Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stelute de iulie 2015 - cap 2

iulie 2015 mamici rac leu gravide iulie

465 raspunsuri la acest subiect

#401
lily_flower

lily_flower

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 23 martie 2015 - 15:21

Daca te ajuta, iti povestesc cum a fost la mine la a doua sarcina, cea cu gemeni.

Nu am ajuns prea departe cu ea, cum a fost cazul tau. Si din aceasta cauza, prima explicatie a fost ca erau gemeni din acelasi ovul si imparteau vasele de sange. Iar in acest caz, daca unu se opreste din evolutie il impiedica si pe celalalt sa mai continue.

Asta a fost doar o supozitie a medicului.

Pentru ca nu s-a eliminat singura, am facut chiuretaj si atunci am cerut sa li se faca analize genetice. 

Rezultatul a fost ca a existat o probelema genetica, o translocatie (ruperea unui segment dintr-un cromozom si lipirea lui la un alt cromozom), dar nu se putea preciza daca era sau nu echilibrata. Si atunci ne-au recomandat sa ne facem si noi analizele genetice, pentru a vedea daca exista vreo problema la unul din noi sau doar a fost un accident.

Ne-am facut analizele de cariotip genetic amandoi. Aceste analize se pot face la toate clinicile particulare de genetica, dar costa f mult. La filantropia, un pret acceptabil, dar trebuie sa astepti. Noi am facut la synevo, au preturi intre filantropia si clinicile de genetica particulare.

Rezultatul a fost ca eu am o translocatie echilibrata. Adica o bucata dintr-un cromozom , s-a mutat pe un altul , dar nu s-a pierdut informatie genetica. Per total este totul ok. Dar la conceptie, daca nu se aleg cromozomii buni sau cromozomii cu defect, in cazul meu sarcina nu continua. Daca te intereseaza acest subiect pot sa-ti dau mai multe detalii, chiar si numele si datele de contact geneticianului cu care am vorbit eu de la filantropia. Doar sa-mi spui.



#402
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 09:47

Neatza mamici si viitoare mamici !!!

 

eu vin cu vesti bune, am fost aseara la morfo si suntem ok, suntem in grafic. bebe a fost tare active si s.a cam chinuit doamna doctor sa il prinda pt masuratori dar a reusit....

 

singura problema ar fi k am luat cam mult in greutate.... lucru care nu e bun... sincer toata lumea imi spune ca de la spate nu se vede ca sunt insarcinata, in schimb in fata am pus pe sani si am o burtica.... idea e k trebuie sa am grija la cat mananc....

 

 

va pup si sa aveti o zi frumoasa !!!

 

 

[baietel]  [baietel] [baietel]  



#403
lily_flower

lily_flower

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 10:00

Neata!

Felicitari Alis, ma bucur ca este totul bine! 

Cate kg ai luat? Ti-a zis medicul ceva? Pe mine nu m-a intrebat niciodata de greutate.



#404
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 10:06

am luat 9 kg... sincer nu stiu unde sunt puse, numai pe burtica si pe sani k in rest....

 

 

da, mi-a spus dna doc k am inceput sa pun pe mine si k nu e bine nici pt bebe, nici pt mine... cred ca o sa ma apuc de ceva sport... k de mancat chiar nu mananc mult ...



#405
lily_flower

lily_flower

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 10:13

aha, si eu am luat 7 kg. dar aveam ceva in plus si inainte :(



#406
alis23

alis23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 10:52

vom vedea... sincer nu stiu daca o sa reusesc sa slabesc sau sa ma mentin .... Dumnezeu stie... eu o sa incerc...

 

pupici !!



#407
lily_flower

lily_flower

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 11:32

Da, nu iti face prea multe probleme in legatura cu asta.

Eu am colege de serviciu care s-au ingrast in timpul sarcinii si 24 de kg si nu au avut nici o pb, nici ele , nici bebelusii. Iar acum sunt schiloade.

Important e sa fii sanatoasa si tu si bebele.



#408
m4riuk

m4riuk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:16

CristiPandele imi pare incredibil de rau pentru ceea ce s-a intamplat . Capul sus si cu Dumnezeu inainte! Nu stiu in ce masura cuvintele noastre te pot ajuta in momentele astea dar sunt sigura ca vei gasi puterea sa mergi mai departe. Sora mea a pierdut o minune :(, dar la scurt timp dupa a ramas iar insarcinata si asa a aparut nepotelul meu minunat. Multa putere iti doresc!

#409
m4riuk

m4riuk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:19

Alis23 e mult 9 kg? si eu cunosc persoane care au pus si 20kg si a fost totul ok. Eu chiar azi am vazut ca am mai pus 1 kg:)) am luat 5 kg pana acum...parca stiam ca nu e bine sa iei multe intr-un timp foarte scurt dar cred ca daca le iei treptat nu are ce sa fie rau...fiecare ia kg in felul ei...

#410
petra87

petra87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 13:32

Eu am luat 13kg si abia maine fac 25 de saptamani



Etichetat si cu iulie 2015, mamici, rac, leu, gravide, iulie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -