Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

The Romanians are coming ...cum vi se pare ?

emigrare uk

201 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 11:59

...nu situ cum e in Canada, dar aici  sa incerci sa dai spaga unui lucrator federal pt neplata taxelor...e federal offence...si e f grav. no wonder a fost dat afara!

Asa e. El zicea ca asta i-ar fi pus capac. Faptul ca a incercat sa dea mita. Dupa aia a zis si de droguri. 



#42
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 15:25

Sincer, cel mai deranjant mi s-a parut dupa ce am vazut primul episod ca toti romanii sunt tigani saraci, fara nici o calificare, fara a sti limba nici macar la nivel absolut de baza incat sa poata efectua sarcini simple, manati de disperare din tara. Cu exceptia acelui Cristi parca, neplatitorul de taxe dar platitorul de spagi in Canada, toti sunt la fel. La respectivul Cristi, nici macar nu m-a mirat ca a incercat sa aplice in Canada modelul romanesc, hai sa-i dau un plic oficialului ca la mine merge asa si la politie, si la spital, si la scoala, si la taxe ... de ce sa nu exportam si modelul de "smecherie" daca tot trimitem oameni.

Sper ca in episoadele viitoare sa vad si alti romani, de la medicii si asistentele din spitale, pana la infirmierele care le ingrijesc batranii si pana la studentii care dupa ce termina studiile la universitatile lor de top raman acolo fie ca asistenti/profesori universitari.

Aia .... nu sunt romani ? Aia devin british dupa ce si-au dovedit valoarea ?



#43
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 15:44

Dar despre francezii de la Londra s-a facut reportaj? Ca dupa numarul de francezi aflati acolo, Londra a devenit al 6-lea oras francez. Si ei tot imigranti sint...



#44
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 16:04

Sincer, cel mai deranjant mi s-a parut dupa ce am vazut primul episod ca toti romanii sunt tigani saraci, fara nici o calificare, fara a sti limba nici macar la nivel absolut de baza incat sa poata efectua sarcini simple, manati de disperare din tara. Cu exceptia acelui Cristi parca, neplatitorul de taxe dar platitorul de spagi in Canada, toti sunt la fel. La respectivul Cristi, nici macar nu m-a mirat ca a incercat sa aplice in Canada modelul romanesc, hai sa-i dau un plic oficialului ca la mine merge asa si la politie, si la spital, si la scoala, si la taxe ... de ce sa nu exportam si modelul de "smecherie" daca tot trimitem oameni.

Sper ca in episoadele viitoare sa vad si alti romani, de la medicii si asistentele din spitale, pana la infirmierele care le ingrijesc batranii si pana la studentii care dupa ce termina studiile la universitatile lor de top raman acolo fie ca asistenti/profesori universitari.

Aia .... nu sunt romani ? Aia devin british dupa ce si-au dovedit valoarea ?

Pai de ce nu urmaresti episodul 2? Apare si sora medicala/ingrijitoare la batrini. [:D]



#45
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 17:15

Nu va amagiti ca  prezentarea a aratat oameni care vor sa munceasca, care nu fura. Asta nu conteaza mare lucru in imaginea pe care extremistii si-o construiesc despre emigranti. Nu conteaza faptul ca nu au acces la benefits acum, cat faptul ca ar putea avea acces la benefits.

 

Sunt britanici cu care am vorbit care ziceau ca 'nu sunt de acord sa vina strainii sa le ia joburile lor'... 'Pai voi de ce nu le ocupati?' 'Sunt prea prost platite'. [batcap] [batcap] [batcap]

 

Iar cu benefits, nu toti localnicii sunt lamuriti cum functioneaza. Mi-amintesc un articol de anul trecut prin primavara, cand nush ce politician a zis ca el nu ii mai lasa pe imigranti sa ceara benefits decat dupa ce au lucrat X ani si reactia cititorilor a fost "ce bine', "asa, sa nu mai ceara de la inceput' etc. De parca atunci cand treci granita vine guvernul si zice: 'vai, esti imigrant, ia de aici niste benefits, ca pari om de treaba'...



#46
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 21:09

Numai 3 episoade au facut?



#47
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 23:50

Pai Letitia, sa inteleg ca exista cate un documentar pentru fiecare tara saraca din lume? Adica luna asta e "The romanians are coming" luna viitoare va fii "The bulgarians are coming" si vor incheia cu "The somalians are coming"? Sau asa din cand in cand li se pune pata pe tara care e la moda in perioada asta?

 

Tocmai pentru ca stiu atitudinea americanilor fata de immigrants pot sa-ti spun exact de ce genul asta de documentare sunt dinamita pentru siguranta emigrantilor.

Diferenta dintre US si UK este doar ca UK se plange de emigrantii legali, US se plange de milioanele care ii trec granitele ilegal.

In rest argumentele sunt la fel de stupide. Atata timp cat sunt legali emigrantii platesc pentru dreptul lor la asistenta medicala, housing si orice altceva se ofera. Joburile pe care le au daca ar fii detinute de un britanic pursange, ar duce prin proasta salarizare la acelasi rezultat o familie care are nevoie de ajutor social, stipenda pentru locatiune etc etc. Cat plateste taxes emigrantul ar fi platit si britanicul pentru salariul respectiv (deci tot aceasi suma de bani ar fi adus-o in sistem).

Daca vorbim de emigranti ilegali, nu se pune problema ca ei sa beneficieze de nici unul din avantaje, pentru ca-s ilegali si evident ca nu s-ar expune posibilitatii de a fi expulzati.

Extremistii nu vad nuantele astea, ei vad negru in fata ochilor la ideea ca "sunt furati" chiar daca asta nu se dovedeste a fii adevarat. Si sincer iti spun, ideea ca ei se inmultesc este de speriat pentru ca e foarte usor sa derapeze spre ideea orice emigrant este "raul absolut" si de acolo Dumnezeu cu mila pentru noi toti.

 

PS. Eu nu ma uit la TV, il consider cea mai eficace metoda de indobitocire a oamenilor. Prefer sa citesc carti.


Editat de Madanic, 26 februarie 2015 - 23:51 .


#48
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 23:55



Sunt britanici cu care am vorbit care ziceau ca 'nu sunt de acord sa vina strainii sa le ia joburile lor'... 'Pai voi de ce nu le ocupati?' 'Sunt prea prost platite'. [batcap] [batcap] [batcap]

 

 

Lasa...ca stiu ei ce spun...nu-s chiar [batcap] [batcap]

 

Se stie ca forta de munca din est a coborit nivelul salariilor.Problema e ca cei ce accepta aceste salarii(mai mici decit normali)sunt cei ce nu au niciun gind de a se stabili in tara repectiva...

 

Da ' ce sa facem...am vrut Eu si caderea granitelor...am primit! [:)]


Editat de andacos, 26 februarie 2015 - 23:56 .


#49
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 februarie 2015 - 19:10

Mie mi-a placut cum a fost facut si mi-a parut tare rau de Alex...bai ce frumos vorbea engleza!!!

 

Si saracul baiat care locuieste sub pod ca sa trimita bani acasa...de ce naiba mai face maica-sa copii?

De ce naiba era asa un gunoi acolo unde locuiau acei oameni (in Romania)?

Una e sa fii sarac, si alta e sa fii si delasator. Daca tot nu ai nimic, nu vrei macar sa ai grija de putinul pe care il ai????

 

Ar trebui sa faca inca un episod in care sa arate medicii si asistentele si inginerii, profesorii samd care lucreaza acolo.

 

P.S: fata aia, Georgiana, a asistentei...asa o aviditate dupa bagarea in seama mai rar...



#50
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 februarie 2015 - 19:33

Si nici engleza nu stia. Se chinuia ea, acolo, dar vax.





Etichetat si cu emigrare, uk

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -