Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manuale execrabile, copii derutați.

scoala autori manuale erori

14 raspunsuri la acest subiect

#1
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 22 februarie 2015 - 11:39

Va invit sa va scrieti parerea despre manualele copiilor nostri. Am un baiat clasa I si sunt ingrozita de calitatea slaba  a manualelor si a culegerilor scoale, de erorile grave pe care le contin. Un inceput prost pe care nu as vrea sa-l repete si generatiile care vin dupa el. Si inca mai sper ca se poate face ceva, din initiativa parintilor si poate mai putin a invatatorilor si a profesorilor (care din pacate recomanda aceste manuale fara sa le fi citit cu atentie) .

 Am sa dau un singur exemplu, flagrant din punctul meu de vedere si anume culegerea COMPER, aparuta de editura Paralela 45. Comunicare in limba romana-Competente si performanta (Clasa I), avand ca autor  o, scuzati-ma, semidocta oarecare pe nume Daniela Berechet, care nu este, se pare, decat o invatatoare, fara studii  superioare de limba romana, cum s-ar cuveni. Si asta se vede.                       Si culmea, acest manual a fost avizat de Comisia Nationala de MATEMATICA (da, ati citit bine!!!) a MEC cu nr 36 684/1998 si cu nr 25216/1999 pentru folosirea in clasa I si pregatirea suplimentara a elevilor.

Si acum, cateva exemple de cumplite mestesuguri de tampenie, cum le numea Creanga:  "Pensionarul Panait primea pensie putinica", "Gaina Gabrielei gaseste gandaci grasi", "Barbu "bate" bulevardul bucurestean", "Ancuta ia catelusa la Tiriac". " Dinu si Dorina dau dura-dura de doua ori","Angela pune in geanta agenda si sic! legenda si apoi strange geamantanul Cum e sa satrangi o legenda si apoi sa o pui intr-o geanta, nu-mi pot imagina!!!

 

Eu inteleg ca elevii trebuie sa invete literele si grupurile de litere dar aceste exemple sunt absurde si ilare.

Acum cateva exemple de greseli de limba:

"Eu servesc pui inabusit la cuptor".Atrag atentia ca verbul "a servi" este utilizat GRESIT aici cu sensul de "a manca" , el inseamna chiar "a servi pe cineva".          Ca sa nu mai vorbim ca un copil de clasa I poate sa nu stie ce insemna pui inabusit. 

Exemple de ghicitori ( cretine): "Cam gigant, pe patru bete/Geme sunca in cotete".  Si , ma rog dvs, Cam gigant este un nonsens deoarece cuvantul gigant nu are grad de comparatie, este un superlativ absolut. Alta aberatie: "E pus ca mar de argint, /"Sa lege" cerul de pamant. Dumnezeu stie care este dezlegarea  acestei ghicitori, ca eu nu am aflat-o. Si mai am zeci de exemple din acelasi manual ( culegere).

 

Pentru aceasta doamna (si manualele ei!) care strica limba romana in cel mai  pervers mod, prin copii adica, a venit timpul demascarii .Nu stiu cine a agreat-o, dar comisia care a aprobat aberatiile  trebuie trasa la raspundere In plus e co autoare si la culegerea de matematica...despre care, cu voia dvs, vom vorbi putin mai tarziu.

 

 



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 februarie 2015 - 12:54

...sunt ingrozita de calitatea slaba  a manualelor si a culegerilor scoale, de erorile grave pe care le contin. Un inceput prost...  o, scuzati-ma, semidocta oarecare  care nu este, se pare, decat o invatatoare ...cumplite mestesuguri de tampenie,aceste exemple sunt absurde si ilare.

Exemple de ghicitori ( cretine)... Alta aberatie... strica limba romana in cel mai  pervers mod

 

Discutam de multa vreme de continutul manualelor copiilor nostri, ne dam cu parerea, suntem nemultumiti, facem propuneri. E dreptul nostru si obligatia celor ce se ingrijesc de destinul invatamantului romanesc.

Totusi...nu stiu cui apartin pererile din care am spicuit mai sus in citat...insa cu siguranta cel/cea care le face este departe de a putea sa contribuie cu ceva idei valoroase, indiferent cu cat dispret priveste meseria de "doar" invatatoare.

Da, sunt greseli si cred ca sunt destule, insa parerile "docte" exprimate aici nu vor aduce nici o raza de speranta.

Evident, e parerea mea personala, sper sa nu ofensez pe nimeni (in afara de cel ce a scris "materialul" ala valoros...dar si acela sper sa ma inteleaga).



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 februarie 2015 - 15:00

[:)]



#4
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 22 februarie 2015 - 16:53

Eu ma intreb totusi de ce trebuie culegere in clasa I.

 

Este si olimpiada faza pe judet? 

Nu mai sint suficiente abecedarul si cartea de Aritmetica?


Editat de ab5174, 22 februarie 2015 - 19:13 .


#5
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 13:25

ab, de trei ani s-a schimbat programa. De atunci, in fiecare an, manualele ajung la copii cu intarziere (sau deloc). Oricum, este dificil pt invatatori sa foloseasca o singura sursa, mai ales la clasa aII-a, prima generatie care studiaza dupa programa modificata. 

 

In ceea ce priveste calitatea lor (manuale + auxiliare), nu as generaliza. Eu sunt destul de multumita de cele dupa care lucram noi. Dar, cu siguranta, se putea face mai mult (eg. integrarea subiectelor la MEM, aici mi se pare ca e cea mai mare problema).



#6
MMVC

MMVC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 21:03

Din pacate, folosirea verbului "a servi" este gresita destul de des. Si invatatoarea fetei mele o folosea in acelasi mod gresit. Nu stiu de ce este asa rusinos sa folosesti verbul "a manca" si li se pare mai elevat sa spuna "a servi"- total incorect.

Ghicitoarea cu marul de argint n-am inteles-o nici eu.

 Sa va dau si eu una din manualul de matematica de clasa a II-a. In primul rand l-am primit la sfarsitul semestrului I. Dupa ce ca abia au invatat operatiile de scadere si adunare au trecut la inmultire, apoi fractii si abia dupa aceea la impartire. Copilul trebuie sa stie ca 1/2=2/4 ceea ce mi se pare cam greu de explicat (i-am explicat numai prin desene) ca nu pot sa-i spun de operatia de simplificare a fractiilor.

Dar ce ma enerveaza cel mai mult este definitia operatiei de scadere. In manual (si in programa este identic) rezultatul operatiei de scadere se numeste "diferenta", ceea ce este corect, dar se mai numeste si "rest" ceea ce ma deranjeaza tare. Nu stiu ce vor intelege acesti copii cand vor face "Teorema impartirii cu rest" unde apare alt "rest".

 

Nu pot sa inteleg de unde le-a venit ideea cu "restul" la operatia de scadere. Doar daca s-au dus la piata si au cumparat  1 kg de cartofi si au primit "rest" la banii dati. Dar noi nu suntem la piata, ci la scoala.

 

Si, apoi ne miram ca acesti copii au rezultate proaste la evaluarea nationala si la bac.

 

http://omul-revoltat.blogspot.ro



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2015 - 22:09

Din pacate, folosirea verbului "a servi" este gresita destul de des


M-ai omorat cu aceasta forma de exprimare.

#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 09:12

Eu ma intreb totusi de ce trebuie culegere in clasa I.

 

Este si olimpiada faza pe judet? 

Nu mai sint suficiente abecedarul si cartea de Aritmetica?

 

Culegerile sunt necesare pt ca manualele sunt extrem de subtiri. De ex. la lectia "impartirea cu rest", manualul de clasa a III-a are 2 pagini, din care 2/3 sunt explicatii si exemple rezolvate, adica elevii au vreo 10 exercitii unde aplica ce au invatat. Pot sa invete impartirea cu rest prin 10 exercitii? Eu cred ca sunt necesare mult mai multe probleme si exercitii pt a intelege si a invata sa calculezi corect.  Daca manulaul nu ofera material de lucru, ce poate face invatatoarea? Sa le dicteze execitii din culegerile ei? Pai s-ar pierde jumatate din ora cu dictatul. Sa le faca copii xerox la pagini cu exercitii, ar trebui sa faca zeci de copii , zilnic, pe banii ei sau pe banii adunati de la parinti (inclusiv pt testele nationale de la sfarsitul cl. a II-a s-au adunat bani de la parinti pt a multiplica subectele, sa aiba fiecare copil foaia lui in fata), pt ca scoala nu ofera nimic. 



#9
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 martie 2015 - 20:37

Doamna din primul post vorbea de clasa I, de aia m-am minunat de culegere. 

Si la clase mai mari noi photocopiem exercitii suplimentare (banii scolii nu a parintilor [:)] ) , plus se cumpara licente la diverse programe - eu dau tema se corecteaza automat, vad de cite ori au incercat sa faca, daca macar au deschis tema, etc......


Editat de ab5174, 12 martie 2015 - 20:40 .


#10
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 09:16

Noi am avut auxiliare inca din clasa intai. Din manualul de matematica n-au avut niciodata tema. Doar din culegerea care urmeaza programa dar e mult mai dezvoltata, sau le da fise listate de prin Gazeta Matematica sau diverse alte culegeri. Toate listarile sunt pe banii nostri, parintii cumpara hartie si schimba cartusul de la imprimanta. De multe ori am gasit probleme care puteau fi rezolvate doar prin exercitii de care ei nu invatasera inca. Acum cateva zile a avut o problema in care ar fi trebuit inmultite doua numere a cate trei cifre fiecare. I-am aratat cum si l-am facut impreuna dar a iesit un numar pe care nici nu stia sa-l pronunte. Si multe din astea, si la romana si la civica, etc.





Etichetat si cu scoala, autori, manuale, erori

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -