Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Legislatia gravidelor si a proaspetelor mamici

legi gravide concediu cic

40 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 19:55

Legislatia gravidelor si a proaspetelor mamici

Afla totul  despre legislatia gravidelor si a proaspetelor mamici citind in continuare...

 

legislatie-mare.jpg



#2
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:09

wow!!! pe perioada anului in care stam acasa se plateste doar 75% ? si pentru copil cei 200 lei pana la varsta de 2 ani parca , nu-i asa?

mare pacat ca nu sunt aceleasi conditii de la primul an si la al doilea an de sedere acasa. dimpotriva, se doreste ca mama sa-si lase copilul de 1 an acasa si sa reia jobul, nu se mai lasa la alegerea ei.

 

ce nu mai stiu....se considera vechhime in munca, mai nou perioada de concediu crestere copil?

 

iar cele 126 de zile de concediu maternal...se pot lua si inainte de nasterea lui bebe, nu-i asa?

acelea cu cat sunt platitte?



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:37

1. Concediul de maternitate (prenatal partea luata inaite de nastere/postnatal sau lehuzie partea luata dupa nastere) are o durata maxima de 126 de zile calendaristice si din acestea sunt obligatorii doar 42 de zile postnatal (cu exceptiile prevazute de lege). Se platesc cu 85% din venitul realizat si sunt asimilate concediului medical fiind calculate si acordate pe baza certificatului medical eliberat de medicul de familie, de medicul ginecolog sau dupa caz ambulator. Nu se pot implicit lua 126 de  zie prenatal. Se considera vechime in munca si perioada asigurata.

2. Dupa trecere celor 42 de zile de la nastere (cu exceptiile prevazute de lege) se poate beneficia de concediu pt ingrijirea copilului daca sunt indeplinite conditiile legale. Acest concediu este optional si poate fi solicitat si acordat oricaruia dintre parinti/tutori dar numai unuia pe o perioada de maxim 2 ani de la data nasterii copilului. legea admite 2 posibilitati ale duratei privind CIC care se alege de la inceput fie 1 an fie 2 ani. In functie de optiune in afara duratei maxime care a fost aleasa (1 sau 2 ani) sunt diferite pragurile maxilmale ale CIC. Indiferent de optiune pragul minimal nu poate fi mai mic de 600 lei/luna indiferent de veniturile realizate. Pentru a beneficia de CIC trebuie ca in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului persoana solicitanta sa fi reaiizat venituri impozabile de natura salariata sau asimilata acestora sau sa fi fost in somaj indemnizat sau sa fi fost asigurat social in categoria persoanelor asigurate care nu realizeaza venituri profesionale (studenti/elevi la curs de zi in institutii acreditate) samd.

Si CIC este considerat vechime in munca.

O luna din CIC este rezervata celuilalt parinte fata de cel solicitant. Daca nu doreste sa beneficieze se pierde in plata.

Pentru persoanele care beneficiaza de CIC avand un contract de munca pe perioada nedeterminata valabil la data beneficiului se suspenda acest contract si toate drepturile de munca sunt garantate pana la revenirea din CIC dar nu mai mult de atat.

Persoanele care sunt in concediu de maternitate nu pot fi concediate pe aceasta perioada.

Persoanele care revin din CIC la locul de munca nu pot fi concediate pe motiv de necorespundere profesionala.

Tatal copilului are dreptul la zile libere pentru nasterea copilului la care se pot adauga alte zile libere daca urmeaza si dovedeste ca a finalizat curs de puericultura.

 

Pe scurt si sintetizat asta mi-am adus aminte rapid la acest subiect.



#4
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:43

atat eu, cat si tatal am participat la cursuri de puericultura in luna mai 2015....in vederea adoptiei. sau se dau zile suplimentare tatalui tocmai pentru a participa la un curs de puericultura?

 

MULTUMESC!!!!



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2015 - 19:53

Se dau tatalui pt a participa.



#6
kristina24

kristina24

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 03 octombrie 2015 - 16:19

Nu se dau zile de concediu pt a participa la curs, ci pentru ca a participat la curs. Zilele se presupune ca se folosesc pt îngrijirea copilului.



#7
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 03 octombrie 2015 - 17:59

sotul meu si cu mine am facut deja un astfel de curs, in vederea adoptiei. sa inteleg ca le pot ruga pe doamnele de la protectia copilului sa ne elibereze un document in acest sens si e suficient?

multumesc!



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 octombrie 2015 - 18:23

Da



#9
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 03 octombrie 2015 - 18:47

va mai rog ceva,

puteti sa-mi spuneti daca nu-mi iau nici o zi din cele 126 de zile inainte de nasterea lui bebe....le pot lua pe toate dupa ce se naste? ma gandesc ca daca le iau inainte.....se iau in calcul cand se calculeaza procentul din media salariilor din ultimele 12 luni, nu-i asa?

nu prea mi-e clar cum se calculeaza procentul.....adica. daca se calculeaza asa.....nu prea e in avantajul meu sa stau deloc din cele 126 de zile, nu-i asa? ptr. ca asa o sa-mi scada venitul ce va fi calculat pentru concediul crestere copil.

 

si inca ceva...este real faptul ca incepand din 2016, se va schimba legislatia in ceea ce priveste concediul de crestere copil. am inteles ca poti sta 2 ani acasa, platiti cu 85%. chiar e real? [:)]

 

MULTUMESC MULT! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]



#10
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 06 octombrie 2015 - 15:30

Alessandra, si eu in momentul de fata fac aceleasi calcule. Dar sa stii ca eu am ajuns la concluzia ca este mai avantajos sa iau concediul prenatal cat mai mult, pentru ca se plateste 85 % din brut din care se mai scad vreo 90 lei pentru sanatate, pe cand indemnizatia de crestere este 85 % din net...

Daca a inteles altcineva altceva va rog sa ma corectati.





Etichetat si cu legi gravide, concediu, cic

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -