 12:25

Lavinia tu pt ce iei laptisorul de matca ????? Vezi ca e imunomodulator, una din recomandari este pt intarirea imunitatii, eu una nu ti l-as recomanda, mai ales ca tu ai cateva esecuri in spate.



#35
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 12:29

Am luat doar doua zile si l-am lasat. Tot pomeniti de femibion... la ce ajuta? Oare eu as putea lua?



#36
carla1982

carla1982

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 12:44

Lavinia dar ce pb ai tu? Scuze dar am uitat. Adica de ce nu s-a prins pana acum? Mie mi-a spys dr. A acum la prima monitorizare ca s-ar vedea un chist dar nu poate spune daca e din ala care se elimina acum sau endometriozic. M-a pus un puc pe ganduri pt ca la laparo luna trecuta nu era nimic . Are maxim 1 cm si a spus ca nu ar fi o pb pt ca oricum e f mic ...

#37
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 13:00

Carla, eu am PCOS... in burta mea sunt "n" chisturi fff mici care nu pot fi operabile. Din aceasta cauza am AMH 26 si menstra neregulata... care vine de 2-3 ori pe an. I-am propus dr sa ma opereze dar mi-a spus ca nu are ce sa scoata de acolo, ca sunt f mici. Nici drilling ovarian nu poate sa-mi faca pentru ca reduc foarte mult rezerva ovariana.


Editat de Lavinia1982, 24 februarie 2015 - 13:00 .


#38
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 13:06

Lavinia Femibion sunt vitamine prenatale care au acid folic in forma naturala, metafolin, usor asimilabila de ctare organism. Cele cu mutatii MTHFR au probleme cu asimilarea acidului folic in special sintetic - cel care se gaseste in mod normal in farmacii.

 

Eu am MTHFR 1298 hetero, adica a mai banala, dar homocisteina la prima verificare acum 4 ani era la limita de sus, la inceput am luat Femibion constant, in ultimii 2-3 ani doar in perioadele cu FIV-urile si anul trecut era chiar usor peste (11, ideal <10). De cand iau zilnic Metafolin (cel de la Taxofit care contine B6. B9, B12) a scazut la 6.

 

Eu tot zic de 4 ani si de homocisteina asta si aici si la topicul de babute, in mod normal ar trebui sa fie o analiza uzuala pt toata lumea, de monitorizat anual. Numai ca pretul e prohiitiv si nici nu am vazut dr care sa o recomande. Soacra mea e cardiaca si medicul nu i-a recomanat niciodata sa o faca. Am batut-o eu la cap si pana la urma a facut-o anul trecut si normal ca i-a iesit marita. Medicul de famliie s-a suparat ca a facut analize fara sa i le dea ea si i-a mai si comentat ca de la o anumita varsta ce pretentii are sa ii iasa toate bune. Nu serios ?!? La 60 ani deja punem mainile piept si asteptam inevitabilul ?

 

Homocisteina este un aminoacid, produsul intermediar de metabolizare al metioninei care este insa rapid redus in prezenta vitaminei B6, B12 si a folatului. Alimentatia saraca in vitaminele B6, B12 sau folati este cea mai frecventa cauza de hiperhomocisteinemie. Exista anumite implicatii ale nivelului crescut de homocisteina care sunt in mod special relevante pentru femei, un nivel peste 10 pozitionandu-le deja intr-o categorie de risc. Acesta a fost asociat cu o sanatate precară a embrionilor si un risc crescut de pierdere a sarcinii in saptamani mici, poate de asemenea sa predispuna la anumite complicatii ale sarcinii, inclusiv preeclampsie, desprindere de placenta, nașterea unui copil cu greutate mica, risc de apariție a defectelor de tub neural.  ... Asta asa, ca sa prezint numai partea legata de sarcina, dar nu trebuie sa uitam ca organismul nostru exista si inainte si dupa FIV-uri sau sarcini si trebuie sa avem grija de el tot timpul.



#39
andradam

andradam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 13:21

Qiao, ma bag si eu in seama in topicul vostru... Mie mi-a iesit 13 acum cateva luni, la Fundeni mi-au spus ca e ok, desi eu am insistat sa intreb daca sigur e ok, stiind ca peste 10 e problema. Poate avea si aceasta legatura cu pierderea unei sarcini?

Eu iau de vreo 4 ani Femibion si a crescut cate un pic in fiecare an, am plecat de la 7...



#40
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 14:14

Mie homocisteina mi-a iesit 7.98 in luna septembrie.





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -