Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

The Romanians are coming ...cum vi se pare ?

emigrare uk

201 raspunsuri la acest subiect

#191
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 martie 2015 - 18:36

Ab, tot in Glasgow sunt, dar lucrand ca interpreta full-time, mereu am "treaba" cu lumea romaneasca, macar cateva ore/zi, minimum 4-5 persoane/zilnic. Iar daca ajung sa stau cu clientii la vreo urgenta, sau in vreun "labour room" ajung sa aflu tot ce vreau si nu vreau despre persoanele in sine, de la familie, "patron" (persoana de la care au inchiriat casa unde stau) oras, moda, la simpatii politice, parerile lor despre lume, viata, UK, Uniunea Europeana, razboiul din Ucraina, Barack Obama si asa mai departe.



#192
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 10:10



Mi-am adus aminte de ceva...inainte sa intre Romania in UE, tot primea cate-o palma de la UE ca nu stie sa-si integreze tiganii, ca sunt oropsiti etc etc...cand au ajuns tiganii in UE, ce face UE ? in loc sa-i integreze, ii trimite in Romania...de ce oare ?  [fal]

 

 

Pentru ca sunt cetateni romani.

S-a tot explicat , citeste toate paginile.

UE nu are acum mai multe drepturi asupra cetatenilor romani dupa intrarea Romaniei in UE decat inainte. Doar cetatenii romani  au mai multe drepturi in orice tara UE  , lucru ce a dus la mult mai multe probleme decat se banuia.

Instantele  Elvetiei sau Frantei pentru ca de ele ai pomenit nu si-au extins atributiile automat si asupra cetatenilor romani .  De aceea ii expulzeaza spre singurul stat  ce are drept de hotatrare asupra lor : statul roman. Cand am spus mai in urma ca asa gandesc cei mai multi romani: "de ce nu face acum UE ceva cu tiganii nostri ?"  mi s-a replicat, Rufus parca dar nu mai caut, ca nimeni nu gandeste de fapt asa. Poftim dovada.


Editat de mamica11, 23 martie 2015 - 10:37 .


#193
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 18:45

 despre polonezi a fost si mai si. mai tineti minte chestia aia cu instalatorul polonez ?

acuma, tigan sau netigan este posesor de pasaport sau buletin ROMANESC. deci este ROMAN.

cum reactioneaza romanii la venirea refugiatilor sau ne-refugiatilor somalezi, sirieni, irakieni, etc ? mai rau decat englezii.

romanii ii considera pe chinezi si indieni inferiori lor. deci ce ne mai miram de englezi.

sa fim realisti.

Eu una n-am auzit vre-un roman sa reactioneze la venirea emigrantilor in Romania. Cred ca nici macar nu o inregistreaza ca pe un fenomen existent. Daca spui cuiva "Stii ca anual vin x emigranti in Ro" o sa iti raspunda cu umor, gen "Mai sa fie, noi incercam sa plecam de rau si altii vor sa vina la noi".

Nu am auzit pe nimeni sa considere ca noi romanii suntem rasa superioara in fata chinezilor sau indienilor, in fapt am auzit destul de multi care considera ca neamul romanesc are diverse puncte slabe (unele dintre ele destul de jignitoare).



#194
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 19:07

Pentru ca sunt cetateni romani.

S-a tot explicat , citeste toate paginile.

UE nu are acum mai multe drepturi asupra cetatenilor romani dupa intrarea Romaniei in UE decat inainte. Doar cetatenii romani  au mai multe drepturi in orice tara UE  , lucru ce a dus la mult mai multe probleme decat se banuia.

Instantele  Elvetiei sau Frantei pentru ca de ele ai pomenit nu si-au extins atributiile automat si asupra cetatenilor romani .  De aceea ii expulzeaza spre singurul stat  ce are drept de hotatrare asupra lor : statul roman. Cand am spus mai in urma ca asa gandesc cei mai multi romani: "de ce nu face acum UE ceva cu tiganii nostri ?"  mi s-a replicat, Rufus parca dar nu mai caut, ca nimeni nu gandeste de fapt asa. Poftim dovada.

 

Legal sunt cetateni romani si cetateni europeni in acelasi timp. Si unul din drepturile fundamentale ale uniunii era "sa poata circula si traii liber in oricare din tarile membre in uniune". Si daca ei au decis sa mearga in Franta, Germania, Spania sau GB nu cumva acest drept trebuia respectat? Nu-mi amintesc ca Franta sa fi expulzat britanicii care au emigrat acolo, sau Spania sa fi facut asta si sunt destul de multi.

De ce sunt tintiti rromi?Pentru ca obiceiurile lor sunt neplacute ? Nu am auzit sa existe o specificatie in lege cum ca se accepta doar cetateni spalati si scoliti. 

 

Intre noi fie vorba, sunt de acord ca Romania trebuie sa ia masuri sa-i aduca la un nivel mai ridicat, dar sunt de parere ca tarile europene le-au suflat in panze pana acum si le-au oferit o modalitate de a continua in mentalitatea curenta, deci o masura de vina exista si acolo.



#195
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 09:38


Intre noi fie vorba, sunt de acord ca Romania trebuie sa ia masuri sa-i aduca la un nivel mai ridicat, dar sunt de parere ca tarile europene le-au suflat in panze pana acum si le-au oferit o modalitate de a continua in mentalitatea curenta, deci o masura de vina exista si acolo.

Eu nu cred ca altii-s obligati sa rezolve problema tiganilor romani inaintea noastra.

Doar ca s-au intamplat doua fenomene de cand cu aderarea asta a noastra: occidentalior li s-au mai diminuat vocile sfatoase si acuzatoare, li se parea simplu dar nu li se mai pare asa acum traba asta cu integrarea. Ca integrare cu forta nu se poate.

Iar al doilea fenomen este tot mai pregnant: nu prea mai ai pe cine integra, ca naiba se duce la scoala cand e atata treaba prin strainataturi...

Dar este problema noastra. Pentru care primim si bani europeni. Ce se cheltuie, evident, pe balarii dar asta nu ma mira, ca si alti bani europeni se manaresc in toate domeniile, nimic nou.

Eu cred ca nu se astepta nimeni din sfatosii aia la continutul "pachetului" romanesc intrat in UE. Au vazut o piata maaaare de desfacere...na ca mai sunt si altele.



#196
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 22:26

Eu nu cred ca altii-s obligati sa rezolve problema tiganilor romani inaintea noastra.

Doar ca s-au intamplat doua fenomene de cand cu aderarea asta a noastra: occidentalior li s-au mai diminuat vocile sfatoase si acuzatoare, li se parea simplu dar nu li se mai pare asa acum traba asta cu integrarea. Ca integrare cu forta nu se poate.

Iar al doilea fenomen este tot mai pregnant: nu prea mai ai pe cine integra, ca naiba se duce la scoala cand e atata treaba prin strainataturi...

Dar este problema noastra. Pentru care primim si bani europeni. Ce se cheltuie, evident, pe balarii dar asta nu ma mira, ca si alti bani europeni se manaresc in toate domeniile, nimic nou.

Eu cred ca nu se astepta nimeni din sfatosii aia la continutul "pachetului" romanesc intrat in UE. Au vazut o piata maaaare de desfacere...na ca mai sunt si altele.

Corect, nu sunt obligati sa o faca, dar stii cum e cand critici pe altul ar trebui mai intai sa vezi daca tu poti face treaba mai buna. 

Europenii au si metode de verifcare a modului de cheltuire a banilor si le si folosesc. Pana una alta din fraudele alea tot romanii au fost furati, pentru ca UE ii cere refunded daca nu sunt folositi corect. Asa ca ei nu au decat de suferit ca se plimba "indezirabili" pe la ei, nota de plata o sufera romanii ca din banii lor s-a mai facut un proiect de integrare nefunctional.

Si pentru ca ai mentionat ca nu se asteptau la surpriza din "pachetul romanesc", in 90 Franta rula in disperare documentare despre Ro in care se prezenta inclusiv traiul defavorizat al etniei rrome. Au tinut-o asa o groaza de timp, asa ca nu prea cred ca la integrare faptul ca existau categorii defavorizate in Romania era o surpriza. Cum legea uniunii din care fac parte prevedea dreptul la libera calatorie, era chiar evident ca vor fii multi emigranti (de toate tipurile), dar au inchis ochii pentru ca la momentul ala le convenea, beneficiile erau (sau pareau) mult mai mari decat riscurile.  Problema e ca acuma dupa ce au semnat "contractul" se fac ca nu cunosteau riscurile.

 

Eu una recunosc ca nu ma pricep la chestia asta numita "integrare". Dar imi pare o strategie fara succes, nu poti sa-i dai unui om beneficii (ca-i minoritar, discriminat blah blah) apoi sa-i ceri sa devina la fel ca majoritatea. Pai ce e fraier sa renunte la ce-l face special?



#197
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 09:04

Asa cum constatasem deja, reportajele strainilor sunt delicatese pe langa realitatea ce se vede in reportajele romanilor. (in continuare...)

 

http://stirileprotv....de-engleza.html



#198
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 09:48

Eu as spune ca üroblema nu e doar la cei care se ofera sa munceasca la negru ci la cei care accepta asta.

 

 

Oricum, la ce reportaje despre Romania sunt la televizor ma mir ca nu ma intreaba nemtii daca am caruta si calul in parcarea spitalului. :))



#199
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 09:54

Eu nu stiu  ce va mirati  atat  ....acum. 

Stiti cum se emigra  acu  20  de ani? ?!!!

Exact  la fel. 

"Faimoasa"  Italia  era cum e acum Anglia. 

Si atunci  mai erau  si ilegali  ca nu eram in UE.

Au fost si bune si rele, si uite ca sunt romanii de peste 25 de ani acolo.

Atunci  nu se mediatiza asa,si nu mai plangea  nimeni  de mila  nimanui. 

Ce  se astepta  cand au dat  drumul  liber. ...

Suntem  o tara  saraca, cu venituri  foarte mici, cu o saracie  lucie,unica  solutie  e emigrararea. 



#200
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 07 mai 2015 - 10:06

 

Oricum, la ce reportaje despre Romania sunt la televizor ma mir ca nu ma intreaba nemtii daca am caruta si calul in parcarea spitalului. :))

 

Nu-i timpul pierdut :)





Etichetat si cu emigrare, uk

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -