Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Olivia Steer si vaccinarea copillor - sau starletismul iresponsabil

olivia steer vaccinare vaccinuri vaccin

354 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:35

nu trece macar un sezon rece in care sa nu apara o stire de genul "dascal bolnav de TBC si-a imbolnavit elevii".

cea mai recenta stire e din ianuarie anul acesta

http://www.viata-lib...rala-adam-elevi

 

in plus, daca as avea o putere supraomeneasca, as da amenzi usturatoare tuturor celor care scuipa pe strada. sau as face cumva, sa le vina scuipatul ala inapoi, pe ochi. mi-e scarba de flegmele de pe trotuar, printre care trebuie sa fac slalom, ori de cate ori merg pe jos, indiferent de zi, de ora, de zona a orasului. e ceva de nedescris cu scuipatul asta pe strada, cred ca doar la chinezi mai vezi asa ceva, doar ca la ei este sport national.

http://jurnalul.ro/v...oza-597180.html



#42
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:36

Totusi, daca facem abstractie de nume (olivia steer) si la FB (sa nu mi se spuna si mie ca atac FB-ul), care este baza, studiul, competenta, experienta celor ce nu-si vaccineaza copiii (inca o data...ma refer la schema nationala, obligatorie pana la o vreme) si sfatuiesc si pe altii sa o faca?

Ok, citesti, te informezi...dar pe ce baza contesti? Pe ceea ce citesti pe net? Asa iei o decizie?

Cristina, tu de ce ai contesta vaccinarea anti TBC, de exemplu, in Romania? Ca a fost obligatorie in comunism? Ca nu e obligatorie in Germania si alte tari? Adica ma gandesc ca daca tot ai o opinie ar merita sa o argumentezi (am inteles ca nu e cazul tau, tu doar sustii dreptul omului de a face ce vrea, dar ma gandesc ca intr-un astfel de caz in care omul decide pentru altul, chiar daca este propriul copil, nu e chiar asa simplu-decat daca accepti ca teorie de viata eu te-am facut, eu te omor)



#43
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:46

Mai raspund inca o data, noi am facut vaccinurile, pentru cee ce militez aici e dreptul liber al fiecarui parinte sa aleaga ce crede el ca e mai bine pentru copilul lui : si nu e vorba numai de vaccinuri ci si de alte alegeri.
Nu imi place sa vad oameni vorbiti de rau diar pentru ca au o alta mentalitate de viata.
Respectul fata de oameni care au alte idei lipseste uneori si nu inteleg atacurile la persoana.

Cristina

Cristina, trebuie sa iti spun ceva ce credeam ca stii.

Cand esti persoana publica, trebuie sa iti intelegi rolul. Nu discutam aici deciziile de vaccinare ale dnei Maricica Budureac din Poiana Stampei.

A scrie in interviuri si pe FB - in rol de celebritate locala - lucrurile stau diferit.

Celebritatea (sau statutul de starleta) trebuie asumata intr-un mod responsabil.

 

Tocmai de asta l-am adus in discutie si pe sotul in cauza: Andi Moisescu. Presupun ca ambii sustin aceeasi cauza pentru ca nu imi pot imagina ca ea e anti vaccinare si el pro vaccinare pentru ca au si copii si aici de regula e nevoie de niste decizii.

Si apoi mai este un aspect pe care l-am adus in discutie nu intamplator.

Andi Moisescu este Presedinte al Comitetului Director al Salvaţi Copiii România. - helou, this is a big fish. sotiorul. Si la ce organizatie !!!!

 

Si atunci responsabilitatea a ceea ce spui in public este imensa si trebuie sa o tratezi ca atare.



#44
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:49

Din păcate decizia nu o iei doar pentru propriul copil. Copilul celui care decide să vaccineze sau să nu vaccineze a fost protejat cât a fost mic și din prisma faptului că populația era majoritar imunizată la un anume virus. Cu cât sunt mai multe persoane ne-imunizate, cu atât crește posibilitatea ca virusul să fie propagat și către sub-grupe ale populației care nu pot fi imunizate (de exemplu sugari, copii cu diverse boli care nu pot fi vaccinați).

 

Nu înseamnă că trebuie să accepți orbește orice vaccin, în orice condiții. Poți discuta cu medici specializați în acest domeniu cu care să discuți beneficii / riscuri, dar nu văd cum te poți documenta ”pe internet” mai bine.



#45
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:50

Cristina, trebuie sa iti spun ceva ce credeam ca stii.
Cand esti persoana publica, trebuie sa iti intelegi rolul. A scrie in interviuri si pe FB - in rol de celebritate locala - lucrurile stau diferit.
Celebritatea (sau statutul de starleta) trebuie asumata intr-un mod responsabil.

Tocmai de asta l-am adus in discutie si pe sotul in cauza: Andi Moisescu. Presupun ca ambii sustin aceeasi cauza pentru ca nu imi pot imagina ca ea e anti vaccinare si el pro vaccinare pentru ca au si copii si aici de regula e nevoie de niste decizii.
Si apoi mai este un aspect pe care l-am adus in discutie nu intamplator.
Andi Moisescu este Presedinte al Comitetului Director al Salvaţi Copiii România. - helou, this is a big fish.

Si atunci responsabilitatea a ceea ce spui in public este imensa si trebuie sa o tratezi ca atare.



De ce nu ii puneti intrebarea direct?

Cristina

#46
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:52

Cu TBC-ul aveti perfecta dreptate,
Eu totusi
Nu am putut sa imi vaccinez copiii ca nu au vaccinul aici; insa sunt vaccinati impotriva hepatitei A si B care mi se pare la fel de periculoasa.

cristina

#47
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:53

Cristina, cum un parinte fara nici o pregatire medicala poate sti el ce e mai bine pentru copilul lui? Cum?

 

 

Pai, cum altfel, decat citind pe fb, divagatiile unei persoane fara o astfel de pregatire.

 

Fiecare are dreptul la opinie, atata timp cat nu instiga la comportamente sau actiuni care pot afecta societatea. 



#48
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:54

Cristina, pentru ca nu ne-ar raspunde decat cu o abureala. Dar noi suntem site.forum de parenting destul de deranjant si vocalist asa ca nu putem sa nu sesizam aceasta iresponsabilitate imensa.

 

In plus, una e sa decizi daca iti operezi copilul de polipi sau  NU si alta e sa te joci cu vaccinarea - pentru ca aici este vorba despre sanatatea comunitatii - a copiilor, a gravidutelor, a celor cu imunitatea in pioneze si a celor care - foarte intamplator si nefericit - pot fi victimele acestor aberatii.



#49
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.639 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 11:58

Cu TBC-ul aveti perfecta dreptate,

Eu totusi

Nu am putut sa imi vaccinez copiii ca nu au vaccinul aici; insa sunt vaccinati impotriva hepatitei A si B care mi se pare la fel de periculoasa.

cristina

 

Cum mai sa nu il aiba? Nu exista centru de vaccinare? Pai daca mergi in Africa, nu ai unde sa te vaccinezi de toate febrele galbene, albastre, etc.



#50
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 17 februarie 2015 - 12:01

Cristina, cum un parinte fara nici o pregatire medicala poate sti el ce e mai bine pentru copilul lui? Cum?


daca esti interesat de un domeniu te documentezi: internet, biblioteci, medici si uneori e poate interesant sa citesti ce zic si cei care sunt contra pentru ca adevarul e tot timpul la mijloc.
Exact cum decizi sa ii dai copilului poate miere cu sirop de ceapa in loc de siropuri din farmacie ( e doar nu exemplu).
E acelasi lucru cum cauti penttu copilul tau scoala sau, in Romania des, invatatoarea care crezi tu ca e mai buna pentru copilul tau, cum cauti probabil sa ii oferi produse fara E-uri sau legume si fructe de calitate.

fara a deveni malitioasa, insa din ce am mai citit eu in partea germana, multi din patura intelectuala sunt impotriva vaccinurilor. ma intreb oare de ce.

Cristina

P.s. Eu reprezint aici partea negativa a discutiei, doar pentru ca incerc sa va prezint ambele parti ale medaliei.



Etichetat si cu olivia steer, vaccinare, vaccinuri, vaccin

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -